06.07.2020
5 porad dla kociarzy od behawiorysty
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Okazuje się, że wiele kocich problemów ma charakter behawioralny. Behawiorystka Pam Johnson-Bennett przygotowała zestawienie dla kociarzy, w którym tłumaczy przyczyny najczęstszych kłopotów z mruczkami i wyjaśnia, jak sobie z nimi radzić.
fot. Shutterstock
Kot sprawia problemy lub jego zachowanie nagle uległo zmianie? Jeśli wykluczono problem medyczny, wówczas z pomocą przychodzi koci behawiorysta. Pamiętaj, że każda nagła zmiana w zachowaniu mruczka ma swoją przyczynę. Znana behawiorystka i autorka książki „Jak kot z kotem” Pam Johnson-Bennett pomaga bliżej poznać kocią naturę i ma bardzo cenne porady dla kociarzy.
1. Pamiętaj, że kot to nie pies
Wydaje się to oczywiste. Jednak, jak podkreśla behawiorystka Pam Johnson-Bennett, „wiele osób oczekuje, że koty będą zachowywać się jak psy, a potem są rozczarowane ich zachowaniem”. Powinieneś mieć na uwadze, że cztery łapy i ogon wcale nie czynią z tych dwóch różnych gatunków pobratymców. W kociej naturze nie leży podporządkowanie się człowiekowi, a relacja kotów z opiekunem jest inna niż w przypadku psów. Zamiast oczekiwać, że miauczący zwierzak będzie zachowywał się jak ten szczekający, poświęć czas na poznanie i zgłębienie kociej, tak złożonej i wrażliwej osobowości.
2. Bądź spójny
Nie ma nic gorszego niż brak spójności. Niekonsekwencja wprowadza u kota niepotrzebną dezorientację i stres. Raz pozwalasz wchodzić mruczkowi na stół, a innym razem krzyczysz na niego, by jak najszybciej stamtąd uciekał. „To w końcu można, czy nie można?” – zastanawia się skonsternowany kot. Dlatego w swoim działaniu bądź konsekwentny. Jak mówi Pam Johnson-Bennett: „Nie możesz oczekiwać, że kot będzie wiedział, co mu wolno, a czego nie, jeśli w swoim postępowaniu nie jesteś spójny”. Istotne jest również, aby wszyscy domownicy byli nie tylko jednogłośni, ale też i po równo zaangażowani w wychowanie kota.
3. Pielęgnuj naturalne instynkty
Kot jest kotem, a twoim obowiązkiem jest zaakceptowanie jego natury. Powstrzymywanie kota od drapania czy polowania jest dla niego nieuzasadnioną karą. Zamiast tłamsić jego naturalne instynkty, zapewnij mu drapak, który da mu dużo satysfakcji. Pobaw się z pupilem tak, aby gonitwa za wędką była jak najbardziej zbliżona do prawdziwego cyklu polowania, który zawiera: śledzenie ofiary, skakanie, upolowanie, a ostatecznie skonsumowanie zdobyczy.
4. Wykaż się cierpliwością
Koty są inteligentnymi zwierzętami, jednak ich szkolenie – w porównaniu z psami – wymaga od człowieka większych pokładów cierpliwości. Jak zaleca Johnson-Bennett: „Podczas nauki nowych rzeczy użyj pozytywnego wzmocnienia. Karaniem nie odniesiesz żadnych pozytywnych rezultatów, a jedynie zniszczysz nawiązaną więź z kotem”. Wiele osób z góry zakłada też, że kotów nie da się trenować, dlatego nawet nie zawracają sobie tym głowy. A to błąd! Z pełnym zaangażowaniem poznawaj również swojego kota. Dowiedz się, jakie są preferencje i potrzeby pupila. A kiedy najlepiej to zrobić? Oczywiście podczas nauki nowych rzeczy.
5. Wyprzedzaj kocie myślenie
Kot to kot. Chociaż jest inteligentnym zwierzęciem, to w działaniach kieruje się głównie swoim instynktem. Dlatego to opiekun powinien zawczasu pomyśleć o bezpieczeństwie pupila. Jak radzi Johnson- Bennett: „Twój kot może nie zrozumieć różnicy między wędką, której używasz do zabawy a zwisającym sznurkiem od żaluzji. Zabezpiecz przedmioty, które mogą jednocześnie kusić kota, jak i zagrażać jego życiu”.
Porady dla kociarzy
Koty są wrażliwymi zwierzętami, które bardzo łatwo się płoszą np. na dźwięk dzwonka do drzwi czy widok transportera. Według behawiorystki powinieneś w pozytywny sposób i stopniowo wystawiać mruczka na różne bodźce. Wszystko po to, by oswoił się z różnymi sytuacjami i nauczył się akceptować nagłe dźwięki czy nowe doświadczenia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined
14.09.2023
Spryskiwacz z wodą, czyli jak szybko zniszczyć relację z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spryskiwanie wodą kota – to metoda, którą poleca się na forach, grupach dla kociarzy, a czasem nawet na blogach o zwierzętach! Ma być skuteczna i łatwa w zastosowaniu. Czy jednak faktycznie nie ma żadnych wad? A może to ona jest winna coraz gorszej relacji z kotem?
undefined
12.09.2023
Dlaczego koty obwąchują wszystko i wszystkich?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Nikogo nie powinno więc dziwić, że używają go, gdy tylko mają okazję. Dlaczego jednak tak często? Co sprawia, że koty obwąchują wszystko i wszystkich?
undefined