07.02.2019
Jak wzbogacić kocie środowisko? 5 prostych sposobów dla każdego
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz czasem wrażenie, że twój kot trochę się nudzi? Sprawdź, jak możesz w prosty sposób uatrakcyjnić jego otoczenie.
fot. Shutterstock
Choć koty sprawiają wrażenie leniwych zwierząt (przesypiają imponującą ilość godzin), w rzeczywistości wcale nie lubią nudy. Co więcej, pozbawione odpowiedniej ilości bodźców zaczynają czuć się nieszczęśliwe, co w skrajnych przypadkach może skończyć się depresją. Wspólnie spędzany czas na zabawie i pieszczotach to podstawa, ale dodatkowo warto zadbać o urozmaicenie kociego otoczenia. Poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów, które pozwolą ci wzbogacić środowisko kota.
1. Pokój z widokiem
Większość kotów uwielbia obserwować otoczenie zza szyby. To, że z naszego punktu widzenia nie dzieje się tam nic ciekawego, wcale nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości… Deszcz, śnieg, liście na wietrze, przechodzący ludzie i oczywiście ptaszki – wszystko to może stanowić dla mruczka rozrywkę. Pozwól mu z niej korzystać i zawsze zostawiaj odsłonięte rolety w oknach. Stwórz kotu legowisko na parapecie – połóż kocyk lub specjalną poduszkę, by mógł wygodnie podziwiać widoki zza szyby. A latem – jeśli masz balkon – przygotuj mruczkowi catio!
2. Jego wysokość
Wysokości to jest to! Kot, który spogląda na wszystko z góry czuje się prawdziwym panem i władcą swojej krainy – w końcu wszystko ma pod kontrolą. Weź to pod uwagę i udostępnij mruczkowi wyżej położone powierzchnie. Zrób miejsce na szafie, połóż koc na komodzie – możesz też pokusić się o montaż specjalnych półek. Dobrym rozwiązaniem są też piętrowe drapaki, które dodatkowo umożliwiają wspinaczkę.
3. Miłe niespodzianki
Czas zmienić system zarządzania kocimi zabawkami – pewnie zdążyłeś zauważyć, że gdy jest ich za dużo, większość leży w kącie. Zostaw jedną-dwie, a resztę schowaj i wymieniaj je co tydzień. Dodatkowo raz w miesiącu kup (lub zrób własnoręcznie) kotu nową zabawkę, ale zamiast mu ją zwyczajnie dawać – „ukryj” ją gdzieś w domu, ale w miejscu, w którym kot będzie mógł się na nią szybko natknąć. Dzięki temu prostemu trikowi mruczek będzie mógł poczuć się jak prawdziwy odkrywca i łowca jednocześnie.
4. Gra w zielone
Masz w domu zapalonego mruczka-ogrodnika i jednocześnie chcesz wzbogacić środowisko kota? Pozwól mu realizować swoją pasję w bezpieczny sposób – kup lub wyhoduj mruczkowi kocią trawkę. Taką zieleninę będzie mógł skubać z czystą przyjemnością, w dodatku bez obaw o zdrowie. Nie obawiaj się bałaganu – wybierz plastikową doniczkę, a trawkę umieść w miejscu, które będzie można łatwo posprzątać w razie, gdyby mruczek za bardzo się ucieszył 😉
5. Strumień radości
Choć większość kotów instynktownie nie lubi się moczyć, nie oznacza to, że w ogóle nie interesują się wodą. Wręcz przeciwnie – szumiący strumień zachęca do prób „złapania”, o spijaniu kropel nie wspominając. Rozważ zakup kociej fontanny – wybór tego typu gadżetów jest na tyle duży, że z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego. Fontanna nie tylko urozmaici kocie otoczenie, ale w dodatku z dużym prawdopodobieństwem zachęci mruczka do spożywania większej ilości płynów. To bardzo ważne dla kociego zdrowia.
Jak jeszcze wzbogacić środowisko kota?
Powyżej wymieniliśmy zaledwie kilka najprostszych pomysłów. W rzeczywistości istnieje znacznie więcej opcji – maty węchowe, kartonowe place zabaw, kule-smakule… Tak naprawdę wszystko zależy tylko od twoich chęci i wyobraźni 🙂 To opiekun zna swojego kota najlepiej i jest w stanie ocenić, co może najlepiej trafić w jego preferencje. Zachęcamy do kreatywności i dzielenia się pomysłami w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined