26.09.2018
Dlaczego kot goni swój własny ogon? Niekoniecznie dla zabawy
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koci pościg za własnym ogonem bywa zwykłą zabawą, jednak jeśli powtarza się zbyt często, może oznaczać poważny problem.
fot. Shutterstock
Koty bywają bardzo zabawne, ale ich niektóre zachowania nie są dla nas do końca zrozumiałe. Tak właśnie jest z kocim ogonem. A właściwie z gonieniem go przez kota właśnie. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego kot goni swój ogon.
Dlaczego kot goni swój ogon? Dla zabawy?
Pogoń za własnym ogonem może być zwyczajną zabawą. Koty są ciekawskie i, szczególnie gdy są jeszcze małe, bardzo interesują się tym, co tam za nimi wciąż „podąża”. Atakują również kity swojego rodzeństwa, a nawet mamy. Długi i ruszający się ogon wydaje się być czymś wyjątkowo atrakcyjnym! No cóż, z instynktem drapieżnika na ogół trudno dyskutować.
Również naszemu dorosłemu zwierzakowi mogą się zdarzyć takie chwile zapomnienia. Kot, który ma ochotę na odrobinę rozrywki, a nic w jego otoczeniu nie wydaje się atrakcyjne, może skupić się na swoim ogonie. Ten przecież porusza się, więc doskonale nadaje się na potencjalną ofiarę! Gdy kot ją już „upoluje”, szybko przypomina sobie, że to część jego własnego ciała. Wtedy zazwyczaj zaczyna się intensywne lizanie i pielęgnacja ogona. Kot prawdopodobnie nie zrobi sobie krzywdy. Urażona może zostać za to jego duma, gdy złapiesz go na gorącym uczynku!
Na powyższym nagraniu możemy zobaczyć mruczka, który ma niezłą frajdę z gonienia swojego ogona. Choć wygląda to zabawnie i uroczo, to jednak warto mieć świadomość, że czasami kot goni swój ogon, bo po prostu nie ma nic innego do roboty. A znudzony kot to nieszczęśliwy kot. Lepiej, aby miał do wyboru inne rozrywki niż pastwienie się nad częścią własnego ciała.
Problemy zdrowotne
Dlaczego kot goni swój ogon? Kot może to robić, ponieważ odczuwa dyskomfort w jego okolicy. Przyczyny medyczne pościgu za ogonem mogą być różne. Od alergii skórnej lub pokarmowej, przez uszkodzone lub podrażnione gruczoły odbytu, aż po robaki i pasożyty. Przykładowo, pchły lubią gromadzić się w tylnych częściach kociego ciała. Jeśli zwierzę ma na nie alergię, jedno ugryzienie pasożyta może wywołać w nim istny szał. Zafunduj kotu porządny przegląd skóry oraz sierści, by wykluczyć obecność pcheł czy kleszczy. Upewnij się również, że zwierzę nie ma urazów ogona lub rozwijających się podrażnień skóry.
Na poniższym filmiku widzimy kota, który ewidentnie nie traktuje gryzienia swojego ogona jako rozrywki.
Problemy behawioralno-zdrowotne
Jak widać, ściganie swojego własnego ogona nie zawsze jest tylko zabawą. Niestety może mieć także związek z problemami behawioralnymi. Przyczyną takiego zachowania może być hiperestezja, czyli przeczulica. Kocia hiperestezja łączy w sobie objawy behawioralne, dermatologiczne i neurologiczne. To zatem coś więcej niż problem natury behawioralnej.
Poza niegroźnym gonieniem kity dochodzi także do gryzienia podstawy ogona, a także tylnych i przednich łap. Objawy wywołać lub wzmocnić może głaskanie sierści kota. Samookaleczanie może skutkować podrażnieniami, a także trudno gojącymi się ranami. Jest to jednak jedyny sposób, który pozwala kotu rozładować wewnętrzne napięcie.
Gdy kot gryzie swój ogon
Każde zachowanie odbiegające od normy ma jakąś przyczynę. Jeśli gonienie ogona jest zachowaniem nowym lub częstym i intensywnym, to najprawdopodobniej sygnalizuje problem behawioralny lub medyczny o podłożu genetycznym albo środowiskowym.
Postępowanie w takiej sytuacji powinno być następujące: najpierw wraz z pomocą weterynarza należy zdiagnozować chorobę. Możliwe, że konieczne będzie zastosowanie środków farmakologicznych, które pomogą kotu ukoić zszarpane nerwy. Następnie konieczne będzie ustalenie źródła kociego stresu i w miarę możliwości zlikwidowanie go. Nieoceniona może okazać się pomoc behawiorysty, który z pewnością doradzi, jak pomóc naszemu pupilowi. My ze swojej strony powinniśmy zapewnić kotu odpowiednią dawkę zabawy, by miał możliwość wyładowania energii gdzie indziej niż na swoim biednym ogonku.
Ponieważ w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych może dochodzić do zachowań agresywnych i przekierowywania ich na człowieka bądź inne koty, to problemu nigdy nie należy bagatelizować. Kot, który zachowuje się w nieprzewidywalny sposób, może zrobić krzywdę także samemu sobie.
Koty robią dużo uroczych i zabawnych rzeczy. Ściganie własnego ogona może być jedną z nich. Dlaczego kot goni swój ogon? Dla maluchów to doskonała zabawa oraz szansa na szlifowanie umiejętności łowieckich, w przypadku dorosłych osobników – często oznaka nudy. Jeśli taka sytuacja zdarza się sporadycznie – prawdopodobnie nie masz się czym martwić.
Nie lekceważ jednak tego procederu, gdy powtarza się zbyt często, ponieważ czasami zarówno jego przyczyny, jak i konsekwencje mogą być groźne. Jeśli zauważysz, że twój kot często goni swój ogon, dokonaj oględzin. Sprawdź, czy wszystko jest z ogonem w porządku. Jeśli zachowanie będzie się powtarzać, wskazana będzie też konsultacja weterynaryjna. Problemy natury medycznej lub neurologicznej są łatwiejsze do opanowania po ich wczesnym zdiagnozowaniu.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined