Dlaczego kot się czołga? Sprawdź, o co może mu chodzić!


Czołganie się nie jest typowym sposobem poruszania się domowego mruczka... Dlaczego kot się czołga i czy może to być objaw choroby?

Koty to niezwykle skomplikowane zwierzęta, których zwyczaje i zachowania potrafią nieraz zadziwić nawet najbardziej doświadczonego kociarza! Istnieje jednak kilka zachowań, których nagłe pojawienie się może, a nawet powinno wzbudzić niepokój czujnego opiekuna. Dlaczego kot się czołga? Jak rozpoznać przyczynę nietypowego sposobu poruszania się zwierzaka i kiedy należy się tym martwić?

Dlaczego kot się czołga? Zabawa lub polowanie

Czołganie się to typowe zachowanie kota, który właśnie poluje na upatrzoną przez siebie ofiarę lub zabawkę. Jest naturalną częścią łańcucha łowieckiego u kotów, który oprócz ataku obejmuje także długotrwałe wpatrywanie się w przyczajonej pozycji i  podkradanie – właśnie w charakterystycznej formie ukradkowego podczołgiwania. Polowanie u kota trudno pomylić z czymś innym. Skupiony na swojej ofierze mruczek będzie miał spięte, gotowe do skoku ciało, wzrok wbity w obiekt polowania i często rozszerzone źrenice świadczące o dużym pobudzeniu. Jeśli twój kot czołga się w takiej sytuacji, a na co dzień porusza zupełnie normalnie, nie musisz się niczym martwić!

Dlaczego kot się czołga? To może być ruja

Przypadanie przodem ciała do ziemi i unoszenie pupy do góry to typowa pozycja kotki, która właśnie przechodzi ruję. Charakterystyczne czołganie się, szczególnie w reakcji na dotyk grzbietu, to mowa ciała mająca oznajmić samcowi, że kotka jest gotowa do kopulacji. Rui towarzyszyć będą także inne, trudne do przeoczenia objawy. Są to między innymi częste miauczenie, niepokój i pobudzenie, zmniejszony apetyt oraz próby ucieczki z domu w celu poszukiwania partnera. Kierowana instynktem i buzującymi hormonami kotka przeżywa bardzo trudne chwile i potrzebuje troskliwej opieki człowieka. Jeśli twój kot się czołga, bo właśnie jest w trakcie rui, poczekaj do jej zakończenia i rozważ poddanie pupila zabiegowi kastracji!

Dlaczego kot się czołga? To mogą być choroby i ból

Odczuwany przez kota ból może sprawić, że zwierzak zacznie poruszać się w nietypowy sposób. Zazwyczaj przy silnym bólu koty przybierają skuloną pozycję – przykucają z łapkami schowanymi pod ciało tak, by brzuch nie dotykał podłoża. Jednak wszystko zależy od umiejscowienia bolesnego miejsca. Zdarzyć się więc może, że kot się czołga właśnie z powodu ogromnego dyskomfortu będącego skutkiem choroby. Czołganie się może być także spowodowane przez częściowy paraliż tylnych partii ciała. Pamiętaj – każda nagła zmiana w zachowaniu lub sposobie poruszania się kota może świadczyć o cierpieniu zwierzaka. Dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej zabierz swojego pupila do lekarza weterynarii.

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments