REKLAMA
REKLAMA

Dlaczego kot odwraca się do mnie tyłem?

author-avatar.svg

Joanna Nowakowska

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

„Nie wsadzać nosa w nie swoje sprawy” – wszyscy znamy to powiedzenie. Ale co, jeśli w nasz nos prawie wtykany jest… koci zadek? Dlaczego kot odwraca się tyłem? Co takiego chce przekazać swojemu opiekunowi tym zachowaniem?

kot odwraca się tyłem

fot. Shutterstock

REKLAMA

Być może znasz to z autopsji – kot podchodzi do ciebie, odwraca się tyłem i niemal wściubia swój hmm… tył w twój nos. Zanim odpowiemy na pytanie „dlaczego kot odwraca się tyłem”, warto wspomnieć kilka słów o sposobach kociej komunikacji. Tylko znając podstawy kociej mowy, zrozumiemy to przedziwne zachowanie mruczka.

Komunikacja wizualna

Odbywa się poprzez język ciała. Położenie uszu, głowy, ogona i całego ciała kota mają określone znaczenie. Na przykład przyczajenie się i spłaszczenie uszu oznaczają przerwanie kontaktu: „idź stąd, nie chcę mieć z tobą nic wspólnego”. Z kolei bezpośredni kontakt wzrokowy, zjeżenie futra i wyprostowana postawa to znaki ostrzegawcze przed atakiem.

kobieta i kot rozmawiają

Komunikacja werbalna

Koty wydają kilkanaście różnych dźwięków. One też służą komunikacji: miauczenie, tryle, ćwierkanie, szczekanie, syczenie, jodłowanie – to tylko niektóre z nich. Gadatliwość często zależy od rasy, ale może też być indywidualną cechą danego osobnika. Przykładowo, koty syjamskieorientalne potrafią rozprawiać z nami całymi godzinami, a maine coony są zazwyczaj bardzo ciche i jeśli już się odzywają, to charakterystycznym, niegłośnym trylowaniem.

REKLAMA

Dotyk

Dotykowo kontaktują się głównie koty ze sobą zaprzyjaźnione – dotykając się czołami (barankując), wylizując nawzajem, ocierając się pyszczkami lub ogonem, wymieniając się zapachami i podkreślając „należysz do mojej grupy”. Podobnie zachowują się koty w kontaktach z opiekunem lub innym bliskim człowiekiem. Dotyk jest oznaką przyjaznych zamiarów.

Uwaga!

Komunikacja dotykowa powiązana jest ściśle z mową kociego ciała. Dlatego zawsze należy ją odczytywać w kontekście ułożenia ogona, uszu, zmrużenia oczu, postawy ciała itd.

Komunikacja zapachowa

Znaki zapachowe też odgrywają rolę komunikacji, szczególnie gdy chodzi o zaznaczenie swojego terytorium. I nie chodzi tu tylko o znaczenie moczem i kałem, ale też drapanie powierzchni pionowych i poziomych, pocieranie bokiem pyszczka o przedmioty, inne koty i człowieka. Pozostawianie swojego zapachu i wymiana z innym przedstawicielem swojej kolonii (kolonii lub grupy – nie stada!) ma za zadanie budowanie poczucia bezpieczeństwa – „jesteś swój, nie obcy”.

zaprzyjaźnione koty

REKLAMA
REKLAMA

Odwracanie kota ogonem, czyli dlaczego kot odwraca się tyłem

Zarówno na kocich opuszkach, jak i na bokach głowy, podbródku oraz uszach znajdują się ujścia gruczołów zapachowych. Gruczoły zapachowe mają też swoje ujścia u podstawy ogona i wzdłuż całej jego długości. To dlatego koty tak lubią obwąchiwać się nawzajem pod ogonem – jest to koci rodzaj uścisku ręki.

Gdy spotykają się dwa nastawione do siebie pokojowo koty, podchodzą do siebie z ogonami uniesionymi do góry i pocierając się bokami oraz ogonem, wymieniają zapachy. Gdy kot podchodzi do ciebie z podobnie pokojowymi zamiarami, też chce skomunikować się z tobą zapachowo – to dlatego drepce w miejscu i odwraca się do ciebie ogonem – prosi o twoją uwagę i dotyk, o wymianę zapachów celem pogłębienia wzajemnych więzi. Istnieje też teoria, że w ten sposób kot pokazuje ci swoją uległość.

Jeśli jednak kot odwraca się do ciebie tyłem, a jego ogon jest opuszczony, komunikat jest jednoznaczny: „przerywamy kontakt, nie chcę mieć z tobą nic do czynienia”. A przynajmniej nie w tej chwili.

A czy twój kot często odwraca się do ciebie tyłem?

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki (1).png

Pobierz darmowy poradnik!

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „Poznaj całą prawdę o kotach” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s