07.02.2020
Dlaczego twój kot jest marudny?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Myślisz, że trafiła ci się kocia maruda? Że to taki typ osobowości? Być może. Jeśli jednak twój kot stał się nagle marudny, może to być objaw choroby. Dlatego nie powinieneś bagatelizować żadnych zmian w jego zachowaniu.
fot. Shutterstock
Czy masz wrażenie, że twój kot powoli dorównuje słynnemu Grumpy’emu? Niekiedy w myślach może nawet mówisz sobie: „co za zrzędliwa gaduła”. Każdy kot ma swoją osobowość – tak samo, jak ludzie. Jeśli jednak twój kot nagle staje się marudny, to powinieneś się temu bliżej przyjrzeć. Oto kilka możliwych przyczyn takiego zachowania.
Ból lub choroba
Zanim zaczniesz rozglądać się w poszukiwaniu wskazówek dotyczących przyczyn złego zachowania, najpierw powinieneś wykluczyć u kota problemy zdrowotne. Jeśli twój pupil odczuwa ból lub jest chory, stres związany z dyskomfortem może spowodować nagłe zmiany w jego dotychczasowej rutynie. W tej sytuacji należy koniecznie udać się z kotem do lekarza weterynarii, aby wykluczyć problemy medyczne.
Szczególną uwagę zwróć na zmiany w nawykach żywieniowych, unikaniu kontaktu czy problemy kuwetowe. Pamiętaj, aby wszystkie zmiany zgłosić weterynarzowi.
Nuda, nuda i jeszcze raz nuda
Jeśli jesteś tym typem kociego opiekuna, który uważa, że kot nie potrzebuje twojej uwagi, bo sam się sobą zajmie, to szybko zmień to myślenie. Mruczki doskonale potrafią o siebie zadbać, ale ich ogólne szczęście i dobre samopoczucie zależy od regularnej stymulacji. Chcesz, aby mruczek był mniej zrzędliwy? Zatem musisz poświęcić mu także uwagę (przy jednoczesnym przestrzeganiu jego granic). Bez niej zwierzę może stać się przygnębione.
Koty to inteligentne i zwinne zwierzęta. Skaczą, biegają, polują, a także wykorzystują swój intelekt do uczenia się np. nowych sztuczek. Życie domowych mruczków jest niewątpliwie wygodne, ale nierzadko też pozbawia zwierzęcia możliwości wykorzystania jego pełnego potencjału. Kot, który nie jest stymulowany, może spożytkować nagromadzoną energię w sposób, który niekoniecznie przypadnie ci do gustu. Krótko mówiąc, znudzone koty to często koty marudne.
Kot jest marudny z powodu nieoczekiwanych zmian
Jeśli jesteś opiekunem kota od niedawna, a ostatnia zmiana jego zachowania cię niepokoi, pomyśl o możliwych, niedawnych zmianach w waszym życiu, które mogły mieć wpływ na jego nastrój. Mruczki lubią rutynę i nawet niewielka modyfikacja może doprowadzić do tego, że kot nagle staje się niezadowolony i marudny. Co prawda, nie mamy na wszystko wpływ, ale możemy zminimalizować u zwierzęcia stres związany z adaptacją do nowych warunków. Postaraj się, aby miejsca twojego kota, w których czuje się bezpiecznie, były spokojne i jeśli to możliwe – nienaruszone.
Kot ma dość dzielenia się z innymi
Koty są zwierzętami terytorialnymi i nie lubią się dzielić. Dzielenie się „zasobami”, takimi jak kuweta czy miska z jedzeniem lub uwaga opiekuna, mogą u wielu mruczków powodować stres i niepokój. Prosta zasada mówi, że w kocim domu powinno być tyle kuwet, ile kotów + jedna. Każdy mruczek powinien też mieć własną miskę na jedzenie i wodę, miejsce do spania czy drapak.
Aby każdy kot czuł się pewnie, musi mieć zapewnioną własną, bezpieczną przestrzeń, w której może się ukryć przed pozostałymi domownikami czy zwierzętami.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined