18.07.2023
Syndrom urologiczny kotów (SUK), czyli kocia choroba dolnych dróg moczowych
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kłopoty z oddawaniem moczu u kotów, czyli tzw. syndrom urologiczny kotów, to choroba, która przysparza wielu kłopotów lekarzom weterynarii. Sprawdź, na czym polega leczenie kocich chorób związanych z układem moczowym!
fot. Shutterstock
- Czym jest syndrom urologiczny?
- Objawy FLUTD u kota
- Przyczyny chorób dolnych dróg moczowych
- Rozpoznanie syndromu urologicznego
- Leczenie kota z chorym pęcherzem
- Profilaktyka chorób dolnych dróg moczowych
Twój kot zaczął załatwiać się poza kuwetą lub ma trudności z oddawaniem moczu? Takie objawy mogą świadczyć o chorobie dolnych dróg moczowych! Jeśli twój pupil należy do grupy predysponowanej do wystąpienia syndromu urologicznego, w przypadku pierwszych niepokojących objawów musisz jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii.
Czym jest syndrom urologiczny kotów (SUK)?
Syndrom urologiczny kotów (SUK), inaczej zapalenie dolnych dróg moczowych u kotów (ang. feline low urinary track disease – FLUTD) to grupa chorób występujących w obrębie pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Choroby te dają podobne objawy, jednak mogą mieć kilka przyczyn, dlatego schorzenie to nazywane jest syndromem. W przebiegu SUK u kota obserwuje się zazwyczaj infekcje pęcherza i cewki moczowej oraz kamicę moczową.
Objawy syndromu urologicznego u kota
Zalegający w pęcherzu piasek i stan zapalny cewki moczowej zwierzaka będą utrudniać wydalanie moczu. Zespół objawów u kota z syndromem urologicznym może obejmować:
- oddawanie moczu poza kuwetą,
- ból i wokalizację podczas trudności w oddawaniu moczu,
- częste wizyty w kuwecie,
- obecność krwi w moczu,
- częste wylizywanie okolic cewki moczowej,
- ogólny niepokój, unikanie opiekuna, chowanie się,
- wymioty, brak apetytu, odwodnienie.
W dalszym przebiegu FLUTD może prowadzić do zatkania cewki moczowej kota. Jeżeli nie uda się udrożnić dróg wyprowadzających mocz, dojść może do przerwania ściany pęcherza moczowego i śmierci zwierzęcia.
Predyspozycje do syndromu urologicznego
Przyczyny rozwoju syndromu urologicznego nie są do końca poznane, stąd problem ten określany jest często jako idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej. FLUTD może pojawić się u kotów obojga płci i zwierząt w każdym wieku. Jednak na rozwój tego schorzenia narażone są przede wszystkim koty:
- niewychodzące,
- z nadwagą i otyłe,
- przyjmujące zbyt małą ilość wody,
- nerwowe, lękowe, wrażliwe,
- żyjące w stresującym środowisku,
- cierpiące na choroby endokrynologiczne,
- z chorobami serca lub jelit.
Do niedrożności cewki moczowej najczęściej dochodzi u kocurów ze względu na zwężanie się cewki moczowej w stronę jej ujścia. Szczególne predyspozycje do zatykania się ujścia cewki moczowej mają kastrowane samce, u których brak hormonów płciowych może zmniejszać elastyczność cewki moczowej i zwiększać jej podatność na zaczopowanie. Ryzyko wystąpienia FLUTD większe jest również u kotów rasy perskiej, które mają skłonności genetyczne do chorób układu moczowego.
Diagnostyka chorób dolnych dróg moczowych
Syndrom urologiczny u kota nie daje specyficznych objawów klinicznych, dlatego postawienie odpowiedniej diagnozy musi być poprzedzone dokładnymi badaniami.
Podczas wizyty specjalista dokładnie przebada kota i przeprowadzi wywiad z jego opiekunem. Następnie zleci wykonanie badań moczu oraz krwi, by ocenić pracę układu moczowego zwierzaka i wykluczyć inne przyczyny objawów klinicznych. Jeśli doszło do całkowitego zatkania cewki moczowej i kot nie jest w stanie oddać moczu, możliwe jest pobranie materiału za pomocą cystocentezy polegającej na wprowadzeniu igły bezpośrednio do pęcherza czworonoga.
Badanie moczu należy uzupełnić o posiew bakteryjny i badanie osadu. Pozwoli to przeanalizować florę bakteryjną pęcherza i skład zgromadzonego w nim piasku. W dalszej kolejności należy wykonać badanie USG i RTG jamy brzusznej.
Leczenie syndromu urologicznego kotów
FLUTD może mieć różny przebieg. U ponad połowy kotów objawy ustępują w ciągu 2-3 dni i nie wymagają intensywnego leczenia. W przypadkach ostrych zwierzak będzie wymagał natychmiastowego udzielenia pomocy – szczególnie jeśli doszło do zatkania cewki moczowej.
Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów za pomocą leków rozkurczowych i przeciwbólowych, a także antybiotyków dobranych na podstawie wyników posiewu moczu. Niezbędne może być również udrożnienie cewki moczowej poprzez przepłukanie jej płynem fizjologicznym lub chirurgiczne usunięcie kryształów.
Niestety odpowiednie leczenie rzadko eliminuje problem na stałe, gdyż FLUTD ma tendencje do nawrotów. Opiekun musi więc wprowadzić w środowisku kota kilka zmian, które zapobiegną kolejnym epizodom choroby.
Profilaktyka chorób dolnych dróg moczowych u kotów
Choroby pęcherza i cewki moczowej często mają charakter idiopatyczny. Oznacza to, że nie można ustalić jednoznacznej przyczyny ich powstawania. Istnieje jednak kilka sposobów pozwalających zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów i ich i nawrotu.
Zmiana diety
Zmiana karmy na mokrą zwiększy ilość oddawanego moczu, co umożliwi wypłukiwanie piasku nagromadzonego w pęcherzu. Zwierzakowi należy także zapewnić stały dostęp do świeżej wody i zachęcić go do przyjmowania większej ilości płynów, na przykład udostępniając mu fontannę na wodę. W przypadku niektórych kotów niezbędne może być również wprowadzenie diety weterynaryjnej lub suplementów zapewniających prawidłowe pH moczu.
Ograniczenie stresu
Syndrom urologiczny często ma podłoże stresowe. Dlatego opiekun kota powinien zapewnić zwierzakowi przewidywalną rutynę dnia i nie wprowadzać żadnych gwałtownych zmian w jego otoczeniu. Warto także podawać czworonogowi suplementy redukujące stres i skorzystać z kocich feromonów w formie dyfuzora do kontaktu. Koty bardzo podatne na stres, nerwowe czy agresywne można wspierać także farmakologicznie, przy użyciu leków psychotropowych dobranych przez specjalistę.
Redukcja masy ciała
Nadwaga i otyłość znacząco zwiększają ryzyko nie tylko chorób układu moczowego, ale także innych problemów zdrowotnych. Zwiększenie dawki ruchu poprzez zabawę, podawanie jedzenia w interaktywnych zabawkach i zmniejszenie ilości przysmaków pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała, także u kota po kastracji.
Lepszy dostęp do kuwety
Koty mogą unikać korzystania z kuwety z wielu względów – skutkiem tego będzie rzadsze oddawanie moczu mogące przyczynić się do problemów z pęcherzem. Zwiększenie liczby kuwet, zmiana kuwety zakrytej na odkrytą lub wybór innego żwirku mogą sprawić że zwierzak będzie się częściej załatwiał.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined
01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
undefined
18.07.2024
Choroby kotów – jakie są najczęstsze objawy kociej choroby?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią o siebie zadbać. Jednak powinniśmy regularnie sprawdzać, czy u naszego mruczka nie zaszły niepokojące zmiany.
undefined