03.10.2020
Czym karmić kociaczka? O tym warto wiedzieć!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kotki są bardzo dobrymi i troskliwymi mamami. Zdarza się jednak, że o kociaka musi zadbać człowiek. Jak to zrobić tak troskliwie jak kotka?
fot. Shutterstock
Kocie mamy bardzo dbają o swoje dzieci. Poświęcają im cały swój czas i uwagę. Przez pierwsze dwa tygodnie życia małe kotki powinny pić tylko mleko mamy. Tuż po urodzeniu kotka karmi młode tak zwaną siarą. To bomba witaminowa, dzięki której maluszki dobrze się rozwijają. Po 72 godzinach przekształca się ona w mleko. Jest ono wysokokaloryczne, bogate w składniki odżywcze. Zawiera taurynę i wiele innych ważnych mikroelementów. Gdy kocięta skończą dwa tygodnie, kotka zaczyna już stopniowo zastępować maluszkom mleko pokarmem stałym. Przynosi im to, co uda jej się zdobyć. Uczy je również, jak polować. W 12. tygodniu kocie dzieci są już samodzielne. Czasami jednak mleko kotki jest niewystarczającej jakości albo jej organizm wytwarza go zbyt mało, by wystarczyło dla całej gromadki. Bywa też, że maluchy zostały porzucone, zbyt wcześnie zabrane bądź ich mama ucierpiała w wypadku. Wtedy to my musimy o nie zadbać. Czym karmić kociaczka, aby był zdrowy i prawidłowo się rozwijał?
Czy dorosłe koty mogą pić mleko?
Wydaje się, że kot i mleko to dobrana para. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie jest. Mleko może mu zaszkodzić.
1. Za mało odżywia
Po 12. tygodniu życia większość kotów przestaje tolerować laktozę zawartą w mleku, bo zanika enzym odpowiedzialny za jej trawienie. Poza tym mleko nie ma wartości odżywczych potrzebnych kotu. Jest za to kaloryczne.
2. Jogurt zamiast mleka
Najgorsze jest dla kota mleko owcze i krowie. Również mleko kozie nie ma wielu składników niezbędnych w kociej diecie. Podobnie jest z mlekiem bezlaktozowym. Kot może jeść jogurt naturalny, ale należy unikać śmietany, która jest bardzo kaloryczna, więc nie wpływa dobrze na zdrowie mruczka ani jego sylwetkę.
3. Mleko dla kota
Specjalne mleko dla kota to dobre rozwiązanie. Nie ma w nim laktozy, są za to cenne składniki: tauryna, biotyna, żelazo. Nawet bez tego mleka mruczek się jednak obędzie. Bo najlepsza dla niego do picia jest świeża woda, którą zawsze musi mieć w misce!
Czym karmić kociaczka – to warto wiedzieć!
Nie jest łatwo wykarmić małego kociaka. Podstawą jest odpowiednie mleko. Jakie?
Siara
To bardzo ważne, aby nowo narodzony kociak w ciągu pierwszych 12 godzin życia otrzymał siarę. Ma ona nieoceniony wpływ na jego odporność. Można próbować ją zastąpić dostępną na rynku siarą bydlęcą i podać rozpuszczoną w krowim mleku (podgrzanym maksymalnie do 40 stopni C) lub w preparacie mlekozastępczym dla kociąt.
Preparat mlekozastępczy
Kocie mleko ma wiele składników odżywczych. Trudno zastąpić je czymkolwiek innym. Żadne mleko: psa, krowy czy kozy, nie jest tak idealnie zbilansowane. Dlatego warto zakupić specjalny preparat najlepiej zastępujący mleko kociej mamy. Przy jego wyborze weź pod uwagę wiek kociąt. Rozrobioną mieszankę należy wystudzić do temperatury odpowiadającej temperaturze kociąt – ok. 37,8 st. C.
Sonda czy butelka?
Mleko należy podawać przez sondę (cewnik włożony przez pyszczek wprost do żołądka) lub za pomocą specjalnej buteleczki z małym otworem (butelka wchodzi w grę tylko wtedy, gdy maluchy mają odruch ssania). Trzeba to robić powoli, kropelka po kropelce, by kotek się nie zachłysnął. Po karmieniu pomasuj mu brzuszek – to pomoże w trawieniu.
Mleko własnej roboty
Czym karmić kociaczka? Mlekiem, które można też przygotować w domu. Przepis opiera się głównie na wodzie, krowim lub kozim mleku, białym serze i jajkach, a także śmietanie i olejach – najlepiej rybnych. Do mieszanki należy koniecznie dodać taurynę w proszku. Zapewnia ona prawidłowy rozwój kociego organizmu.
Karma dla kociąt
Kociak powinien być karmiony mlekiem do 8. tygodnia życia. Jednak już po 2. tygodniu trzeba je stopniowo zacząć zastępować pokarmem stałym. Maluch, który skończył trzy miesiące, powinien jeść już tylko karmę. To w tym wieku koty przestają tolerować laktozę, a więc mleko powinno zniknąć z ich diety. Ważne, by karma była przeznaczona dla maluchów. One dopiero się uczą gryźć, trawić i wydalać, dlatego z jedzeniem dla dorosłych kotów trudniej byłoby im sobie poradzić. Poza tym pokarm dla kociąt musi być bogaty w wartości odżywcze.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
09.01.2025
Czy kot może jeść ryż?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Debata na temat ryżu w kociej diecie jest wciąż żywa. Jedni uważają, że absolutnie nie powinien się w niej znaleźć, inni zaś, że może stanowić jej element. Czy kot może jeść ryż? Sprawdź!
undefined
06.01.2025
Czego nie może jeść kot? Pokarmy szkodliwe i zakazane dla kotów
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Tych kilka produktów często ląduje w kociej diecie, ponieważ uważa się je za kocie delicje. Tymczasem są dla nich po prostu szkodliwe! Sprawdź, co znajduje się na liście produktów zakazanych dla kotów i nie podawaj ich swojemu pupilowi!
undefined
05.01.2025
Czy koty mogą jeść chleb?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiele kotów skusi się nie tylko na szynkę z kanapki, ale także chleb albo bułkę. Tylko czy koty mogą jeść chleb? Sprawdź, czy to bezpieczna przekąska dla twojego pupila.
undefined