01.11.2019
Hamak dla kota – hit czy kit?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pragniesz dogodzić swojemu mruczkowi. Chcesz, by był najszczęśliwszym kotem na świecie. On jednak na ogół ignoruje twoje starania… Czy tak samo będzie z kocim hamakiem?
fot. Shutterstock
Hamak i wiszące legowisko dla kota to hit sklepów i stron internetowych oferujących akcesoria dla mruczków. Ładnie wygląda, nie zajmuje wiele miejsca – sami mamy ochotę położyć się w nim spać. Czy jednak w ten sam sposób myślą o nim koty?
Kocie spanie
Koty większość swojego dnia przeznaczają na sen. Jest on niezwykle ważny dla kociego samopoczucia. Sprzyja regeneracji, pozwala skumulować energię na polowanie, buduje poczucie bezpieczeństwa. Co oczywiste, sen musi być spokojny i wygodny. Jak wiadomo, każdy mruczek ma swoje ulubione miejsce na drzemki. Nie ma opcji, żeby kot spał tam, gdzie my mu każemy. Wybór miejsca jest indywidualnym przywilejem kociego gatunku. Bardzo często mruczek omija zatem szerokim łukiem legowisko, które dla niego zakupiliśmy. Nie ważne ile kosztowało i jak bardzo chcemy, żeby kot w nim spał. Czy tak samo potraktuje hamak?
Hamak dla kota – zalety
Hamaki dla kotów mogą przybierać najróżniejsze formy. Z możliwością montażu na drapaku, ścianie, szybie, czy na kaloryferze, a nawet w aucie. Jakąkolwiek opcję wybierzemy, hamaki mają jedną główną zaletę, która może przypaść do gustu naszemu futrzakowi. Montuje się je na wysokości. A jak wiemy, koty lubią patrzeć na wszystko z góry. Przestrzeń pionowa jest dla nich bardzo ważna i chętnie zajmują wyższe powierzchnie. Choćby miał to być niski taborecik. Każde miejsce powyżej poziomu podłogi jest dla kota atrakcyjne. Tymczasem legowiska zazwyczaj leżą na podłodze – to dlatego kot może nie uważać ich za zachęcające miejsca do spania.
Poza tym hamaki są przytulne, uszyte z wygodnej tkaniny, często wyściełane pluszem lub futerkiem. A te zawieszone na kaloryferze są dodatkowo podgrzewane! Pozwalają kotu wygrzewać się w cieple i jednocześnie obserwować okolicę. To naprawdę atrakcyjna oferta dla naszego milusińskiego.
Większość hamaków na kaloryfer można zamontować bez dodatkowych narzędzi. Jest to tylko kwestia zawieszenia. Do montażu na drapaku, ścianie, czy szybie niezbędna będzie jednak podstawowa wiedza z zakresu majsterkowania.
Takie kocie łóżko spokojnie może stanowić stylowy element wystroju twojego wnętrza. Można także kupić legowisko w formie hamaka, które stawia się po prostu na podłodze. Jest ono wyjątkowo urocze.
Hamak dla kota – wady
Wadą takiego sprzętu jest ewentualna zła konstrukcja. Jeśli chcemy, by nasz kot był bezpieczny, nie oszczędzajmy na jakości produktu. Tym bardziej, jeśli nasz pupil troszkę waży. Legowisko do zawieszenia musi być stabilne i wytrzymałe. Szczególnie, jeśli metodą montażu mają być śruby, czy przyssawki. W razie wątpliwości zawsze można przetestować hamak za pomocą ciężaru podobnego do wagi naszego zwierzaka. Jednak koty na hamak zazwyczaj wskakują, co dodatkowo zwiększa obciążenie.
Niektóre hamaki są trudne do utrzymania w czystości. Warto sprawdzić przed zakupem możliwości dotyczące prania materiału.
Pamiętajmy również, że jeśli nasz mruczek ma już swoje lata, powinniśmy ułatwić mu dostęp do legowiska znajdującego się na wysokości. Pod hamak można podstawić stopnień, by kot zawsze był w stanie dosięgnąć swojego ulubionego miejsca do spania.
Czy twój kot to pokocha?
Nie możemy dać gwarancji, że kot zaakceptuje i polubi tego typu legowisko. Każdy mruczek jest bowiem indywidualistą i odznacza się innym charakterem. Jedne koty lubią spać na parapetach, inne bez problemu zasną na dywanie. Jedne wolą spać samotnie, a inne muszą się do kogoś przytulić. To zatem zawsze kwestia indywidualna.
Może być też tak, że twój pupil na początku totalnie zignoruje leżaczek, ale z czasem zacznie z niego korzystać. Koszt takiej atrakcji naprawdę nie jest wysoki (spokojnie można znaleźć coś od 30 zł), więc chyba warto zaryzykować.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined