10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!


Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy... "twoje" mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!

Poniżej prezentujemy wam przykazania dla opiekuna kota na wesoło, czyli to, co każdy szanujący się kociarz wiedzieć powinien.

Przykazania dla opiekuna kota

1. Żyjąc pod jednym dachem z kotem, oboje myślicie, że w hierarchii domowej jesteście na pierwszym miejscu. Niestety, w tym wypadku w świecie iluzji żyjesz tylko… ty.

2. Kot potrzebuje cię tak samo, jak król potrzebuje służby. Jesteś mu potrzebny, by dawać mu jeść, pić, zabawiać go i głaskać, kiedy on ma na to ochotę.

3. Kot słyszy cię zawsze. Jednak między słyszeć a słuchać istnieje przepaść, którą musisz w końcu zrozumieć. Nie wołaj kota bez potrzeby. Jeśli coś chce – sam przyjdzie.

człowiek dotyka kota
fot. Shutterstock

4. Kot ma prawo do pieszczot i nie możesz go do nich zmuszać, jednak masz obowiązek głaskać go, jeśli zaaprobuje twój pomysł mruczeniem. Więcej o mruczeniu czytaj niżej.

5. Mruczenie to twoje wynagrodzenie za trud włożony w sprawianie kotu przyjemności. Potraktuj to jak dodatkowy bonus i zbieraj punkty na awans. Może kiedyś podskoczysz w kociej hierarchii przed jedną z gorszych zabawek.

niebieskooki kot bawi się
fot. Shutterstock

6. Nie możesz zabronić drapać kotu swojego mieszkania, ale możesz zachęcić go do używania drapaka. Stan twojego domu będzie proporcjonalny do trudu, jaki włożysz w zapewnienie kotu ciekawszych miejsc do drapania niż twoje meble.

7. Nie możesz narzekać na to, że kot atakuje cię znienacka. Gdyby atakował cię z uprzedzeniem, twoje życie byłoby zbyt przewidywalne i pozbawione spontanicznych reakcji.

8. Jakakolwiek próba tresury kota zawsze spotka się z jego aprobatą, dlatego warto próbować to robić. Najlepiej tresuj go i wychowuj, gdy głęboko śpi, żebyś nie przeszkadzał mu swoimi fanaberiami, gdy będzie zajęty wykonywaniem innych czynności.

śpiący kociak
fot. Shutterstock

9. Jeśli kot przynosi ci do domu zabite owady, upolowaną mysz lub zdechłego ptaka – pochwal kota i uszanuj dar, ponieważ w tej sposób kot uratował ci życie przed niebezpiecznym intruzem. Kot zdaje sobie sprawę z funkcji obronnych, jakie pełni głowa rodziny. Dlatego ciesz się, że kot stale chroni terytorium, które jest ci dane z nim dzielić.

10. Jeśli będziesz mieć wrażenie, że twój kot cię pokochał – doceń i pielęgnuj to uczucie, pamiętając, że kilka tysięcy lat temu koty czczono jako bogów – a one nigdy o tym nie zapomniały.

Jesteśmy ciekawi, co ty byś jeszcze dodał do tej złotej dziesiątki… Koniecznie napisz w komentarzu.

Array
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lidia boniecka
4 lat temu

Czytam z ogromną przyjemnością! Teksty dowcipne, a zdjęcia rewelacyjne. Cieszę się, że teraz mogę tresować kota w czasie snu….to niezwykle skuteczna propozycja. Pozdrawiam

hela
hela
4 lat temu

Mój kochany”brytyjczyk”pozwala się pogłaskać tylko dwa razy,a potem albo gryzie moją reke,albo wali mnie łapą.Za chwilę łasi się do mojej nogi,podskakuje i mruczy,a ja nie wiem czy przypadkiem za chwilę znowu mnie nie ugryzie.Jest u mnie dopiero pół roku,ale to stary kot.A może podarować go komuś ,kto nie będzie się go bał?

Marta
Marta
4 lat temu

Hela, prawdopodobnie nie zapewniasz kotu wystarczającej dawki bodźców. Na fb jest grupa „Kocie porady behawioralne” tam dostaniesz wskazówki jak ograniczyć polowanie na ręce i nogi. Miałam kiedyś ten sam problem z kotem, ale wtedy nie było ani Internetu ani behawiorystów 🙁

Liwia
Liwia
4 lat temu

E tam. Koty to najłatwiejsze do tresowania zwierzęta. Ja nigdy nie miałam z tym problemu. Za pierwszym razem chwytają o co chodzi. Np. otwieram drzwi i po jakichś pięciu minutach trzymania mówię do kota „wchodzisz czy nie” i on wtedy wchodzi albo nie wchodzi. Proste ☺

Wanda
Wanda
3 lat temu

i punkt 11 – Jeśli kot przynosi ci do domu zabite owady, upolowaną mysz lub zdechłego ptaka – pochwal kota i uszanuj dar, ponieważ w tej sposób kot Cię dokarmia abyś dłużej mu służył – przecież sam nie upolujesz sobie myszy lub ptaszka