8 najbardziej przytulaśnych i uczuciowych ras kotów


Skradną Ci serce nie tylko swoim wyglądem, ale i zachowaniem. Koty tych ras kochają ludzi i wiedzą, jak im to okazać.

Rasa kota to nie tylko określony wygląd, ale i charakter. Są wśród kociej arystokracji rasy samodzielnych indywidualistów, niezależni włóczędzy, spokojni kanapowcy, żywiołowi akrobaci, koty z wrodzonym dystansem do świata i koty wierne niczym psiaki. W bogactwie rasowych charakterów można się pogubić. Jeśli marzysz o kocie, który kocha wspólne spędzanie czasu, noszenie na rękach, przytulanie, zasypianie na ludzkich kolanach, z którym stworzysz niezwykle bliską więź emocjonalną, te 8 ras kotów Cię uwiedzie.

1. Kot szkocki zwisłouchy – scottish fold

kot szkocki zwisłouchy
fot. Shutterstock

Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy są uszy zagięte w stronę pyszczka. Gwoli ścisłości – w pełni rasowe są też osobniki o uszach prostych, dzięki nim udaje się utrzymać charakterystyczne wygięcie uszu i uniknąć wad genetycznych. Choć szkocki fold wywodzi się od kota brytyjskiego, bardzo różni się od niego charakterem. O ile brytyjczyk nie przepada za zbytnią poufałością, fold lgnie do ludzkiego towarzystwa. Niemal depcze właścicielowi po piętach. Jest przy tym wyjątkowo łagodny i cierpliwy. Świetnie odnajdzie się w towarzystwie dzieci – nie podrapie, nawet gdy dziecku przyjdzie do głowy przebrać kota w sukienkę lalki. Kot szkocki zwisłouchy niczym dobra niania zniesie wszystko z pobłażliwością i stoickim spokojem, ba, chętnie włączy się w zabawę w dom. Ten kot kocha ludzi, zrobi wszystko i zniesie dużo, byle mógł być blisko opiekuna i swojej ukochanej ludzkiej rodziny. Nie jest przy tym męczący ani zaborczy.

2. Ragdoll

ragdoll
fot. Shutterstock

Puszyste futro, słodki wyraz pyszczka i niewiarygodna miękkość dotyku. Choć najbardziej znany jest z rozluźniania mięśni po wzięciu na ręce, nie to czyni go wyjątkowym. Ragdoll jest najbardziej ufnym kotem, jakiego można sobie wyobrazić. Jest gotowy do zaprzyjaźnienia się nawet z pędzącym wprost na niego samochodem. Nie boi się hałasów ani obcych ludzi, choć preferuje raczej spokój i ciszę. Z dziecięcą ufnością patrzy na świat i wierzy, że wszyscy są dobrzy, a słońce wiecznie świeci. Uwielbia noszenie na rękach i przytulanie. Kocha swoich opiekunów, zarówno dorosłych jak i dzieci. Tym ostatnim pozwala nawet przebierać się za lalki – podobnie jak scottish fold. Jest jak piękny, miękki cień podążający za swoim człowiekiem. Z miłości do człowieka zniesie dużo. A w chwilach szczególnej bliskości możesz usłyszeć jego cichy, świergotliwy głos. Ragdoll odzywa się rzadko, i tylko po to, by wyśpiewać Ci wyznanie miłości i oznajmić „jestem szczęśliwy, bo ty jesteś blisko”.

3. Kot tonkijski

kot tonkijski
fot. Shutterstock

Nie ma dla niego nic ważniejszego na tym świecie, niż twoja obecność, bliskość i wspólne spędzanie czasu. Choć na równi darzy uczuciem każdego z domowników, potrafi każdego z nich przekonać, że zajmuje wyjątkowe miejsce w jego kocim sercu. Pomaga mu w tym wysoka inteligencja i silne uspołecznienie. Kot tonkijski jest szczęśliwy tylko w obecności swojego człowieka. Samotność to dla niego największa kara i dopust boży. Potrafi głośno rozmawiać z Tobą o wszystkim, godzinami. Oczywiście najwięcej będzie melodyjnie miauczał o miłości do Ciebie. Im więcej dasz mu siebie i swojego czasu, tym silniej odwzajemni Twoje uczucie. Miłość kota tonkijskiego rozkwita w Twojej obecności.

4. Kot birmański

święty kot birmański
fot. Shutterstock

Żywy barometr Twoich nastrojów. Posiada doskonałą intuicję i wyczucie. Masz dobry humor – birmańczyk jest obok, wtula się w Ciebie i patrzy Ci głęboko w oczy. Masz ochotę na zabawę – birmańczyk będzie się bawił z Tobą do upadłego bez chwili odpoczynku. Popadasz w melancholię – birma jest obok, zawsze pod ręką, by złagodzić złe emocje, pocieszyć i przywołać dobry nastrój. Całe życie kota birmańskiego jest zorientowane na ludzi. To Ty jesteś centrum jego świata, ukochaną/ukochanym, to Tobie oddaje się cały, dla Ciebie mruczy, chodzi i śpi. Jesteś jedynym powodem, dla którego żyje na tym świecie. W końcu to boski kot, który przypadkiem zstąpił na ziemię, zobaczył człowieka i już na niej został.

5. Kot syjamski i 6. kot orientalny krótkowłosy

kociak syjamski
fot. Shutterstock

O swojej miłości do Ciebie będą miauczeć w stu tonacjach na tysiąc sposobów. To najbardziej rozmowne rasy kotów. Nic dziwnego, że właśnie tę swoją umiejętność wykorzystują, by przekonywać Cię dzieści razy dziennie o swoim oddaniu i przyjaźni bez granic. Będą też chodzić za Tobą, towarzysząc we wszystkich domowych czynnościach, czasem przerywając Twoją zadumę i milczenie głośnym „Ale patrz!”, „Nic, nic, upewniam się, że jesteś.” Nie pozwolą Ci zbyt długo się smucić – skokami i gadaniem rozpędzą największe chmury depresji. Możesz zwolnić psychoanalityka – rozmowy syjam sprytnie zmusi Cię do zwierzeń.

7. Kot kurylski bobtail

kot kurylski bobtail, bawiące się kocięta
fot. Shutterstock

Rasa popularna w Rosji i zdobywająca szerokie rzesze miłośników na całym świecie. Podbijają serca nie wyglądem (choć pod tym względem też niczego im nie brak), ile charakterem. Są niezwykle inteligentne, łagodne, oddane i lojalne. Jeśli pokochają człowieka, to na dobre i złe, do końca świata i dzień dłużej. Uwielbiają wspólne spędzanie czasu z człowiekiem, noszenie na rękach, głaskanie, mizianie i przytulanie. Zasypiają wtulone w swojego człowieka. Nie są przy tym zaborcze ani zazdrosne. Jeśli oprócz kurylskiego bobtaila masz w domu psa lub inne zwierzę – kurylski bobtail pokocha je równie mocno, uznając za część Ciebie.

8. Sfinks petersburski (Peterbald)

sfinks petersburski, peterbald
fot. Shutterstock

Inteligentny, a równocześnie psotny. Ma świetny charakter, zorientowany na człowieka. Jest bardzo aktywny, wręcz żywiołowy, kocha zabawy, a równocześnie uwielbia być blisko Ciebie – dosłownie. I to nie tylko z uwagi na mierną okrywę włosową. Naga skóra sfinksa daje niepowtarzalne wrażenie ciepła i delikatności, wręcz aksamitu. Ogrzewa ludzkie dłonie i serca. Kto raz przytulił bezwłosego sfinksa, nie zapomni już tego uczucia. Peterbald bywa nazywany kocim klaunem. Urodzony aktor jednego widza – Ciebie.

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
karolina300395
karolina300395
4 lat temu

Mój brytyjczyk nie odstępuje mnie i moich znajomych na krok.

rex
rex
4 lat temu

A gdzie Devon Rex?

Ktos
Ktos
4 lat temu

Syberyjski Neva masquerade! nie da się odgonić

yam
yam
4 lat temu

Mój dachowiec nie odstępuje na krok,lize mnie kilka razy dziennie wtula się jak tylko może i jak tylko jego ciałko pozwala się zbliżyć 🙂 tęskni i płacze a nawet nauczył się mialczec tak by brzmiało ” ma ma „:) jest przekochany przeprzytulasny kocha spać na kolanach i przy mnie i nawet w toalecie musi siedzieć mi na kolanach:)))

Suzana
Suzana
4 lat temu

Syberyjski neva masquerade. Mam 3 koty tej rasy, są bardzo uczuciowe, uwielbiają bliskość z człowiekiem i można z nimi pogadać 🙂 Witają mnie jak wracam do domu, chodzą za mną do kuchni, towarzyszą np w przygotowywaniu posiłków.