06.02.2022
Koty z włosami. 3 rzeczy, których o nich nie wiecie
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty z włosami to puchate istoty zostawiające tony sierści. Hasło „kocie włosy” kryje w sobie trochę tajemnic. Poznajmy niektóre z nich!
fot. Shutterstock
Jeśli masz koty i nie są to mruczki rasy, która nie posiada włosów (są niemal łyse), to zapewne na podłodze widzisz mnóstwo kociej sierści. Jednak potrzeba częstego sprzątania nie przewyższa uciechy, jakiej dostarczają opiekunom koty z włosami. Poznajmy 3 zaskakujące fakty na temat mruczków.
1. Ile włosów ma kot?
Czy wiedzieliście, że mruczki mają ok. 60 000 włosów na cal kwadratowy na grzbiecie i około 120 000 włosów na cal kwadratowy pod spodem (1cal kwadratowy to 6,45 cm kwadratowych). Przeciętnemu kotu wypada mniej więcej 40 milionów włosków (oczywiście ta liczba może różnić się nawet o kilka milionów w górę bądź w dół, w zależności od rasy pupila). Mruczki potrzebują sierści nie bez powodu. Jest ona istotną częścią systemu powłokowego kota, który m.in. reguluje temperaturę ciała i chroni struktury wewnętrzne.
2. Jakie są typy kocich włosów?
Koty mają cztery różne typy włosów:
- włosy puchowe / podszerstek [ang. down hair],
- warstwa pośrednia [ang. awn hair],
- warstwa wierzchnia [ang. guard hair],
- wąsy / wibrysy [ang. vibrissae].
Włosy puchowe (down hair)
To krótkie, gęste, miękkie i jedwabiste włosy tworzące gęsty podszerstek (warstwę włosa najbardziej przylegającą do skóry). Izolują koci organizm przed niepogodą i utratą ciepła. Niektóre rasy, np. kot jawajski, w ogóle nie mają warstwy puchu. Inne, takie jak devon rex, mają tylko włosy puchowe.
Warstwa pośrednia (awn hair)
Kolejna warstwa włosów, które są grubsze niż włosy puchowe i mają ciemniejsze końcówki to warstwa pośrednia. Ta część sierści pomaga kotu izolować i chronić jego puch. Większość widocznych włosów kota to właśnie ta warstwa. Niektóre rasy, np. kot manx, który nie ma ogona, mają dłuższe włosy tej warstwy niż włosy warstwy wierzchniej (guard hair).
Warstwa wierzchnia (guard hair)
To długie włosy, które tworzą zewnętrzną sierść kota. Ich zadaniem jest utrzymywanie suchości poprzez zatrzymywanie wody. Dodatkowo odcień włosów z warstwy wierzchniej kota określa kolor jego sierści.
Wąsy (vibrissae)
Inaczej wibrysy. To grube włosy czuciowe o specjalnej funkcji. Oprócz wąsów na pyszczku kota, wyrastają one również nad oczami, na policzkach i po zewnętrznych stronach nóg zwierzaka. Włosy czuciowe pomagają kotu ocenić rozmiar otworów, w które chce wejść. Wąsy dają orientację w przestrzeni, gdy mruczek porusza się w ciemności.
Nie każdy kot ma wszystkie cztery rodzaje sierści. Niektóre, takie jak sfinksy, są pokryte tylko jedną odmianą włosów, które są zwane vellus (ang.). Te delikatne włoski przypominają meszek włosowy, pokrywający większość ludzkiej skóry. Sierść kota może być długa lub krótka, kręcona lub prosta, cienka lub gruba, wszystko w zależności od rasy.
3. Jakie są typy kociego futra?
Podział kotów ze względu na futro, które je pokrywa, jest następujący:
- Koty długowłose. Długa sierść mruczka jest piękna, ale może się plątać, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana. Persy słyną z długiej sierści, a rekordzistą świata pod kątem długości kociej sierści był kot mieszaniec persko-himalajski, który nazywał się Colonel Meow (po polsku: Pułkownik Miau). Jego włosy miały prawie 23 cm.
- Koty krótkowłose. To mruczki o niewielkich wymaganiach w utrzymaniu, są bardzo łatwe w pielęgnacji. Na przykład kot birmański potrzebuje tylko od czasu do czasu szczotki i szybkiego sprawdzenia pod kątem pcheł i kleszczy. Krótka sierść kota rzadko osiąga więcej niż 5 centymetrów.
- Koty bezwłose. Żaden kot nie jest całkowicie łysy, ale kilka ras ma tylko cieniusieńką warstwę sierści, która w dotyku przypomina zamsz albo meszek. Te mruczki uwielbiają się przytulać, gdyż nie mają naturalnego sposobu, by zapobiec utracie ciepła. Najlepiej odnajdą się w cieple i w domu z szafą pełną kocich sweterków. Takie koty potrzebują również cotygodniowej kąpieli, by usunąć łój z ciała.
- Koty o kręconych włosach. Kręcone włosy u kotów są wynikiem mutacji genetycznej. Przykładem może być selkirk rex, określany mianem kota-owieczki. Powstał ze skrzyżowania persa ze schroniskowym kotem z kręconą sierścią.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Polecane przez redakcję
Reklama
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
24.05.2023
Największe koty domowe – poznaj rasy dużych kotów
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Słodkie małe kociaki często wyrastają na naprawdę duże koty! Które z ras kotów są największe? Czego potrzebują zwierzaki o takich rozmiarach, żeby zdrowo rosnąć i przeżyć u boku opiekunów wiele lat? Sprawdź! Oto naprawdę duże koty domowe!
undefined
06.05.2023
Małe rasy kotów – TOP 5. Poznaj kieszonkowe kociaki!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Małe rasy kotów często nawet w dorosłym wieku wyglądają jak kocięta. Choć jest to słodkie, to jednak nie zawsze wychodzi zwierzętom na dobre. Sprawdź, jakie są kieszonkowe rasy kotów i jakie konsekwencje zdrowotne ponoszą małe koty.
undefined
13.04.2023
Kotopies – kot z pierwiastkiem psa. Poznaj te rasy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kotopsy to mruczki, które niekiedy można by było pomylić z psami. Witają opiekunów przy drzwiach, aportują... Oto wybrane rasy kotów, które zachowują się... zupełnie jak psy. Przyjrzyjmy się im dokładniej!
undefined