Nie rozmnażaj! – Nie porzucaj!


W tym już po raz dwunasty rusza Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt. Polska nadal przoduje w ilości kotów niczyich, niechcianych. Akcja ma na celu propagowanie sterylizacji jako sposobu walki z bezdomnością zwierząt.

 

W trosce o czworonożnego przyjaciela
Odrzuć Mity poznaj Fakty
Mit – każda suka czy kotka musi choć raz urodzić młode.
Fakt – młode wcale nie są jej potrzebne dla zdrowia i szczęścia.
Mit – kastracja jest niebezpieczna i powoduje choroby. 
Fakt – kastracja jest zabiegiem prostym i chroni przed wieloma śmiertelnymi chorobami.
Mit – szczenięta czy kocięta łatwo znajdują domy. 
Fakt – tysiące niechcianych zwierząt corocznie jest porzucanych, uśmiercanych.

 

Tysiące zwierząt niechcianych, nowonarodzonych, corocznie poddawanych jest eutanazji, wyrzucanych w workach, kartonach do śmietników, w lesie, czy też humanitarnie przynoszone są do schronisk.
Tysiące zwierząt trafia do schronisk komercyjnych, stając się źródłem dochodu dla ich właścicieli. W schroniskach tych życie zwierząt to pasmo cierpień, gehenna i piekło na ziemi zgotowane przez człowieka.
Większość z nich umiera w cierpieniu, bądź jest masowo poddawana eutanazji. Umierają z niedożywienia, z powodu nie leczonych chorób wirusowych, skórnych, pasożytniczych, z powodu przepełnienia – zagryzają się wzajemnie w walce o przetrwanie. Im szybciej skończą życie tym większy zysk z takiej działalności gospodarczej. 
To my rozmnażając zwierzęta bezmyślnie, dajemy na to przyzwolenie. Czy musisz rozmnażać swojego pupila, kiedy tysiące innych psów i kotów cierpi w schroniskach, jest uśmiercanych? 

 Prawda jest taka, że zwierząt rodzi się kilkakrotnie więcej niż jest osób chętnych na nie, kto zaopiekuje się nimi? Już od momentu urodzenia, skazane są na przedwczesną śmierć, chrońmy je przed takim losem. Przyjście na świat potomstwa, po naszym pupilu, nie zdejmuje z nas odpowiedzialności moralnej za ich los jak i za los kolejnego potomstwa, po ich potomstwie – czy potrafimy wziąć na siebie tak daleko idącą odpowiedzialność?

Wybierz humanitarne rozwiązanie – kastracje swojego czworonożnego przyjaciela.
Pamiętaj sterylizacja nie zdejmuje z ciebie obowiązków jakich się podjąłeś jako opiekun zwierzęcia towarzyszącego.

Historia Ogólnopolskiej Akcji Sterylizacji sięga 2000 roku. Na początku była organizowana tylko w jeden dzień w roku (ostatnią sobotę marca) i tylko w Warszawie. Przez lata jej popularność rosła zarówno wśród właścicieli zwierząt jak i wśród lekarzy weterynarii. Od 2009 roku Akcja Sterylizacji organizowana jest przez cały marzec.

Pierwszy raz w historii Ogólnopolskiej Akcji Sterylizacji, w roku 2010 od początku organizacji akcji ogłaszono: "Marzec miesiącem sterylizacji zwierząt".

W tym roku organizatorami akcji są:

Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt ARKA z Warszawy – pomysłodawca akcji

Fundacja FOR ANIMALS (oddziały w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi i Grudziądzu)

Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt KOALA z Zawiercia

Fundacja KOCIE ŻYCIE z Wrocławia

 

Lista lecznic biorących udział w akcji, z podziałem na województwa – kliknij.

Główny cel Ogólnopolskiej Akcji Sterylizacji to popularyzacja humanitarnej metody kontroli populacji zwierząt domowych w Polsce. Metodą tą jest sterylizacja / kastracja.

W szczególności akcja ma za zadanie:
 

 • Umożliwić Właścicielom psów i kotów zapisanie swojego pupila na zabieg w promocyjnej cenie.
  Jako termin akcji proponujemy cały miesiąc marzec a maksymalne ceny zabiegów, wraz z opieka pooperacyjną (zdjęcie szwów, ewentualne podawanie antybiotyków, itp.) przy zabiegach bezproblemowych, proponujemy następujące:
  • Kastracja suki; mała i średnia suka waga do 35kg- 200 zł, duża suka 250zł
  • kastracja kotki; 100 zł
  • Kastracja psa; mały i średni pies do 35 kg- 120 zł, duży pies 170zł
  • Kastracja kocura; 60 zł

    
  • Zwiększyć świadomość właścicieli zwierząt domowych (kotów i psów) na temat ich odpowiedzialności za swoje zwierzęta i ich potomstwo.
  • Pokazać globalne spojrzenie na nadmierne rozmnażanie się zwierząt domowych w świetle ich istniejącej nadpopulacji, bezdomności, przepełnionych schronisk, masowej i często tragicznej śmierci lub przypadków bestialskiego uśmiercania.
  • Zmaksymalizować liczbę wykonanych zabiegów w placówkach weterynaryjnych, które przystąpią do akcji.

3. Zwierzę zapisywane przez opiekuna na zabieg powinno być w dobrym stanie zdrowia oraz odpowiednio przygotowane do zabiegu (operacji). Ogólnie przyjęte zasady dotyczące przygotowania zwierzęcia do zabiegu opisano TUTAJ. Lekarz weterynarii ma prawo (a właściwie to obowiązek) odstąpić od przeprowadzenia wcześniej umówionego zabiegu jeżeli zwierzę będzie chore lub Opiekun odpowiednio go nie przygotuje.

4. Koszt wykonania badań pomocnych przy diagnozie stanu zdrowia zwierzęcia obciąża Opiekuna zwierzęcia (np. badania krwi, moczu, EKG, USG). Decydujące zdanie w sprawie rodzaju wykonanych badań ma lekarz, który będzie operował zwierzę.

5. Placówki weterynaryjne zgłaszające się do udziału w akcji mają możliwość:
 

 • skrócenia lub wydłużenia czasu trwania akcji,
 • odgórnego ustalenia liczby promocyjnych zabiegów wykonywanych w ramach akcji,
 • ustalenia granicy wagowej dla suk operowanych w cenie podanej w akcji (przy jednoczesnym ustaleniu cen promocyjnych dla suk przekraczających tę wagę),
 • dodatkowego obniżenia ceny zabiegów dla jednej lub wszystkich grup zwierząt (np. dla kocurów).

 

DO OPIEKUNÓW ZWIERZĄT:

 

 1. Proszę sprawdzić na tegorocznej liście lecznic (link w menu), jakie zasady prowadzenia akcji przyjęła wybrana placówka!
  1. Zapisy na zabiegi odbywają się w sposób wskazany przez lekarza. Może być konieczna wizyta kwalifikacyjna i wykonanie dodatkowych (osobno płatnych) badań – jak przed każdym zabiegiem operacyjnym. Wskazówek lekarza nie należy bagatelizować.
  2. Proszę dopytać lekarza o sposób przygotowania zwierzęcia do zabiegu. Ogólnie przyjęte zasady opisano TUTAJ.
  3. W razie konieczności odwołania zabiegu – proszę KONIECZNIE I JAK NAJSZYBCIEJ POINFORMOWAĆ LEKARZA, aby ktoś inny mógł skorzystać z wolnego miejsca na zabieg!  

O STERYLIZACJI

Względy zdrowotne 

Kastracja samca zapobiega nowotworom, powstaniu przepuklin oraz schorzeniom prostaty. Sterylizacja samicy zapobiega występowaniu ciąż urojonych oraz wielu groźnych chorób takich jak ropomacicze, nowotwory narządów rodnych, nowotwory sutków. 

Kastracja zmniejsza ryzyko zachorowania na FelV i FIV.
Najczęściej łapią te choroby walczące kocury (przez krew i ślinę) oraz kotki w czasie kopulacji.
Czy chcesz, by Twój wychodzący pupil naraził się na śmiertelną chorobę, skrócenie życia o połowę i odchodzenie w męczarniach tylko dlatego, że nie chciałeś "zrobić mu krzywdy" przez wykastrowanie..?

U samców najlepszy termin tego zabiegu wypada w 6-8 miesiącu życia. Samice zaleca się sterylizować przed pierwszą rują/cieczką – minimalizuje to praktycznie do zera ryzyko ew. rozwoju w przyszłości nowtworów sutka. Po zabiegu przeprowadzonym w młodym wieku zwierzę wraca do zdrowia w ciągu 2-3 dni. Zabieg przeprowadzony u starszego lub chorego zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, powrót do zdrowia trwa dłużej. Koszt zabiegu jest wyższy. 

Liczby mówią 

Nowotwory to: 90% 
guzów powstających
u niewysterylizowanych kotek 
 

Odpowiedzialny opiekun  

nie dopuszcza do rozmnażania swoich podopiecznych, by nie przyczyniać się potem do tragedii zwierząt niechcianych. Odpowiedzialny opiekun jeśli nie zamierza używać swojego czworonoga do celów hodowlanych, powinien go poddać zabiegowi sterylizacji/kastracji. 

Zabieg ten jest normą we wszystkich cywilizowanych krajach oraz najskuteczniejszą metodą unikania niepotrzebnego przychówku.

Lepsze zachowanie zwierzaka

Wykastrowany samiec 
staje się mniej pobudliwy i agresywny, nie stacza walk z rywalami, nie poszukuje samicy, nie oddala się od domu  i nie naraża się na potrącenie lub śmierć pod kołami samochodu. Zabieg przeprowadzony u kocurów eliminuje nawyk znaczenia moczem o intensywnym zapachu pomieszczeń, w których przebywa. Badania wykazują również, iż kastrowane koty żyją dłużej.

Niewysterylizowana kotka
to przeraźliwe miauczenie trwające kilka dni i powtarzające się po tygodniu przerwy, przywoływanie samców, które znaczą teren nieprzyjemnym zapachem wokół miejsca, gdzie mieszka nawołująca kotka. To także możliwość znaczenia terenu moczem. To burze hormonalne, prowadzące do rozwoju ropomacicza lub guzów listwy mlecznej, jedne z najbardziej złośliwych nowotworów. Antykoncepcja hormonalna nasila ryzyko ropomacicza, gdzie i tak ostatecznie konieczna jest sterylizacja ratująca życie kotki, oraz ryzyko rozwoju nowotworów sutka, w większości przypadków kończące się przerzutami i śmiercią zwierzaka.

Sterylizacja/kastracja 

to powszechnie używany termin na określenie chirurgicznego zabiegu, pozbawiającego zwierzę zdolności do rozmnażania się. Zabieg ten może wykonać jedynie lekarz weterynarii i  wymaga on znieczulenia ogólnego.

Obecnie na świecie odchodzi się od wykonywania zabiegów sterylizacji na rzecz kastracji. Sterylizacja bowiem była zabiegiem polegającym jedynie na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samicy lub nasieniowodów u samca. Pozostawienie części narządów rozrodczych wiązało się z  ich znowotworzeniem.  W Polsce jednak nadal w języku potocznym używa się terminu sterylizacja w odniesieniu do samic, choć tak naprawdę wykonywany jest zabieg kastracji. 
W stosunku do samców przyjęło się natomiast używać prawidłowego określenia kastracja.
 
Kastracja (potocznie sterylizacja) 
u samic 

Usunięcie całego układu rozrodczego – macica, jajowody i jajniki wyjmowane są przez nacięcie w brzuchu lub cięcie boczne. Przed zabiegiem brzuszek zwierzaka zostaje ogolony, aby zapewnić do niego swobodny dostęp. Czasami  po zabiegu weterynarz  po około dziesięciu dniach dokonuje zdjęcia szwów – chyba że zastosuje nić, która ulega rozpuszczeniu w ciele. Powrót do zdrowia następuje szybko, jakieś kilka dni, podczas których należy ograniczyć zwierzakowi ruch. 

Kastracja u samców 
Jądra usuwane są przez nacięcia w mosznie – worku, w którym się znajdują. Przeważnie nacięcia pozostawia się bez zszywania, ponieważ jest to w sumie niewielki zabieg. Pooperacyjna opieka zwykle obejmuje jedynie kontrolowanie powstających blizn, utrzymanie ich w czystości i suchym stanie. Wielu weterynarzy zaleca trzymanie kota w domu (jeśli jest to kot, który wychodzi na dwór). 

Przygotowanie do zabiegu kastracji:

Kotka nie może być w czasie rui.

Ustal z lekarzem weterynarii,  o której godzinie w przeddzień zabiegu podać zwierzakowi ostatni posiłek, najczęściej przed zabiegiem zwierzak musi być na czczo przez min. 12 godzin.

Na dwie godziny przed zabiegiem odstaw wodę do picia.

Zapytaj lekarza, czy musisz mieć "kubrak", by założyć go zwierzakowi po zabiegu.

Do kliniki zabierz ze sobą kocyk! Zoperowane zwierzę powinno być ciepło przykryte, aby zapobiec wychłodzeniu ciała, będącego ubocznym skutkiem narkozy.

Zabierz ze sobą do kliniki książeczkę zdrowia zwierzaka, aby lekarz wpisał zabieg.

Po zabiegu najczęściej po około kilku godzinach zwierzak może zostać zabrany do domu, gdzie budzi się w znanym sobie otoczeniu, w uzasadnionych przypadkach można również pozostawić zwierzaka w klinice na dłużej, nawet na 1 dobę pod fachowym nadzorem lekarza.

Jak karmimy po zabiegu:
Ponieważ u zwierząt poddanych zabiegowi neutralizacji rozrodczości przestroje hormonalne organizmu wiążą się z lepszą przemianą materii i bardziej intensywnym przyswajaniem składników pokarmowych niektóre z nich mogą mieć skłonności do przybierania na wadze. Aby tego uniknąć wystarczy ruch i dobrze zbilansowane, niskokaloryczne posiłki. Na rynku dostępne są gotowe specjalistyczne karmy dla kastratów.

 

Źródła materiałów: www.akcjasterylizacji.pl, Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt ARKA

 

 

Array