10.11.2019
Dlaczego koty uciekają z domu?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma wszystko, czego potrzebuje, ale przy pierwszej okazji i tak wymyka się z domu - dlaczego? Co skłania mruczka do ucieczek?
fot. Shutterstock
Bardzo troszczysz się o swojego kota i wydaje ci się, że niczego mu nie brakuje. Mimo to w twoim domu trzeba bardzo uważać przy otwieraniu drzwi – twój pupil wykorzysta każdą szansę, by wydostać się na zewnątrz. Czyżby jednak nie był dość szczęśliwy w środku? Dlaczego koty uciekają z domu?
Ucieczka, wycieczka…
…i nerwy w strzępach – oczywiście opiekuna. W końcu na zewnątrz czyha wiele zagrożeń – pędzące samochody, inne zwierzęta, źli ludzie, różne choroby… W natłoku wrażeń mruczek może też po prostu stracić orientację i zwyczajnie się zgubić. Poszukiwania są bardzo stresujące i niestety nie zawsze kończą się sukcesem. Wniosek jest prosty – wyjścia bez nadzoru to ryzykowna sprawa. Problem w tym, że wiele kotów ma w tej kwestii swoje własne, odmienne zdanie. Niektóre wręcz tylko czekają na okazję, by wybiec na samodzielną wycieczkę. Co je do tego skłania?
Dlaczego koty uciekają z domu?
Bo są ciekawskie
Brzmi banalnie, ale to częsty powód kocich ucieczek. Zewnętrzny świat kusi nowymi zapachami, dźwiękami, widokami – jest w stanie zaintrygować najbardziej leniwego mruczka, budząc jego wrodzoną ciekawość. Jest też takie powiedzenie, że okazja czyni złodzieja. W tym kontekście niedomknięte drzwi mogą okazać się pokusą nie do przezwyciężenia.
Bo są znudzone
Ten punkt ściśle wiąże się z powyższym. Koty potrzebują stymulacji – przede wszystkim zabaw, które pozwolą im realizować instynkty łowieckie. Mruczek, który spędza większość dnia w samotności, przede wszystkim śpi. Gdy wraca jego opiekun, jest gotowy do działania – problem pojawia się, gdy otrzymuje zbyt mało uwagi. Dodajmy do tego mało atrakcyjną przestrzeń w mieszkaniu, np. brak akcesoriów i pionowych przestrzeni, niedostateczną liczbę kryjówek. Znudzony zwierzak chętnie wymknie się na podwórko, które w porównaniu z nieciekawą codziennością będzie przypominało wielki park rozrywki.
Bo są terytorialne
Wszystkie mruczki pilnują swoich rewirów, ale niektóre osobniki czują wzmożoną potrzebę odbywania patroli również na zewnątrz. Kot wymyka się z domu, bo chce sprawdzić, kto kręcił się po okolicy oraz oznaczyć teren swoim zapachem. Takie tendencje mogą pojawić się u każdego kota, ale są najsilniejsze w przypadku niekastrowanych samców.
Bo wzywa je natura
Innymi słowy mówiąc – instynktowna potrzeba prokreacji. Niekastrowane kotki i kocury w okresie ruj będą próbowały szukać potencjalnych partnerów/partnerek w okolicy. Zew natury jest tak potężny, że zdesperowany zwierzak zrobi wszystko, by wydostać się na zewnątrz. Jedynym sensownym rozwiązaniem tego problemu jest zabieg kastracji lub sterylizacji.
Dlaczego jeszcze koty uciekają z domu? Bo mają nawyk wychodzenia
Ten punkt dotyczy kotów, które w przeszłości żyły na wolności bądź po prostu miały możliwość wychodzenia na zewnątrz. Nagła zmiana reguł gry w postaci zakazu opuszczania mieszkania będzie dla takiego mruczka zwyczajnie niezrozumiała. W takim przypadku warto rozważyć naukę chodzenia na smyczy – kontrolowane spacery zaspokoją potrzebę wychodzenia i jednocześnie zwiększą kocie bezpieczeństwo.
Jak zatrzymać kota w domu?
Kluczową sprawą jest kastracja – zabieg rozwiązuje problem wyczerpujących dla kotek ruj i zmniejsza skłonność do włóczęgostwa u kocurów. Drugą kwestią jest zabezpieczenie okien i balkonów – warto je osiatkować, by uchronić mruczka przed wypadkiem. Jeśli mamy taką możliwość, warto wychodzić z kotem na spacery w szelkach.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na takie kontrolowane wyjścia, czy nie, należy zorganizować kotu atrakcyjną przestrzeń w mieszkaniu. Drapaki, półki, kartony, zabawki – możliwości jest bardzo wiele i wcale nie wymagają dużych nakładów finansowych. Ostatnie, ale nie mniej ważne to czas spędzany wspólnie z mruczkiem – codzienne zabawy to konieczność! Kot, który otrzymuje uwagę od swojego opiekuna, jest wybawiony i może liczyć na sesje głaskania, z dużym prawdopodobieństwem będzie mniej zainteresowany szukaniem wrażeń na zewnątrz.
A czy twój kot próbuje uciekać z domu?
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
07.06.2023
Choroby zębów u kotów – objawy i przyczyny
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choroby zębów u kotów początkowo nie dają zbyt wielu objawów. Jednak nieleczone mogą znacząco skrócić życie twojego pupila! Jakie są najczęstsze choroby przyzębia u kotów i jak się objawiają?
undefined
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined