29.04.2020
Tunel dla kota – dobierz go do preferencji twojego mruczka
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak urozmaicić kocią przestrzeń domową? Oczywiście tunelem! Tunel to idealne centrum rozrywki dla kota. Umożliwia eksplorację, ukrywanie, podkradanie się, ściganie i jest idealnym miejscem do odpoczynku.
fot. Shutterstock
Koty zabawę mają we krwi. Ponadto rozwija ona ich sprawność, rozładowuje nagromadzone napięcie (zwłaszcza u mruczków niewychodzących) i korzystnie wypływa na zdrowie. Zabawa zarówno rozwija, jak i zaspokaja instynkt polowania. Dlatego tak ważne jest, aby wzbogacać kocie środowisko. Obecnie sklepy oferują wiele rodzajów zabawek dla kota, jednak doświadczeni kociarze poznali się już na wyborach mruczków – najlepsze są przedmioty z domowego gospodarstwa czy te wykonane własnoręcznie. Jednym z wielu sposobów zapewnienia pupilowi sprawności fizycznej i urozmaicenia domowego środowiska jest właśnie tunel dla kota.
Dlaczego koty kochają tunele?
Większość kotów uwielbia tunele za ciemną i ograniczoną przestrzeń, w której mogą doskonalić i zaspokajać swoje łowieckie instynkty, takie jak chowanie się, czajenie czy atakowanie z ukrycia. Ponadto, dla niektórych mruczków są one idealnym miejscem, by uciąć sobie drzemkę. Chociaż tunele są źródłem rozrywki, mogą też być ważnym narzędziem, które pomaga twojemu kotu zyskać pewność siebie.
Dostępnych jest wiele różnych typów i rozmiarów tuneli. Spróbujmy dopasować rodzaj tunelu do preferencji naszego kota. Oczywiście idealny będzie taki, który da wystarczająco dużo miejsca do zabawy, ukrywania się i… spania. Zwróć też uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, a także na dodatkowe atrakcje w postaci doczepionych na sznurku zabawek.
1. Prosty
Jeśli twój kot uwielbia biegać w linii prostej z dużą prędkością, to z pewnością pokocha taki tunel. Prosta tuba umożliwia mruczkowi przebiegnięcie wzdłuż tunelu, a także ukrycie się w nim. Wybierając tunel z kilkoma wejściami, jednocześnie będzie mogło bawić się w nim kilka kotów.
2. Krótki
To świetna opcja dla bardziej ostrożnego kota. Rozmiar takiego tunelu nie będzie dla niego przytłaczający, ale wystarczająco duży, aby zachęcić do wejścia. Ten rodzaj tunelu idealnie nadaje się nie tylko dla nieśmiałego kota, ale też małego kociaka.
3. Gąsienicowy
Ten rodzaj tunelu jest świetny dla ciekawskich kotów, które uwielbiają eksplorować otoczenie i się przyczajać. Zgięcia w tubie pozwalają znaleźć mruczkom świetną kryjówkę, by później znienacka wybiec z tunelu wprost pod nogi opiekuna 😉 Z kolei okienka idealnie odgrywają rolę punktów obserwacyjnych.
4. Okrągły
Nazywany też donut czy oponka. Jeśli twój kot lubi w trakcie zabawy dużo odpoczywać, by zregenerować siły na kolejne harce, to taki typ tunelu będzie dla niego idealny. Ponadto taka oponka doskonale nadaje się na kryjówkę. Możesz też wybrać taki tunel, który ma opcję rozkładania i powstanie z tego prosta tuba. Czego chcieć więcej?
5. Potrójny tunel dla kota
Trzy tunele – z racji przestronnej konstrukcji – dostarczą twojemu pupilowi jeszcze więcej rozrywki i emocji. Jest to świetny wybór dla niezwykle aktywnego kota, a także do wielokociego domu. Trójdrożny tunel jest również uwielbiany przez kocięta.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
24.01.2025
Drgawki u kota – dlaczego kot się trzęsie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Drgawki u kota stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia zwierzęcia, dlatego konieczne jest poprawne zdiagnozowanie ich przyczyny i leczenie.
undefined
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined