01.02.2020
Skąd koty od razu wiedzą, jak korzystać z kuwety?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Po przybyciu do nowego domu większość mruczków bez specjalnego pokazywania wie, gdzie należy załatwiać potrzeby fizjologiczne. Skąd?
fot. Shutterstock
Większość kociarzy z pewnością potwierdzi, że nauka używania kociej toalety to w przypadku mruczków zazwyczaj czysta formalność. Mało kto jednak zastanawia się, skąd koty niemal automatycznie wiedzą, jak korzystać z kuwety. Czy mają tę wiedzę zapisaną w genach?
Urodzone czyścioszki
Koty słyną z zamiłowania do czystości – poświęcają wiele czasu na pielęgnację futerka i potrafią odmówić zjedzenia posiłku z brudnej miseczki. Oczywiście, nie można powiedzieć, że nigdy się nie brudzą – w końcu lubią np. czasem wytarzać się w ziemi – ale przez większość czasu prezentują się nieskazitelnie. Zdrowy i zadowolony mruczek bez problemu używa kuwety i nie trzeba go tego specjalnie uczyć. Przeważnie wystarczy mu raz pokazać, gdzie stoi jego toaleta i w razie potrzeby sam będzie się do niej udawał. Nawet małe kociaki szybko „chwytają” ideę pudełka ze żwirkiem – w przeciwieństwie np. do szczeniaków, które wymagają systematycznej nauki właściwego załatwiania potrzeb fizjologicznych. Z czego to wynika?
Skąd koty wiedzą, jak korzystać z kuwety?
Odpowiedzi na to pytanie rzeczywiście należy szukać w kocich genach, a raczej – w instynkcie. To właśnie on nakazuje kotom zakopywać swoje nieczystości – w ten sposób ukrywają swój zapach przed innymi zwierzętami. W naturze to kluczowa kwestia bezpieczeństwa, a czasem nawet życia. Nic więc dziwnego, że ten nawyk zachowują także koty domowe (odstępując od niego tylko w niektórych okolicznościach). Kuweta wypełniona żwirkiem stwarza doskonałe możliwości do zaspokajania tej potrzeby. Można więc powiedzieć, że mruczek – gdy już ją namierzy w mieszkaniu – instynktownie uzna ją za doskonałą toaletę.
Czy w ogóle zdarzają się koty, które nie wiedzą, jak korzystać z kuwety? To bardzo rzadkie przypadki, ponieważ – jak już wspominaliśmy – chodzi tutaj o instynkt. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której kot celowo przestaje używać kuwety i załatwia się w innych punktach mieszkania. Nigdy nie wynika to ze złośliwości! Unikanie toalety przez kota zawsze świadczy o jakimś problemie – medycznym bądź behawioralnym. Trzeba jak najszybciej ustalić, w czym rzecz, by skutecznie pomóc pupilowi. Bez wizyty u weterynarza się nie obejdzie.
Czy twój kot też od razu wiedział, jak korzystać z kuwety? A może musiałeś mu trochę pomóc? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach!
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined