17.08.2020
5 powodów, dla których starsze koty są najlepszymi pupilami
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Domowe mruczki zmieniają się wraz z wiekiem… I nic w tym złego! Sprawdź, dlaczego starsze koty są naprawdę fajnymi zwierzakami.
fot. Shutterstock
Nie zrozumcie nas źle – też kochamy malutkie kociaki! Jednak starsze koty po prostu mają swój nieodparty urok. Niestety seniorzy nie cieszą się taką popularnością jak młodziaki. Szczególnie jeśli chodzi o adopcję… A to duży błąd!
5 powodów, dla których starsze koty są najlepszymi pupilami
Opiekunom wiecznie niespokojnych kociaków może wydawać się, że życie z kocim seniorem byłoby zwyczajnie nudne… A jest po prostu inne! Starsze koty są idealnymi pupilami dla osób, które nie mają ochoty na ciągłe zabawianie malucha i sprzątanie po nim efektów jego harców. Dlaczego jeszcze warto mieć kociego seniora?
1. Mają spokojniejszy, stabilny charakter
Kocim seniorom nie w głowie już wieczorne głupawki, skakanie po meblach czy wspinanie się po zasłonach. Starsze koty obeznane są też z codziennym życiem i sposobem, w jaki funkcjonują ich opiekunowie. Nie reagują już tak często strachem na widok przyniesionych do domu zakupów, odkurzacza czy gości. Po prostu wiedzą, jak to wszystko działa! Charakter dorosłych kotów nie ulegnie także już tak gwałtownym zmianom jak młodziaków. Dzięki temu doskonale wiesz, co twój mruczek lubi, jakie ma problemy i co sprawi mu największą radość.
2. Wydają niepowtarzalne odgłosy
Częsta i nieskrępowana wokalizacja to charakterystyczna cecha pewnych siebie seniorów, które nie mają oporów, by wyrażać własne zdanie. Starsze mruczki bez skrępowania zgłoszą ci, że miska jest pusta, że potrzebują uwagi czy wyrażą niezadowolenie z brudnej kuwety. A ty, znając swojego kota od wielu lat, bezbłędnie rozpoznasz, o co chodzi twojemu podopiecznemu!
3. Są nauczone dobrych manier
Uczyłeś kiedyś kociaka korzystania z kuwety, oduczałeś żebrania przy stole czy wskakiwania na kuchenny blat? Starsze koty mają to już za sobą! Nie mają także aż takich zapędów niszczycielskich jak młodziaki. Jeśli wystarczająco przyłożysz się do wychowania mruczka za młodu, istnieje duża szansa, że twój starszy pupil nie będzie ci sprawiał najmniejszych problemów. Z takim kotem naprawdę miło się żyje!
4. Nie mają dużych wymagań
Starsze koty mają swoje przyzwyczajenia i nie lubią wychodzić poza znany schemat. Nie trzeba więc każdorazowo wymyślać im nowych rozrywek. Wiekowe mruczki nie potrzebują też takiej dawki zabawy jak te młode. Nie dość, że śpią dłużej niż kociaki, to czas aktywności przeznaczają raczej na spokojne leżenie na twoich kolanach lub obserwowanie życia toczącego się za oknem. Są więc doskonałymi pupilami dla osób, które chcą w spokoju cieszyć się towarzystwem zwierzaka – na przykład dla osób starszych.
5. Kochają całym sercem!
Każdy, kto opiekował się kotem od małego wie, że żaden koci maluch nie jest tak związany z człowiekiem jak starszy mruczek. Koci seniorzy nie mają już tyle energii na szaleństwa i wolą spędzać więcej czasu na kolanach ukochanej osoby. Dla statecznych futrzaków liczy się przede wszystkim bliskość opiekuna!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined