W jakim wieku kot przestaje rosnąć?


Kociaki są przeurocze! Jednak każdy kot przestaje kiedyś rosnąć... Sprawdź, w jakim wieku twój zwierzak osiągnie dorosłe rozmiary!

Wbrew pozorom domowe mruczki mogą być naprawdę różnorodne, i to nie tylko pod względem koloru i długości futerka czy kształtu głowy i uszu. Również wagowo mogą znacznie się różnić. Niektóre dorosłe koty nie ważą więcej niż 2,5 kg. Jednak są rasy, które osiągają wagę nawet 10 kg! Kiedy kot przestaje rosnąć i osiąga swoje dorosłe rozmiary? Sprawdź, od czego to zależy!

W jakim wieku kot przestaje rosnąć?

Przez pierwsze 6 miesięcy życia małe kociaki rosną niezwykle szybko. Następnie ich tempo wzrostu znacząco zwalnia, a roczny mruczek osiąga już swój docelowy rozmiar. Oczywiście nie znaczy to, że jego waga na pewno stanie w miejscu i będzie prawidłowa. Koty karmione nieodpowiednią dietą lub przekarmiane mogą wciąż rosnąć… Tylko że wszerz! Grubaśne mruczki są wprawdzie przeurocze, jednak musimy pamiętać, że nadwaga i otyłość u kotów może prowadzić do wielu poważnych chorób.

Potężniejsze rasy, takie jak kot brytyjski, mogą osiągnąć rozmiary dorosłego kota w wieku 8-10 miesięcy. Jednak dopiero w wieku roku nabędą odpowiedniej muskulatury i dorosłej postury. Dlatego nawet, jeśli mruczek wygląda już na dorosłego zwierzaka, powinniśmy odpowiednio długo karmić go dietą przeznaczoną dla kotów rosnących, która zapewni mu właściwą dawkę białka niezbędną do rozwoju masy mięśniowej.

Jak duży urośnie mój kot?

Średnia waga domowego kota wynosi około 4,5 kg. Jednak koty największych ras, a szczególnie samce, mogą ważyć nawet 10 kg. W przypadku psów docelową wielkość, a przynajmniej przedział wagowy, można przewidzieć na podstawie grubości łap u szczeniaka. U kotów jednak zależność ta nie występuje. Docelową wielkość naszego mruczka najłatwiej jest przewidzieć, gdy znamy jego rodziców. Rozmiary kota zależą bowiem przede wszystkim od odziedziczonych po nich genów.

Duże koty rosną wolniej, maluchy szybciej

W przypadku kotów sprawdza się podobna jak u psów zależność – im większy ma urosnąć zwierzak, tym później osiągnie dorosłe rozmiary. Koty olbrzymich ras, takie jak maine coon czy ragdoll, mogą rosnąć, dojrzewać i nabierać odpowiedniego umięśnienia nawet przez trzy pierwsze lata życia. Z drugiej strony kocie miniaturki bardzo szybko kończą swój wzrost i nawet w wieku 8 miesięcy mogą ważyć tyle, co dorosłe.

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments