26.05.2020
Twój kot źle się zachowuje? To może być oznaka lęku separacyjnego!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zniszczone przedmioty, zasikane łóżko - według najnowszych badań „złe” zachowanie kotów może być spowodowane tęsknotą za opiekunem.
fot. Shutterstock
Irytujesz się na swojego pupila, ponieważ znowu coś napsocił? Musisz wiedzieć, że koty nie robią różnych rzeczy celowo, aby rozzłościć swoich opiekunów. Tak naprawdę wiele ich zachowań ma swoje racjonalne wytłumaczenie. Naukowcy potwierdzają, że „złe” zachowanie kotów może być oznaką lęku separacyjnego. Co jeszcze ujawniły badania?
„Złe” zachowanie kotów…
Badacze z Brazylii postanowili ocenić oznaki i objawy lęku separacyjnego u kotów. W tym celu dostarczyli 130 kocim opiekunom kwestionariusze, które zawierały pytania odnoszące się do zachowania, aktywności i środowiska pupili. Według wyników 13,5% z 223 badanych kotów miało co najmniej jeden problem związany z separacją. Za takie uznano m.in. zachowania destrukcyjne lub zaburzenia psychiczne spowodowane przez stres.
Chociaż niektórzy wciąż uważają, że koty nie są w stanie nawiązywać silnych relacji z opiekunami, to jednak to badanie dowodzi, że mruczki mogą doświadczać lęku separacyjnego. Tak samo jak psy!
Nasze badania sugerują, że koty również mogą przeżywać sytuację, kiedy ich opiekun musi wyjść z domu – powiedziała autorka badania Aline Cristina Sant’Anna, profesor zoologii na Federalnym Uniwersytecie Juiz de Fora w Brazylii.
Spośród kotów, które wykazały choć jedno zachowanie związane z lękiem separacyjnym, około 67% z nich przejawiało również zachowania destrukcyjne. Jakie? Takie jak nadmierna wokalizacja, oddawanie moczu czy kału w nieodpowiednich miejscach, apatia, agresja i niepokój na tle lękowym.
Lęk, nuda czy frustracja?
Naukowcy doszli również do wniosku, że lęk związany z nieobecnością opiekuna częściej występuje u kotów, które są jedynymi zwierzętami w domu. Nie mają one na ten czas pozostawionych żadnych zabawek. Co ciekawe, zaobserwowali oni też, że zmiany behawioralne związane z separacją występują głównie w gospodarstwach domowych, w których nie ma kobiet lub jest ich więcej niż jedna. Ale także tam, gdzie opiekunowie są między 18. a 35. rokiem życia.
Koty nie tylko lubią rutynę, ale też po prostu jej potrzebują. Dzięki niej czują się bezpiecznie. Młodzi ludzie mają tendencję do prowadzenia mniej przewidywalnego trybu życia. Więcej podróżują czy do późnych godzin wieczornych przebywają poza domem – mówi koci behawiorysta Ingrid Johnson.
Chociaż badanie sugeruje, że niszczycielskie zachowania kotów mogą być oznaką lęku separacyjnego, to Ingrid Johnson podkreśla też, że równie dobrze mogą one być związane z frustracją czy nudą. Jeśli jesteśmy pewni, że u naszego kota nie występuje lęk separacyjny, a jego nietypowe zachowanie nas niepokoi, powinniśmy udać się z pupilem do lekarza weterynarii, aby wykluczyć problemy zdrowotne. Choćby przez zapalenie pęcherza zwierzę może oddawać mocz poza kuwetą.
źródło: edition.cnn.com
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined
03.10.2024
Dlaczego kot tak uparcie unika legowiska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kota do legowiska nie przekona ani jego wysoka cena, ani uroczy kolor. Jak więc go namówić, by w nim spał? I dlaczego tak uparcie się przed nim broni?
undefined