KOT BOMBAJSKI


Kot bombajski z założenia miał być czarną wersją kota burmańskiego, przypominającą z wyglądu indyjską czarną panterę.

 

Charakter rasy kot bombajski

Choć rasa ta z założenia miała wyglądać jak czarna pantera w miniaturze, podobieństwo to dotyczy wyłącznie wyglądu, a nie usposobienia. Kot bombajski nie ma charakteru dzikiego kota, powstał bowiem z dwóch udomowionych ras: amerykańskiego kota krótkowłosego i kota burmańskiego. Ten pierwszy jest inteligentny i łagodny. Burma zaś znana jest ze swego przywiązania do rodziny. Koty bombajskie odziedziczyły po przodkach ich najlepsze cechy: inteligencję, łagodność, uczuciowość. Szczególnie mocno przypominają z charakterów koty burmańskie, ze względu na wyższy udział krwi tej rasy w krzyżówce.

Kot bombajski siedzący na trawie
kot bombajski fot. Shutterstock

Z pewnością bombajczyków nie można nazwać niedotykalskimi – uwielbiają przytulanie i pieszczoty. Codzienna sesja „miziania” jest wręcz koniecznością. Łatwo uczą się chodzenia na smyczy. Lubią też uczyć się sztuczek i bawić w polowanie. Chętnie aportują. Nie potrzebują do szczęścia drogich zabawek – ucieszą się z zabawy byle czym, byleby była to ciekawa interakcja. Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, kot bombajski powinien mieć zapewnione zabawki interaktywne oraz wieże do wspinania. To koty solidnie zbudowane i sprawne, które dobrze się wspinają i skaczą.

Za młodu są aktywne i ciekawskie, łatwo przystosowują się do zmian. W starszym wieku ich potrzeba aktywności spada, ale nadal lubią obserwować otaczający świat, dlatego ich ulubionym miejscem bywa parapet okna. Kot bombajski jest bardzo czuły i domaga się uwagi opiekuna, np. wskakując na kolana albo moszcząc się na właśnie czytanej przez niego gazecie.

Kot bombajski leżący na murku w cieniu
kot bombajski fot. Shutterstock

Ze względu na przyjazny charakter kot bombajski te nadaje się dla różnych rodzin, w tym także z dziećmi. Przystosowują się do rozmaitych warunków, jednak najlepiej, jeśli w domu cały czas ktoś jest. W przeciwnym razie warto zapewnić bombajczykowi towarzystwo drugiego kota, najlepiej o podobnym temperamencie. Pozostawiany na długie godziny sam, kot bombajski może stać się smutny. Z drugiej strony dobrze czuje się w domach niewychodzących. Dobrze dogaduje się z psami, oczywiście pod warunkiem przeprowadzenia odpowiedniej socjalizacji zwierzaków. To kot dosyć gadatliwy, lubi „konwersować” z opiekunem.Wady i zalety rasy kot bombajski

Kot bombajski – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety.

Wady

 • mogą wystąpić wrodzone wady
 • należy chronić go przed nadwagą i możliwą cukrzycą
 • kocurki zachowują pewien dystans
 • jest kotem dominującym
 • potrzebuje drugiego kota w domu lub częstej obecności człowieka
 • jeśli nie planujesz poświęcać kotu większej ilości czasu, lepiej wybierz inną rasę

Zalety

 • niewymagający w pielęgnacji
 • kot „nakolankowy”, uczuciowy, uwielbia przytulanie i towarzystwo człowieka
 • bardzo inteligentny, szybko się uczy
 • aktywny, kocha zabawy do późnego wieku
 • akceptuje psy i inne koty
Kot bombajski siedzący na ścieżce
kot bombajski fot. Shutterstock


Zdrowie rasy kot bombajski

kot bombajski miewa tendencje do otyłości, zwłaszcza jeśli nie zapewni mu się odpowiednio dużo aktywności.

Koty bombajskie w typie amerykańskim, pochodzące z krzyżówki z amerykańskimi burmańczykami (które wśród swoich przodków mają m.in. persy i egzotyki) mają wyraźnie krótszy nos oraz mocniej zaznaczony stop. Mogą wykazywać także wady tych ras, takie jak przodozgryz, skrócenie przewodów łzowych, rozszczep podniebienia i częstsze obumieranie płodów.

Żywienie

Kota bombajskiego można karmić zarówno karmą suchą, mokrą, jak i pokarmem przygotowywanym w domu. Ważne, by była to karma wysokiej jakości, a pożywienie samodzielnie przygotowywane – odpowiednio zbilansowane.

Pielęgnacja

Kot bombajski nie linieje dużo i nie jest wymagający w pielęgnacji. Jego krótką szatę wystarczy wyczesać raz w tygodniu gumową szczotką.

Nastroszony kot bombajski stojący na gałęzi drzewa
kot bombajski fot. Shutterstock


Historia rasy kot bombajski

Historia kota bombajskiego zaczęła się w latach 50. XX w. w USA. Hodowczyni z Kentucky, Nikki Horner, postanowiła wyhodować kota przypominającego czarną panterę. W tym celu skrzyżowała samca amerykańskiego kota krótkowłosego o czarnym umaszczeniu z sobolową (brązową) championką rasy burmańskiej. Burmańczyk miał wnieść do krzyżówki solidną budowę a amerykański kot krótkowłosy – czarną maść i jaskrawożółte lub pomarańczowe oczy. Lata selektywnej hodowli doprowadziły do sukcesu. Rasa „kot bombajski” została uznana pod koniec lat 70. XX w. Nazwę otrzymała od Bombaju, ponieważ w Indiach występuje sporo czarnych panter.

Dwa koty bombajskie na ścieżce w ogrodzie
kot bombajski fot. Shutterstock

Obecnie istnieje też brytyjska odmiana kota bombajskiego, o innym pochodzeniu niż amerykańska. Została wyhodowana z europejskiego kota burmańskiego i brytyjskiego kota krótkowłosego. Podstawową różnicą między kotem bombajskim amerykańskim i brytyjskim jest kolor oczu. W wersji brytyjskiej kot bombajski może mieć oczy zielone, natomiast w USA jest to wada dyskwalifikująca kota z wystaw. Ponadto koty amerykańskie mają krótsze pyszczki i bardziej zaznaczony stop. Jednak charaktery obu odmian są bardzo podobne. Brytyjskie organizacje traktują kota bombajskiego jako odmianę barwną burmańczyka a nie osobną rasę.

Rasa została uznana przez CFA (The Cat Fanciers’ Association) i TICA (The International Cat Association).

Kot bombajski w Polsce

Kot bombajski to rasa niespotykana w naszym kraju.

Wzorzec rasy kot bombajski

Kot bombajski – bombay – rasa nieuznana przez FIFe

kod EMS: BOM

 • Pochodzenie: Stany Zjednoczone / Wielka Brytania
 • Charakter: lojalny, przyjacielski, inteligentny, towarzyski
 • Wielkość: średniej wielkości
 • Waga: 3,5-6,5 kg
 • Wygląd ogólny: proporcjonalny, muskularny, krępy, mocno zbudowany
 • Głowa: klinowata, lecz bez ostrych konturów, czoło lekko wypukłe i szerokie; szeroka szczęka i silny podbródek
 • Uszy: średniej wielkości, lekko zaokrąglone na końcach
 • Oczy: szeroko rozstawione, zaokrąglone, barwy od złotożółtej do miedzianej (najbardziej pożądane są oczy w kolorze miedzi)
 • Nos: u nasady wyraźne zagłębienie (stop), poza tym jest jednak prosty
 • Tułów: silny, muskularny, średniej długości, mocna klatka piersiowa, grzbiet prosty, bez wzniesienia jego tylnej części, eleganckie w ruchu kończyny zakończone owalnymi łapami
 • Ogon: średniej długości, nie może być u nasady zbyt gruby i powinien być okrągło zakończony
 • Kończyny: proporcjonalne do tułowia i ogona
 • Szata: krótka, delikatna i ściśle przylegająca do skóry, prawie bez podszycia; ma delikatny połysk, który jest zarazem świadectwem zdrowia
 • Maść: czarna
 • Aktywność: średnio aktywny, lubi zabawy
 • Odporność/podatność na choroby: raczej odporny
 • Długość życia: 14-18 lat
 • Możliwość zakupu kociaka w Polsce: nie
Kot bombajski czający się w roślinkach
kot bombajski fot. Shutterstock


Ciekawostki o rasie kot bombajski

Jako kocięta koty bombajskie mają słabo widoczne na czarnej sierści cieniowanie (czasem wzór pręgowania), natomiast z wiekiem, w miarę jak czarna barwa nabiera intensywności, wzór ten przestaje być widoczny. Co ciekawe, pod tym względem również przypominają czarną panterę, u której „ukryty” w czarnej sierści wzór cętek staje się widoczny np. w podczerwieni (to dlatego, że cętki w rzeczywistości są bardziej czarne niż otaczające je tło, ale w zwykłym oświetleniu ludzkie oko tego nie odróżnia).

Kociak rasy bombajskiej siedzący koło kwiatków
kot bombajski fot. Shutterstock

Nadal zdarzają się krzyżówki z rasami wyjściowymi, najczęściej z burmą, ponieważ struktura szaty i kształt ciała burmańczyka są bardziej pożądane u kota bombajskiego niż te charakterystyczne dla amerykańskich i brytyjskich kotów krótkowłosych. Ponadto w miotach kotów bombajskich nadal rodzą się czasami koty o umaszczeniu typowym dla kotów burmańskich.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments