22.08.2018
Twój kot pije za dużo wody? Uważaj! To może być polidypsja
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty nie muszą pić dużo wody – pobierają ją z posiłku. Co jednak, gdy piją ją jak szalone? Czy to wina jedynie upałów?
Fot. Shutterstock
Koty, jako potomkowie zwierząt pustynnych, nauczyły się oszczędnie gospodarować zasobami wodnymi. Wodę przyjmują w większości z pożywienia. Jednak w warunkach domowych, gdy część karmy stanowią suche chrupki, należy dbać o to, żeby mruczek był odpowiednio nawodniony. Co jednak, gdy ten pije za dużo? Czy to polidypsja?
Jak piją koty?
Koty są ewolucyjnie predysponowane do pobierania płynów wraz ze spożywanym posiłkiem. W naturalnych warunkach, gdy kot ma możliwość polowania, płyny zawarte w przeciętnym małym ptaku lub gryzoniu wystarczą, by ugasić naturalne pragnienie kota. To wyjaśnia, dlaczego tak wiele kotów w ogóle nie pije zbyt dużo.
Ile powinien pić kot?
Kot powinien pić średnio 60 ml/kg wody dziennie. Oznacza to, że kot o wadze 4 kg powinien pić ok. 240 ml dziennie (ok. jednej filiżanki), aby zapewnić prawidłową pracę swojego organizmu. By określić konieczną ilość płynów dla twojego kota, trzeba wziąć pod uwagę jego dietę.
Domowe koty powinny pić więcej!
Inaczej ma się sprawa z domatorami, którzy nie wychodzą na dwór. Miseczka z wodą dla takiego mruczka to podstawa. Paradoksalnie bowiem koty, które nie muszą pić za dużo, bardzo szybko się odwadniają. Szkody, jakie może wyrządzić w kocim organizmie sucha dieta i odwodnienie są zatrważające, następują szybko lub kumulują się i często są nieodwracalne. Dlatego trzeba dbać, by kot przyjmował konieczną ilość płynów: albo z pożywieniem, albo po prostu w formie wody.
Co, jeśli kot pije za dużo wody?
Zdarza się jednak, że kocie pragnienie jest tak jakby… nienasycone. Kot pije i pije! Czy to może oznaczać coś złego? Niestety tak. Picie zbyt dużej ilości wody, czyli polidypsja, jest po prostu niezgodne z kocią naturą. Istnieje kilka możliwych wyjaśnień tego zjawiska:
- Najgorszą opcją jest choroba. Istnieją schorzenia, które napędzają większe pragnienie. Należą do nich cukrzyca i choroba nerek. Nadmierne pragnienie jest najczęściej spowodowane zwiększoną utratą płynów wskutek zmniejszonego wchłaniania zwrotnego wody w nerkach. Także przy niewystarczającym dostarczaniu płynów, przy którym dochodzi do zmniejszenia ilości krążącej krwi, obniżenia ciśnienia krwi i wzrostu ciśnienia osmotycznego osocza, co stymuluje ośrodek pragnienia.
- Koty, które karmione są wyłącznie suchą karmą, czasami nadmiernie rekompensują sobie brak wody, której nie zapewnia im posiłek. Innymi słowy, suche pokarmy powodują, że koty są spragnione. Więc piją dużo. I BARDZO DOBRZE. Gorzej byłoby, gdyby jedząc suchą karmę, piły za mało. Mimo to zawsze lepiej jest stosować zróżnicowaną dietę. W mokrej karmie znajduje się sporo wody, która jest dla kota niezbędna.
- Czasami przyczynami są po prostu zmiany środowiskowe: wyższa temperatura czy wysiłek fizyczny związany z intensywną zabawą.
- Często to stres jest odpowiedzialny za zjawisko polidypsji. Jeśli kot ma powody do niepokoju: nowy członek rodziny, przeprowadzka, przemeblowanie – zadbaj o to, by nie musiał się zbytnio martwić.
Czy to upał, czy polidypsja?
Latem może być nam trudno stwierdzić, czy kot pije więcej ze względu na porę roku, czy też wskazuje to na jakiś problem chorobowy np. cukrzycę. W miarę, jak zwiększa się temperatura na zewnątrz, zapotrzebowanie kota na wodę w naturalny sposób również wzrasta. Należy jednak zachorować czujność, gdyż łatwo przeoczyć pierwsze symptomy pogarszającego się stanu naszego pupila.
Koty maskują wiele oznak choroby i często wskazują na nią bardzo subtelne zmiany w ich zachowaniu jak np. polidypsja, czyli właśnie zwiększone picie. To wczesny wskaźnik poważnych chorób, dlatego traktujmy to jak lampkę alarmową. Polidypsja występuje w parze z poliurią, a więc z częstszym oddawaniem moczu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości nie warto czekać i bezczynnie zastanawiać się, co się dzieje. Jeśli kot wykazuje objawy, oznacza to, że stadium jego przypadłości może być już zaawansowane. Im prędzej trafimy do lecznicy, by wykonać badania, tym lepiej. Jeśli nic nie wykażą – wspaniale! Gdy jednak dzieje się coś złego, trzeba działać bezzwłocznie.
4 najczęstsze choroby objawiające się dużym spożyciem wody
- przewlekła choroba nerek,
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- choroby układu moczowego,
- niewydolność wątroby,
- ropomacicze
Co powinieneś zrobić, jeśli wydaje ci się, że kot pije za dużo wody? Ponieważ mechanizm kontroli płynów ustrojowych jest skomplikowany, polidypsja często wiąże się z poważnymi chorobami metabolicznymi i ogólnoustrojowymi. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe jest prawdopodobieństwo na jego pozytywny wynik, dlatego jak najszybciej odwiedź specjalistę, który zrobi kotu niezbędne badania diagnostyczne.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined