Dieta surowa dla kota. Poznaj wady i zalety tego sposobu żywienia!


Zastanawiasz się nad wprowadzeniem mruczkowi diety BARF i karmieniem go surowym mięsem? Sprawdź, czy dieta surowa to dobry pomysł dla twojego kota!

Dieta surowa dla kota ma niemal same zalety! Zdrowe posiłki przygotowywane z surowego mięsa i podrobów z dodatkiem suplementów mogą poprawić samopoczucie niejednego domowego mruczka. Czy BARF dla kota naprawdę ma same zalety? Sprawdź, o co będziesz musiał zadbać, decydując się na ten sposób żywienia zwierzaka!

Dieta surowa – zalety i wady

Jakie są zalety i wady diety BARF dla kota? Sprawdź, czy ten sposób żywienia będzie odpowiedni w waszym przypadku!

Zalety

  • Kontrola nad jakością i rodzajem składników. BARF zawierający tylko te składniki, które dodamy do mieszanki, może być doskonałym rozwiązaniem dla opiekunów kotów cierpiących na alergie pokarmowe i nietolerancje. Samodzielnie przygotowywana dieta surowa nie będzie także zawierać konserwantów, barwników ani polepszaczy smaku, które w dużych dawkach mogą być szkodliwe dla zwierząt.
  • Ograniczenie węglowodanów w diecie kota. Każda karma sucha i wiele mokrych może zawierać zboża lub ziemniaki Takie składniki stanowią tylko źródło pustych kalorii i nie są potrzebne mięsożernym kotom.
  • Lepsze nawodnienie zwierzaka. Wiele kotów ma problem z piciem wystarczającej ilości wody. Odwodnienie grozi szczególnie zwierzakom żywionym suchą karmą i może być przyczyną poważnych chorób nerek. Mięso i podroby to naturalne źródło wody dla domowych mruczków. Jeśli twój kot ma problemy z nerkami, podawanie mu diety bazującej na surowym mięsie może stanowić nieocenioną pomoc przy leczeniu!

Wady

  • Dieta surowa wymaga wiedzy. Podawany kotom pokarm musi zaspokoić wszystkie ich potrzeby żywieniowe. Nieodpowiednio zbilansowana mieszanka spowoduje, że nasz zwierzak nabawi się poważnych niedoborów, które mogą nawet zagrozić jego życiu! Dlatego decydując się na samodzielne przygotowanie posiłków mruczkowi, musimy zdobyć niezbędną do tego wiedzę lub zasięgnąć porady u kociego dietetyka.
  • Przygotowanie posiłków może być czasochłonne. Ilość pracy, jaką trzeba włożyć w przyrządzanie kociego jedzenia, może zniechęcić wielu opiekunów. Przygotowywanie przepisów, kupowanie niezbędnych składników i suplementów, mielenie mięsa i porcjowanie go na poszczególne posiłki to robota niemal na cały dzień!
  • Musisz mieć miejsce w zamrażalniku. Do przechowywania mięsnych mieszanek konieczny będzie zamrażalnik… I to całkiem spory! Oczywiście możesz przygotowywać na raz tylko niewielką ilość porcji. Jednak dużo łatwiej jest robić to „hurtowo” – dzięki temu zamie to mniej czasu.

Czy dieta surowa to dobry pomysł?

Opiekunowie serwujący swoim mruczkom posiłki bazujące na mięsie i podrobach poświęcają wiele czasu na edukację i przygotowywanie mieszanek. Jednak liczne korzyści, jakie niesie dieta surowa sprawiają, że koci BARF zyskuje coraz większe grono zwolenników. Przed wprowadzeniem takiej diety warto wykonać kotu szczegółowe badania krwi i skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem.

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments