19.07.2023
5 błędów kociarzy. Tego nie powinien robić żaden opiekun kota!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć kochamy swoje koty, to nie zawsze wiemy, które nasze zachowania są dla nich... nieprzyjemne! Zwłaszcza gdy nie potrafimy czytać do końca ich odpowiedzi na nasze działania. Jakie najczęściej błędy popełniają kociarze? Co warto wiedzieć, aby unikać dyskomfortu i stresu dla obu stron? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Wiele osób wciąż uważa, że przy kocie nic nie trzeba robić. Sprzątniesz kuwetę, nasypiesz jedzenia i masz z głowy. Jednak opieka nad kotem wcale nie jest taka prosta! Wiele z najczęstszych błędów kociarzy popełnianych jest przez większość opiekunów domowych mruczków. Chcesz jak najlepiej zadbać o swojego podopiecznego? Tego się wystrzegaj!
5 poważnych błędów kociarzy
Oto niektóre z najpoważniejszych błędów popełnianych przez opiekunów mruczków. Sprawdź, czy masz któryś na sumieniu!
1. Karmienie kota wyłącznie z miski
Pora jedzenia to doskonała okazja, by zmęczyć kota umysłowo i fizycznie – jak na prawdziwym polowaniu! Błędem jest więc zabieranie kotu szansy na taki wysiłek, podając mu porcję karmy pod sam nos. Opiekun kota powinien zaangażować się w karmienie swojego zwierzaka, używając karmy jako nagrody za wykonane sztuczki, wypełnienie do zabawek interaktywnych czy nawet rzucając pojedyncze kuli na podłogę i umożliwiając kotu polowanie.
2. Żywienie do woli
Pozostawianie kotu stałego dostępu do miski z karmą to kolejny z najczęstszych błędów kociarzy. W przypadku żarłocznych mruczków ta technika karmienia szybko doprowadzi naszego podopiecznego do niebezpiecznej dla zdrowia otyłości. Natomiast kocie niejadki mogą tak długo zwlekać z podejściem do miski, że podany im pokarm zjełczeje i po prostu stanie się szkodliwy! Podawanie kotu kilku, dokładnie odmierzonych posiłków w ciągu dnia bardziej odpowiada ich naturze. Jest też świetnym sposobem na kontrolowanie apetytu pupila, który bywa wyznacznikiem jego zdrowia.
3. Zakładanie, że koty nie potrzebują twojego towarzystwa
Traktowanie kota jak samotnika, który nie musi mieć kontaktów z człowiekiem, jest okropnie krzywdzące! Oczywiście istnieją czworonogi, które unikają swojego opiekuna jak ognia. Jednak większość domowych mruczków potrzebuje uwagi, miłości i bliskości swoich ludzi. Szczególnie jeśli są kocimi jedynakami i nie mają innych towarzyszy do zabawy czy mizianek. Jeśli twoja rola w życiu twojego kota ogranicza się jedynie do sprzątania jego kuwety i uzupełniania miski – czas to zmienić!
4. Pomijanie regularnych kontroli zdrowia
Koty są mistrzami w ukrywaniu chorób. Dlatego powinny odwiedzać gabinet weterynaryjny nie tylko w nagłych przypadkach. Regularne kontrole, badanie krwi i moczu pozwoli ci zareagować natychmiast i zwalczyć chorobę, zanim naprawdę się rozwinie. Zaniedbanie kociego zdrowia może być przyczyną ogromnego cierpienia, którego często w łatwy sposób można było uniknąć!
5. Uważanie, że kota nie trzeba wychowywać
Fakt – w przeciwieństwie do psa, niezsocjalizowany kociak nie narobi ci na spacerze problemów swoim zachowaniem. Zazwyczaj też nie będzie się rzucał na wchodzących do domu gości czy przeszkadzał sąsiadom pod twoją nieobecność. Jednak dla samego kota takie sytuacje mogą wiązać się z ogromnym stresem! Dlatego każdy opiekun kota powinien zadbać o psychikę swojego podopiecznego, socjalizując go z innymi osobami, przyzwyczajając do podróży transporterem i sprawiając, by czuł się bezpiecznie w każdej sytuacji.
To nie koniec błędów kociarzy!
Oczywiście nie jest to pełna lista błędów popełnianych przez kocich opiekunów. Do równie ważnych i częstych możemy zaliczyć używanie nieodpowiednich misek na wodę, zapominanie o sprzątaniu kuwety czy zaniedbywanie mycia zębów mruczka… Niestety wielu osobom wciąż się to zdarza!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.11.2023
Pozytywne emocje u kota? Tych 10 zasad pomoże je wywołać u mruczka!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zachowanie mruczków w dużym stopniu zależy od naszej relacji z nimi. Im są lepsze, tym mniej problemów emocjonalnych, a w konsekwencji behawioralnych przejawia kot. Jak jednak o nie zadbać?
undefined
20.11.2023
Czego potrzebuje starszy kot, aby zachować dobrą kondycję? Sprawdź!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe koty niewychodzące żyją coraz dłużej. To zasługa opieki weterynaryjnej, ale i większej wiedzy o ich potrzebach. Każdy starszy kot wymaga jednak odpowiedniej troski, zwłaszcza że kocia starość trwa coraz dłużej.
undefined
14.11.2023
Herbata, koc i kot – czy macie już przygotowany jesienny zestaw przetrwania?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot jesienią to najlepszy przyjaciel człowieka. No, przyznać się, kto już przygotował październikowo-listopadowy zestaw przetrwania: herbata, koc i kot?
undefined