10.03.2022
Dlaczego opuszki łap kotów zmieniają kolor?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Różowiutkie, czarne, herbaciane, łaciate… Poduszeczki kocich łap mają różne barwy. Co więcej, czasami opuszki zmieniają kolor. Dlaczego tak się dzieje?
fot. Shutterstock
Poduszeczki kocich łap mają różne kolory. Wszystko zależy od ogólnego wyglądu kota – danej rasy bądź mieszańca. Białe koty mają opuszki różowe, czarne – ciemnobrązowe lub czarne, rude – rudawe, a koty w łatki – poduszeczki łaciate. Jednak, jeśli zauważyłeś, że opuszki twojego kota zmieniają barwę i np. z różowych zmieniły się w ciemniejsze, to powinieneś lepiej się temu przyjrzeć. Dlaczego opuszki zmieniają kolor? Oto kilka możliwych przyczyn.
Cała paleta barw
Gdy myślimy o opuszkach kocich łapek, to najczęściej automatycznie przychodzi nam do głowy skojarzenie z różowymi, delikatnymi poduszeczkami. Jednak opiekunowie niektórych mruczków z autopsji doskonale wiedzą, że to nie jedyny wariant kolorystyczny, jaki mogą mieć kocie poduszeczki. Mogą być także łaciate, herbaciane (ciemnobrązowe, rudawe) albo czarne.
Dlaczego kocie opuszki zmieniają kolor?
Te zmiany możesz zaobserwować sam
Uszkodzona łapa
Oczywistą przyczyną zmiany koloru poduszeczek są urazy. Blizna po uszkodzeniu może skutkować przebarwieniami. Urazem, który może powodować zmiany w obrębie opuszka będzie otwarta rana, ale także inne urazy pokroju skaleczeń, oparzeń, wysypki czy ugryzienia (również przez owady). Mimo że widoczne uszkodzenia kociej łapki będziesz w stanie dostrzec sam, to i tak warto udać się do weterynarza, żeby pomógł w profesjonalny sposób. Specjalista może zauważyć zagojone już rany, których nie odnotowałeś wcześniej, a także pomóc z aktualnymi urazami. Na przykład założy bandaż, przepisze odpowiednie lekarstwa czy nawet założy szwy, jeżeli byłaby taka potrzeba.
Białe plamy
Samodzielnie będziesz w stanie zaobserwować także białe plamki na opuszkach, które najprawdopodobniej będą świadczyć o bielactwie. Zabierz kota do weterynarza, by się upewnić. Nie martw się jednak na zapas, gdyż jest to zupełnie niegroźna choroba skóry.
Jeśli widzisz białe plamy na poduszkach łap swojego kota, prawdopodobnie zauważysz je również w innym miejscu na jego ciele. Bezbolesne plamki pojawiają się zwykle głównie na pyszczku i nosku. Ten stan zwykle rozwija się z sukcesywnie, jednak nie stanowi problemu dla kota. (…) Bielactwo może być zarówno dziedziczne, jak i związane z chorobą autoimmunologiczną. Długotrwały stres bądź jakiś uraz także mogą stanowić przyczynę tego schorzenia – podaje strona petkeen.com.
Gdy widzisz, jakiekolwiek niepokojące sygnały udaj się do weterynarza
Zapalenie opuszek
Jeśli widzisz, że poduszeczka puchnie i ma fioletową barwę, może to świadczyć o tzw. plazmocytarnym zapaleniu opuszek (Plasma Cell Pododermatitis). Jak sama nazwa wskazuje, jest to stan zapalny, a jego przyczyną jest obrona organizmu przed różnymi infekcjami. Jeśli weterynarz stwierdzi tę dolegliwość (po sprawdzeniu poziomu limfocytów i przeciwciał w organizmie), przepisze odpowiedni antybiotyk.
Niedokrwistość
Bladość opuszek może być oznaką anemii u kota. Innymi symptomami niedokrwistości jest np. ciągłe zmęczenie, jakiego doświadcza czworonóg. Weterynarz wykona badania krwi po to, żeby ustalić powody anemii. Petkeen.com jako potencjalne przyczyny niedokrwistości u kotów wymienia: niedobory żywieniowe, infekcje, białaczkę oraz narażenie na toksyny.
Opuszki nie zmieniają koloru bez powodu
Pamiętaj, żeby monitorować stan poduszeczek łap swojego kota, ponieważ zmiany w ich obrębie mogą świadczyć o różnych schorzeniach i poważnych zmianach w organizmie. Mimo że niektóre przebarwienia i transformacje będziesz w stanie dostrzec sam, to nie ignoruj ich i nie próbuj stawiać diagnoz na własną rękę. Zabierz kota do weterynarza nawet w obliczu „zwykłej” rany na łapie. Specjalista to specjalista, nie starajmy się go zastępować. To szczególnie ważne w wypadku niełatwych do wykrycia chorób, takich jak plazmocytarne zapalenie opuszek bądź anemia, które wymagają dokładnego zbadania pupila przez lekarza.
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined