Twój kot zabija ptaki? Sprawdź, jak skutecznie temu zapobiec!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój kot zabija ptaki i inne małe zwierzęta, których jest ci szkoda? Wiemy, jak ograniczyć zapędy łowieckie domowego mruczka!
fot. Shutterstock
Nie da się ukryć, że wychodzący mruczek polujący na zwierzątka ma ogromny wpływ na otaczającą nas przyrodę. Wypuszczony z domu kot zabija ptaki, drobne ssaki, a nawet chronione gatunki jaszczurek. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie małych zwierząt przed trafieniem w kocie szpony jest niewątpliwie niewypuszczanie mruczka z domu. Odizolowanie czworonoga od świata zewnętrznego to także najlepszy sposób na zabezpieczenie go przed złapaniem pasożytów od jednej ze swoich ofiar. Jednak trzymanie kotów w zamknięciu ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na szczęście naukowcy odkryli, co może zmniejszyć łowieckie zapędy u wychodzących mruczków!
Twój kot zabija ptaki? Jest na to sposób!
Angielscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy liczbę zabijanych przez koty zwierząt można ograniczyć w bezpieczny i zdrowy dla kota sposób. Trwające 3 miesiące badanie dotyczyło 355 kotów wychodzących, mieszkających w południowo-wschodniej Anglii. Zwierzakom biorącym udział w eksperymencie zakładano dzwonki i kolorowe obroże mające odstraszać ptaki, a także zmieniano dietę i codzienne zwyczaje. Następnie sprawdzono, jak każdy z tych elementów wpłynął na kocią chęć i zdolność do polowań.
Jak zniechęcić kota do polowań? Wystarczy dobra dieta i zabawa!
Okazało się, że zakładanie kotom dzwonków i kolorowych obroży nie przyniosło żadnego efektu. Wiele mruczków nauczyło się nawet bez trudu polować tak, by dzwonek nie wydawał żadnego dźwięku! Naukowcy zaobserwowali jednak, że na liczbę zabijanych przez koty zwierząt mają wpływ… dieta i ilość zabawy z opiekunem. Kociaki, którym zmieniono dietę na wysokiej jakości karmę z dużą zawartością białka zwierzęcego, zaczęły przynosić do domu aż o 35% ofiar mniej. Dlaczego?
Niektóre kocie karmy zawierają białko roślinne pochodzące między innymi z soi, przez co mogą nie dostarczać kotom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. I to mimo że są opisane jako „pełnoporcjowe”. Skłania to koty do polowań – tłumaczy Martina Cecchetti, która prowadziła to badanie.
Eksperyment wykazał także, że mruczki, których opiekun poświęcał dziennie 5-10 minut na zabawę, oszczędzały aż 25% zabijanych dotychczas ptaków, gryzoni i jaszczurek. Kocie potrzeby łowieckie najlepiej zaspokajała zabawa imitująca polowanie, podczas której mruczek mógł zakradać się, gonić i łapać zabawkę zrobioną z kolorowych piórek. Okazuje się więc, że prawidłowo odżywiony i dostatecznie wybawiony kociak będzie nie tylko szczęśliwy i spełniony, ale także znacznie bezpieczniejszy dla przyrody!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2023
Wieprzowina w karmie dla kota – hit czy kit?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak to jest z wieprzowiną? U ludzi jej nadmierne spożycie ma być odpowiedzialne za zwiększanie ryzyka wielu schorzeń – w tym problemów z układem krążenia i nowotworów. Czy jednak to samo odnosi się do naszych mięsożernych pupili? Które przekonania o jedzeniu wieprzowiny są w tym przypadku faktem, a które mitem? Czy wieprzowina dla kota w karmie to dobry pomysł? Sprawdź z nami.
undefined
28.08.2023
Choroby wątroby u kota – objawy, leczenie i dieta
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Choroby wątroby u kota stanowią poważne zagrożenie dla życia zwierzaka. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy problemów z wątrobą i kiedy zgłosić się do lekarza weterynarii.
undefined
08.08.2023
Dieta BARF dla kotów. Poznaj wady i zalety tego sposobu żywienia!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
BARF dla kotów – dieta budząca kontrowersje i ciesząca się skrajnymi opiniami. Lekarze weterynarii wypowiadają się o niej ostrożnie bądź są jej przeciwni. Ma swoich zagorzałych „wyznawców”. Przestawić kota na BARF czy nie?
undefined