25.02.2022
Czy kot potrafi wyczuć, że jego opiekunka jest w ciąży?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty nie zawsze są czułe. Jednak zachowanie mruczka potrafi się zmienić, gdy jego opiekunka spodziewa się dziecka. Czy kot potrafi wyczuć ciążę?
fot. Shutterstock
Często zdarza się tak, że mruczki zmieniają swoje zachowanie, gdy ich opiekunka jest w ciąży. Wówczas są bardziej czułe i skore do przytulania. Czy kot faktycznie potrafi wyczuć ciążę swojej opiekunki? Jak ta świadomość wpływa na zachowanie pupila? Przekonajmy się.
Co nieco o kocim węchu
Koty mają doskonały węch, którego dokładność znacznie przewyższa ludzki. Ten zmysł u mruczków jest około 14 razy silniejszy niż nasz, a koci nos posiada ponad 80 milionów receptorów zapachowych (w porównaniu z 5 milionami u ludzi). Wyspecjalizowana struktura zwana narządem Jacobsona dodatkowo pomaga kotom wykrywać subtelne zapachy. Ten organ jest odpowiedzialny głównie za wychwytywanie i analizę feromonów. Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że twój kot ułożył głowę w dziwny sposób – ma szeroko otwarty i wykrzywiony pyszczek – to prawdopodobnie byłeś świadkiem wykorzystywania mocy narządu Jacobsona. To śmiesznie wyglądające zachowanie to tzw. reakcja Flehmena. Wówczas zamiast wdychania powietrza przez nozdrza, kot robi to przez otwarty pyszczek. Pozwala to przenosić molekuły zapachowe nad organem Jacobsona w celu ich rozszyfrowania.
Czy kot potrafi wyczuć ciążę?
Niektóre opiekunki mruczków są pewne, że ich koty nie tylko wiedzą o ich ciąży, lecz także może nawet zdawały sobie z tego sprawę przed poznaniem wyniku testu przez kobiety. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, zmiany behawioralne u jej pupila występują bardzo często. To, co dokładnie napędza owe odmienne zachowania, jest nieco bardziej złożone. Główną funkcją narządu Jacobsona jest wykrywanie sygnałów chemicznych emitowanych przez inne koty, głównie w celu łączenia się w pary. Chociaż nie przeprowadzono prawie żadnych badań na ten temat, uważa się, że koty mogą wyczuć zmiany hormonalne zachodzące podczas ludzkiej ciąży.
Kiedy w kobiecie kształtuje się nowe życie, jej ciało zaczyna wytwarzać wyższy poziom hormonów estrogenu, progesteronu i ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Dobrze wiadomo, że psy potrafią wyczuć choroby, takie jak cukrzyca czy rak. Nie jest do końca jasne, czy koty mają te same zdolności. Na podstawie tego, co wiemy o kocim węchu, można by jednak wywnioskować, że także potrafią wykryć niektóre zmiany chemiczne zachodzące w ludzkich organizmach.
Wyczuwanie emocji przez kota
Oprócz zmian hormonalnych występują również liczne zmiany fizyczne i emocjonalne, których doświadczają kobiety w ciąży. Mruczki prawdopodobnie je zauważają. Większość czworonożnych kompanów jest zaznajomiona z rutyną i standardowym zachowaniem swoich ludzi. Jeśli opiekunka nagle spędza więcej czasu w łazience z powodu porannych mdłości (zwłaszcza gdy jest to pora śniadania kota), pupil może zauważyć, że coś jest nie tak. Częste zmiany nastroju i zmęczenie mogą skutkować zmianami w ludzkim zachowaniu i w samej mowie ciała, co również będzie wychwytywane przez koty.
A co kot na to?
Ci, który spodziewają się dziecka, mogą zauważyć, że ich mruczki stają się bardziej czułe i uważne. Podążają za opiekunami z pokoju do pokoju, chcą się więcej przytulać lub śpią z nimi w łóżku, mimo że nie robiły tego wcześniej. Powód tych nagłych pokładów miłości jest czysto fizyczny. W czasie ciąży temperatura ciała kobiety nieznacznie wzrasta z powodu zwiększonego tętna, metabolizmu i przepływu krwi. Jak dobrze wiemy, mruczki notorycznie szukają ciepłych miejsc pod kątem drzemki. Koty tracą ciepło w znacznie szybszym tempie niż większe ssaki. Dodatkowe ciepło wytwarzane przez ciężarną opiekunkę zdaje się być dobrą opcją dla chcącego się rozgrzać kota.
Niektóre mruczki są silniej przywiązane do swoich ludzi i mogą stać się jeszcze bardziej „przytulaśne” i uważne, gdy ich opiekunka jest w ciąży. Prawdopodobnie zauważyły zmiany w zachowaniu kobiety. W rezultacie mogą stać się nieco zaniepokojone. Koty to stworzenia z przyzwyczajeniami i w obliczu nagłej zmiany nie rozumieją, że nie ma się czym martwić. Właśnie dlatego mogą odczuwać potrzebę przebywania blisko swoich opiekunów, dopóki nie oswoją się z tymi nowościami.
Czy kot wyczuwa ciążę? Podsumowanie
Bardzo możliwe, że koty są w stanie wykryć zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży za sprawą doskonałego węchu. Jednak nie wiemy tego na sto procent. Mruczki są mistrzami w wyszukiwaniu najcieplejszych miejsc do drzemki, a podwyższona temperatura ciała ciężarnej opiekunki może sprawić, że pupil będzie bardziej zainteresowany bliskością. Koty prawdopodobnie wychwytują także zmiany fizyczne i rutynowe, które pojawiają się wraz z oczekiwaniem dziecka, co może sprawić, że będą bardziej czujne.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: https://www.cuteness.com/13770267/do-cats-really-love-pregnant-people
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
03.10.2024
Dlaczego kot tak uparcie unika legowiska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kota do legowiska nie przekona ani jego wysoka cena, ani uroczy kolor. Jak więc go namówić, by w nim spał? I dlaczego tak uparcie się przed nim broni?
undefined
27.09.2024
Dlaczego nie powinieneś bawić się z kotem na łóżku?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pozwolisz raz, a później kolejny i następny. Tym sposobem z łóżka zrobisz… atrakcyjny plac zabaw dla kota.
undefined
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined