31.12.2018
Sylwester z kotem – co zrobić, by zapewnić komfort pupilowi?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Sylwester - dla nas okazja do hucznych zabaw, dla zwierząt - kilka godzin strachu. Jak pomóc kotom przetrwać tę wyjątkową noc?
fot. Shutterstock
Wybuchy petard i pokazy fajerwerków to koszmar dla zwierząt i ogromny stres. Co zrobić, by Sylwester z kotem nie zamienił się w koszmar?
Sylwester z kotem – czego możemy się spodziewać?
Sylwestrowy hałas może mieć natężenie nawet 160 decybeli. Koty mają bardzo czułe zmysły i świetny słuch. Słyszą dźwięki o częstotliwości wyższej niż 60KHz (dla porównania człowiek słyszy dźwięki z przedziału 15-35 kHz). Pod wpływem silnego strachu zmienia się zachowanie zwierząt. Czego możemy się spodziewać w okresie Sylwestra i jakie zachowania mogą pojawić się u naszych podopiecznych?
- dążenie do pozostawania w ciągłej bliskości opiekuna, lęk separacyjny,
- nadmierna wokalizacja (miauczenie, wycie),
- drżenie, przyspieszony oddech,
- niepokój,
- chęć ucieczki,
- chowanie się w niedostępne kąty,
- niszczenie przedmiotów,
- biegunka.
Wprawdzie koty zdecydowanie mniej boją się wybuchów od psów, jednak i one przeżywają noc Sylwestrową. Zatem, jak pomóc naszym pupilom przetrwać noc sylwestrową?
O czym trzeba pamiętać?
1. Nie zostawiaj bez odpowiedzialnej opieki zwierzęcia cierpiącego na fobię dźwiękową. Jeśli to możliwe, zapewnij kotu, który się boi, swoje towarzystwo – bądź obok.
2. Zapewnij kotu bezpieczne kryjówki. Mruczek powinien mieć możliwość odpoczywania w miejscach, które z jego – kociego – punktu widzenia, są bezpieczne. Koty lubią obserwować otoczenie z wysokości, same nie będąc zbyt widoczne.
3. Dobrze zabezpiecz drzwi i okna. Dopilnuj, by były zamknięte. Odpowiednio poinstruuj gości. Spłoszone zwierzę może próbować uciec przez źle zamknięte drzwi lub okno.
4. Zmniejsz natężenie negatywnych bodźców. Wykorzystaj zasadę, że stres wzrasta proporcjonalnie do natężenia bodźca. Nie możemy całkowicie wyeliminować hałasu, ale możemy sprawić, że będzie mniej dotkliwy. W pomieszczeniu, w którym kot się najczęściej chowa, zasłoń dokładnie okna. Koniecznie je doszczelnij, by zredukować hałas. Włącz radio lub telewizor, dźwięki zza okna będą mniej słyszalne.
5. Nie karm kota ludzkim jedzeniem, niezależnie od okazji do świętowania. Niektóre z naszych smakołyków mogą być dla niego śmiertelnie niebezpieczne (np. czekolada zawiera trującą teobrominę), inne mniej lub bardziej szkodzą (np. rodzynki, czosnek, cebula, przyprawy itd.). Nie dla każdego jest to oczywiste. Poproś gości, by nie karmili zwierząt.
Sylwester z kotem TYLKO w domu
Przypilnuj, by kot nie wychodził. Jeśli normalnie mruczek wychodzi na spacery, tego dnia pod żadnym pozorem nie wypuszczaj go z domu – zwłaszcza na noc.
Co jeszcze zrobić, by pomóc kotu przetrwać Sylwestra?
1. Zachowaj spokój. Nie okazuj nadmiernego zainteresowania hałasem. Postaraj się odwrócić od niego uwagę zwierzęcia, jeśli to możliwe.
2. Szczególną opieką otocz zwierzęta stare i chore – dodatkowy stres może mieć na nie bardzo zły wpływ. W przypadku zwierząt chorych na padaczkę wzrasta ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego. Bądź przygotowany.
3. Pracuj ze swoim zwierzakiem. Jeśli zwierzę, którym się opiekujesz, cierpi na fobię dźwiękową, albo niepokoi cię jego zachowanie, skorzystaj z konsultacji behawiorysty zwierzęcego. Strach i lęk z czasem utrwalają się, mogą się nasilać i uogólniać, dlatego lepiej reagować zanim sytuacja stanie się trudna do opanowania. Trzeba przy tym pamiętać, że zmiana zachowania zawsze wymaga zaangażowania opiekuna, a także czasu i treningu.
4. Sięgnij po suplementy diety, które pozwolą kotu lepiej radzić sobie ze stresem. Można wykorzystać bezpieczne, nie wywołujące skutków ubocznych środki: krople dr. Bacha, preparaty z tryptofanem i inne suplementy diety. Niektóre z nich można i warto stosować jednocześnie. By w pełni wykorzystać efekt działania, zacznij je podawać już na kilka lub kilkanaście dni przed stresującym wydarzeniem i podawaj w zaleconych odstępach czasowych. Sylwester z kotem może też stać się bardziej komfortowy dzięki specjalnym, syntetycznym feromonom.
5. Nie strzelaj. To jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić nie tylko dla swojego kota, ale dla wszystkich zwierząt, tych domowych i dzikich. Zrezygnuj z odpalania petard. Zwierzęta będą ci wdzięczne.
Kiedy do weterynarza?
Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w razie potrzeby. W przypadku zwierząt, które bardzo źle reagują na hałas należy rozważyć zastosowanie leków. Uwaga: nie wolno stosować ich „na własną rękę” – metabolizm kotów różni się od metabolizmu człowieka, a leki z domowej apteczki mogą im poważnie zaszkodzić. Trzeba również pamiętać, że skuteczne dawki leków dla kotów różnią się i nie zależą jedynie od wagi zwierzęcia.
Uwaga! Nie należy stosować w czasie Sylwestra leków, których działanie polega jedynie na ograniczeniu możliwości poruszania się zwierząt (np. przepisywany czasem zwierzętom Acepromazine). Lek ten powstrzymuje możliwość poruszania się, natomiast świadomość zwierzęcia pozostaje niezmieniona. Zmysł słuchu pod wpływem leku wyostrza się! Z zewnątrz może to wyglądać jak „uspokojenie się” zwierzęcia, natomiast strach przez nie odczuwany jest dużo większy, niż wcześniej – ze względu na brak możliwości reagowania na sytuację i wyostrzony zmysł słuchu.
Autor: Magdalena Nykiel, behawiorysta zwierzęcy COAPE, www.zooedukacja.pl – zwierzęta bez tajemnic
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.06.2023
Choroby zębów u kotów – objawy i przyczyny
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choroby zębów u kotów początkowo nie dają zbyt wielu objawów. Jednak nieleczone mogą znacząco skrócić życie twojego pupila! Jakie są najczęstsze choroby przyzębia u kotów i jak się objawiają?
undefined
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined