18.03.2019
Dlaczego koty się wylizują? Higiena nie jest jedynym powodem
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty regularnie oddają się pielęgnacji swojego futra i poświęcają na nią dużo czasu. Nie każdy jednak wie, że higiena nie jest jedynym powodem, dla którego koty się wylizują.
fot. Shutterstock
Jeśli chodzi o higienę osobistą, to koty są prawdziwymi mistrzami czystości. Wszystko za sprawą ich idealnego przyboru do pielęgnacji – języka. Nie bez powodu porównuje się go do tarki czy papieru ściernego. Na kocim języku znajdują się małe kolce, które znakomicie sprawdzają się podczas czyszczenia futra. Domowe tygryski poświęcają bardzo dużo czasu na pielęgnację. Higiena nie jest jednak jedynym powodem, dla którego koty się wylizują.
Koty się wylizują, aby…
Kocięta uczą się pielęgnacji od swojej mamy, która liże maluchy nie tylko po to, aby były czyste, ale też po to, by stymulować je do wypróżniania się, zachęcić do jedzenia czy po prostu zapewnić im komfort.
Małe kotki naśladują swoją mamę i w wieku pięciu tygodni zaczynają wylizywać sierść swojego rodzeństwa. Wzajemna pielęgnacja może służyć też wzmocnieniu więzi między zwierzętami.
…ukryć zapach przed drapieżnikami
Koci węch jest znacznie lepszy od naszego, a sam zapach odgrywa dla mruczków ważną rolę. Nasze domowe tygryski wciąż dużo łączy z ich dzikimi kuzynami. Koty jako łowcy muszą być czyste, w przeciwnym razie ich zapach mógłby przedwcześnie zaalarmować zwierzynę o ich obecności.
Jako opiekun kota mogłeś zauważyć, że wylizuje się on również po jedzeniu. Jest to niezwykle ważny, a także instynktowny rytuał, który ma na celu pozbycie się zapachu zjedzonej zwierzyny, by samemu nie stać się ofiarą. W ten sam sposób domowe mruczki będą chciały pozbyć się smaku karmy.
…się zrelaksować
Wylizywanie futra jest pewną formą relaksu. Dzięki temu koty rozładowują napięcie i stres. Pewnie nie raz byłeś świadkiem, gdy po nieudanym skoku na półkę twój pupil nagle zaczął się wylizywać. W ten sposób „mówi do siebie”, że „nic się nie stało” i się uspokaja.
…złagodzić ból lub zmniejszyć dyskomfort
Czasem koty się wylizują, gdy doznają jakiegoś urazu. W ten sposób łagodzą ból, oczyszczają ranę i zapobiegają infekcji. Mogą to również robić w przypadku inwazji pcheł. Ich szorstkie języki usuwają także martwe komórki naskórka.
Ponadto koty nie pocą się tak, jak ludzie. Zwilżenie ich futra śliną pomaga im ochłodzić się w upalne dni.
Nadmierna pielęgnacja
Z racji tego, że koty bardzo dużo czasu poświęcają na pielęgnację, opiekun łatwo może przeoczyć moment, w którym staje się ona zbyt intensywna – chyba że na ciele zwierzęcia są widoczne rany od nadmiernego wylizywania futra. Zdarza się, że nadmierna pielęgnacja jest wynikiem silnego stresu lub choroby. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined