02.12.2020
Dlaczego kot mnie ignoruje? Poznaj 4 powody!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy twój mruczek czasami zachowuje się tak, jakby ciebie w ogóle nie było w pokoju? Wołasz go, a on nawet nie reaguje? Sprawdź, dlaczego kot cię ignoruje!
fot. Shutterstock
Wołanie kota przypomina trochę granie na loterii – nigdy do końca nie wiesz, czy pupil zaszczyci cię swoim spojrzeniem, czy może zignoruje. Niektóre mruczki zachowują dystans, a nawet nie podejmują żadnych interakcji ze swoim opiekunem. Tak naprawdę to wszystko zależy od charakteru zwierzaka. Pamiętaj, że nie jest to żadna oznaka złośliwości! Być może po prostu chcesz coś od kota w nieodpowiednim dla niego czasie. Zastanówmy się, dlaczego jeszcze kot ignoruje opiekuna.
1. To nie leży w jego naturze
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że ludzie i koty inaczej podchodzą do interakcji społecznych. Do budowania i utrzymywania relacji używamy komunikacji werbalnej. Lubimy rozmawiać, dotykać i nawiązywać kontakt wzrokowy. Natomiast koty komunikują się ze sobą werbalnie tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne – w przypadku realnego zagrożenia kocie mamy będą miauczeć jedynie do swoich kociąt. Na ogół koty nie odczuwają szczególnej potrzeby angażowania się w interakcje, które ich nie interesują. Ponadto, jeśli kot nie widzi żadnego ważnego powodu, by zareagować na twoje przywołanie, to po prostu je zignoruje.
Kot może cię ignorować, ponieważ taka już jest jego natura. Przodkowie naszych domowych kotów byli samotnymi zwierzętami. Samodzielność i niezależność to cechy, które współczesne mruczki odziedziczyły właśnie po nich. Pamiętaj, że kot nie ma obowiązku nieustannie okazywać ci swojego uczucia czy być na każde twoje zawołanie. I wcale nie świadczy to o jego złośliwości.
2. Zajmuje go coś innego
W tym przypadku koty niewiele różnią się od nas. Bywają takie dni, że sami nie mamy ochoty wchodzić w żadne interakcje z innymi ludźmi. Uwierz – koty również miewają takie chwile. Istnieje też możliwość, że pupil cię ignoruje, ponieważ czuje się w pobliżu ciebie… dobrze. Na tyle dobrze, że nie czuje potrzeby, by jeszcze ci to udowadniać swoim spojrzeniem czy bliższym kontaktem. A co każdy opiekun powinien sobie przyswoić? Kota nie można zmusić do robienia czegokolwiek!
Zastanów się też, kiedy kot cię ignoruje. Jeśli podejmujesz próby kontaktu, gdy mruczek je, bawi się lub drzemie w wygodnej pozycji, to nie dziw się, że – mówiąc wprost – cię olewa.
3. Podpadłeś mu
Chociaż koty wybaczają nam wiele przewinień, to mają bardzo dobrą pamięć. Uczą się nie tylko na podstawie własnych obserwacji, ale i doświadczeń. Tworzą tzw. mapy emocjonalne – pozytywnym uczuciem darzą tych, którzy je karmią i spędzają z nimi czas na zabawie. A negatywnie są nastawione do tych, którzy kiedykolwiek źle je potraktowali. Koty, które mają złe wcześniejsze doświadczenia z ludźmi, stają się nieufne i wycofane.
W tej sytuacji jedynym wyjściem jest naprawienie swoich błędów, niepopełnianie ich ponownie i wykazanie się cierpliwością.
4. Doskwiera mu ból
To prawda, że koty doskonale potrafią maskować swój ból, jednak uważny opiekun będzie w stanie dostrzec zmiany w kocim zachowaniu. Jeśli wcześniej pupil cię nie ignorował, przyjrzyj mu się bliżej. Być może coś mu dolega.
Każde zmiany w zachowaniu – a zwłaszcza te nagłe, które zaobserwujesz u kota – koniecznie skonsultuj z lekarzem weterynarii. Nawet jeśli wyjdziesz na panikarza, to zawsze lepiej dmuchać na zimne. Nieprzyjemne zachowanie kota może bowiem być specyficznym… wołaniem o pomoc.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
25.09.2023
Plecak dla kota – tak czy nie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podoba się ludziom, ale co z kotami? Czy modny plecak zamiast tradycyjnego transporterka to na pewno dobry pomysł?
undefined
16.09.2023
Adopcja kota do domu wychodzącego – dlaczego to zły pomysł?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jak powiadają, ludzie dzielą się na dwie grupy: kociarzy i psiarzy. My jednak uważamy, że ludzie dzielą się na tych, którzy potrafią i chcą słuchać, rozumieć, uczyć się oraz osoby obojętne na to, co je otacza. Mamy szczęście zaliczać się do tej pierwszej grupy, a skoro sięgasz po ten artykuł – to ty również.
undefined
08.09.2023
Twój kot jest rozpieszczony? Tych 5 rzeczy o tym świadczy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pamiętacie Choupette, kotkę Karla Lagerfelda, uznawaną za najbardziej rozpieszczonego kota świata? Myślicie, że waszemu kotu daleko do takiego traktowania? Być może… A może nie!
undefined