Gdzie nie stawiać drapaka? Oto kilka wskazówek, które zwiększą szansę na to, że kot będzie drapać drapak


Drapak jest niezbędnym elementem wyposażenia kociego domu. Należy jednak pamiętać, że ma on służyć kotu, a nie nam. Należy go usytuować według kocich, a nie ludzkich potrzeb!

Twój kot usilnie omija drapak i drapie wszystko poza nim? Atrakcyjniejsze wydają mu się meble, tapety, dywany czy wycieraczka? Wina może leżeć po stronie drapaka. Albo po twojej! Jeśli źle usytuowałeś kocie drzewko – kot nie będzie chciał z niego korzystać. Dowiedz się, gdzie nie stawiać drapaka!

Dlaczego kot w ogóle drapie?

Kot drapanie ma we krwi. Nie robi tego po to, aby kogoś zdenerwować lub zepsuć meble. Mruczek odziedziczył to naturalne zachowanie jeszcze po swoich dzikich przodkach i nic nie wskazuje na to, aby miał zamiar z niego zrezygnować. Popularny mit głosi, że koty ostrzą w ten sposób pazury. Tymczasem kocie szpony nie potrzebują szlifierki, są wystarczająco ostre. Natomiast drapanko to rodzaj pielęgnacji. Pozwala pozbyć się zużytej warstwy pazurków. Nie jest to zatem ich ostrzenie, lecz higiena. Po drugie, dzięki niemu kot rozciąga mięśnie, dlatego często robi to tuż po drzemce. Co więcej, drapanie relaksuje mruczka, pozwala mu zapomnieć o troskach.

Nie wymieniliśmy jeszcze najważniejszego powodu. Drapanie to dla kota przede wszystkim forma komunikacji. Ślady po drapaniu to znak, że tu mieszka kot, to jego dom. Ale nie tylko ślady, również zapach: z poduszeczek łapek podczas tego procederu wydzielają się feromony, które pozostawione na przedmiotach są informacją dla innych. Poza suchymi faktami kot potrafi poprzez zapach przekazywać również emocje, dlatego odczytujący go wie, czy drapacz jest szczęśliwy, zdenerwowany, zrelaksowany, czy może przestraszony.

Dlaczego kot nie drapie drapaka?

Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, jak wiele ważnych ról pełni drapanie w kocim życiu, to przestaniemy się denerwować na pupila, że niszczy meble. Co więcej, zrobimy wszystko, by ten mógł w najbardziej dogodny sposób realizować swoją naturę. Czyż nie? Kluczową sprawą w tej kwestii jest drapak. Każdy kociarz wie, że jest konieczny. Tylko czasami zastanawiamy się, po co kocie drzewko zagraca nam dom, skoro nikt z niego nie korzysta? By kot chciał drapać drapak, ten nie może być byle jaki i stać byle gdzie. To kluczowe! A więc gdzie nie stawiać kociego drapaka?

Gdzie nie stawiać kociego drapaka?

Czy zauważyłeś, że kot drapie zazwyczaj te najbardziej widoczne części mebli, a także tapety w miejscu, w którym rzucają się w oczy? Mruczek chce mieć pewność, że każdy w domu „przeczyta” jego wiadomość. Drapak musi stać tam, gdzie kot chce drapać. Musi to być miejsce dostępne, które kot spotyka po drodze, a nie takie, którego musi szukać. A więc gdzie kociego drzewka na pewno nie stawiać?

  • W łazience. Koty lubią spędzać czas w łazience, ale jest to zazwyczaj czas relaksu, a nie zabawy i drapania. Drapak musi stać na kociej drodze, w centrum domu, tak aby kot, robiąc standardowy obchód, chętnie z niego skorzystał i wybrał go zamiast innych kuszących powierzchni, takich jak fotel czy kanapa. A łazienka to przecież osobne pomieszczenie, które dodatkowo jest często zamknięte.
  • W kuchni. Koty lubią mieć rozdzielność miejsc, które służą do jedzenia, spania, załatwiania się, ale również drapania. Jeśli schowałeś drapak do kuchni, by ten nie niszczył wystroju lub stwierdziłeś, że „wszystkie kocie rzeczy będą w jednym miejscu” (jadalnia, toaleta, spanie i drapanie), to nie dziw się, że kocie drzewko wciąż pachnie nowością. Poza tym kot może łatwo przewrócić drapak np. na lodówkę czy blat, na którym leżą talerze.
  • Przy łóżku. Drapak przy łóżku może oznaczać dla ciebie niezaplanowane pobudki. Drapiący i bawiący się na nim kot może nie tylko cię obudzić, ale także przewrócić całe drzewko na łóżko. Nic przyjemnego.
  • Przy telewizorze. Nie tylko przy TV, ale również obok innych cennych sprzętów. Kot może uznać, że elektronika jest przedłużeniem jego drapaka, który służy nie tylko do drapania, ale także do zabawy i wspinaczki. Efekt? Można sobie wyobrazić…
  • W szarym kącie. Drapak nie może być schowany w miejscu, do którego trudno i długo się dociera. Nie powinien być zasłonięty, zagracony, zabudowany itp. Kot nie będzie go szukał, jeśli akurat przyjdzie czas na drapka. Wykorzysta do tego coś, co znajdzie szybciej.

A gdzie postawić koci drapak?

Drapanie jest dla kota bardzo ważne, dlatego też drapak powinien stać w ważnych miejscach. „Drapki” mają być przecież widoczne dla innych, a nie ukryte za zasłoną. Drapak postaw w miejscu…

  • …strategicznym. Z kociego punktu widzenia takimi strategicznymi miejscami są: wszelkie wejścia i wyjścia, granice pomieszczeń, ważne skrzyżowania komunikacyjne, korytarze, drzwi balkonowe, okolice okien oraz oczywiście główne drzwi do domu.
  • …dobrze wyeksponowanym. Istotne są także miejsce widoczne, uczęszczane, z których widać więcej i które są widoczne zewsząd, np. salon. To tu skupia się życie towarzyskie i rodzinne, w którym wiele kotów chętnie uczestniczy.
  • …nadającym się do spania. Powyższe miejsca są dobre na ustawienie takiego drapaka, który służy głównie do drapania i wspinania się. Jednak w takich miejscach kot może nie do końca chcieć spać. Obserwować owszem, ale do spania potrzebny jest spokój. Dlatego drzewka z domkami lub leżankami do spania dobrze jest postawić także w ulubionych miejscach kota na wypoczynek – nieco spokojniejszych.
  • …gdzie kot chętnie drapie. Dodatkowo mniejsze drapaczki ustawić powinniśmy wszędzie tam, gdzie kot drapie, a my nie chcemy, aby to robił, czyli obok stołu, sofy, fotela, łóżka itp. Sprawdzą się tu niskie słupki lub drapaki poziome.

Podsumowanie

Drapak jest niezbędnym elementem wyposażenia domu kociarza. Nie stawiamy go jednak w przypadkowym miejscu, a już tym bardziej nie chowamy go w niedostępne zakamarki. Schowany za firanką, na szarym krańcu mieszkania, w łazience – nie spełni swojego zadania. Najlepiej zaproponować kotu kilka możliwości. Drapaki wysokie z możliwością wspinania się, niskie słupki wszędzie tam, gdzie dochodzi do drapania, a także drapaki z legowiskiem. Pamiętaj również, że niektóre mruczki wolą drapać powierzchnie poziome aniżeli pionowe. Im więcej lepszych możliwości niż np. sofa czy dywan dostanie kot, tym bardziej prawdopodobne, że wybierze którąś z nich. Zamiast wyposażenia domu! Jeśli już wiesz, gdzie nie stawiać kociego drapaka, to proponujemy rozpocząć przemeblowanie. Kot będzie ci za to wdzięczny.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments