Rasy kotów

Rasy kotów domowych

Mimo rosnącej popularności adopcji, koty rasowe wciąż można znaleźć w wielu polskich domach. Nic dziwnego – rasy kotów mają określony wygląd i docelową wielkość. Opiekunowie, którzy decydują się na zakup kota z hodowli, wiedzą także, jaki charakter będzie miał ich zwierzak. Rasy kotów różnią się bowiem nie tylko wyglądem, długością sierści i wielkością, ale także temperamentem, skłonnością do zabawy lub lenistwa oraz określoną ufnością wobec ludzi. Jaką rasę kota wybrać? Oto wszystkie rasy kotów domowych – duże, małe, najpopularniejsze rasy długowłose i krótkowłose, a także rasy kotów egzotycznych i hybrydy.

Ile jest ras kotów?

Według największej organizacji zrzeszającej hodowców kotów rasowych FIFe (pol. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) istnieje 48 ras kotów. Wiele z nich występuje w różnych odmianach barwnych. Uznane przez tę organizację wszystkie rasy kotów domowych podzielone zostały na cztery kategorie według systemu EMS:

Kategoria I – koty perskie i egzotyczne (np. kot perski)

Kategoria II – koty półdługowłose (np. kot maine coon)

Kategoria III – koty krótkowłose i somalijskie (np. kot bengalski)

Kategoria IV – koty syjamskie i orientalne (np. kot syjamski)

Nie są to jednak wszystkie rasy kotów występujące na świecie. Wiele nowo powstałych ras nie zdobyło uznania FIFe, można je jednak hodować i kupić w innych organizacjach, takich jak TICA czy WCF. Najpopularniejsze rasy kotów domowych są jednak akceptowane we wszystkich organizacjach felinologicznych.

Jaką rasę kota wybrać?

Rasy kotów domowych mogą mieć bardzo różnorodny charakter. Jedne, takie jak persy czy brytyjczyki, są spokojne i delikatne, a od szalonych zabaw wolą wylegiwanie się na kanapie. Inne rasy kotów domowych, takie jak szkocki kot zwisłouchy, ragdoll czy kot tonkijski uwielbiają głaskanie i cały dzień mogłyby spędzić na kolanach człowieka. Wśród ras kotów domowych można znaleźć także bardziej aktywne koty potrzebujące ogromu zabawy – koty syjamskie, sfinksy i devon rexy – jak również rasy kotów chodzące wyłącznie własnymi ścieżkami, jak kot norweski leśny czy nebelung. Dlatego każdy, kto marzy o rasowym kocie, znajdzie rasę, która spełni jego potrzeby i odnajdzie się w jego trybie życia.

Czym jest kot rasowy?

Rasa kota to nie tylko jego wygląd – to także udokumentowane pochodzenie. Każdy rasowy kot musi posiadać rodowód poświadczający, że jego przodkowie również wywodzili się z hodowli. Chcąc kupić kota rasowego, musimy wystrzegać się pseudohodowli. Niestety wiele najpiękniejszych ras kotów domowych padło już ofiarą pseudohodowców, którzy nieraz rozmnażają ze sobą chore, blisko spokrewnione koty wyłącznie dla zysku. Jeśli decydujemy się na kota rasowego, powinniśmy wybrać hodowlę zarejestrowaną w FIFe lub innej międzynarodowej organizacji felinologicznej, która wymaga od hodowców, by dbali o swoje zwierzęta i badali je pod kątem chorób dziedzicznych. Wszystkie rasy kotów pochodzące z dobrych hodowli powinny być sprzedawane z rodowodem oraz książeczką zdrowia potwierdzającą aktualne szczepienia i badania.

Duże rasy kotów

Największe rasy kotów domowych cieszą się ogromną popularnością wśród kociarzy. Są niezwykle efektowne i wzbudzają podziw w wielu osobach. Rasy kotów dużych to przede wszystkim koty długowłose – maine coon, kot norweski leśny i kot syberyjski. Mogą one ważyć nawet do 15 kg! Rasy te obdarzone są często spokojnym charakterem i niemal psim usposobieniem. Wśród największych ras kotów znaleźć można także krzyżówki z innymi gatunkami, między innymi z serwalem czy dzikim kotem błotnym, czyli koty savannah, ashera i chausie. Te rasy kotów domowych mogą mieć trudny charakter ze względu na domieszkę „dzikiej krwi”, są także wyjątkowo drogie. Duże rasy kotów obejmują też bardziej popularne rasy, takie jak kot brytyjski i ragdoll, które dorastają nawet do 11 kg.

Małe rasy kotów

Do najmniejszych ras kotów domowych zalicza się przede wszystkim rasy nieuznane przez FIFe. Są to zazwyczaj nowe, zminiaturyzowane rasy kotów powstałe w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Małe rasy kotów są niezwykle drogie i mogą być obciążone licznymi wadami genetycznymi. Najmniejsza rasa kota to pers miniaturowy, który jako dorosły mieści się do filiżanki. Drugą znaną miniaturką jest toy bobtail, który całe życie wygląda jak trzymiesięczny kociak. Nieco większe, ale wciąż małe rasy kotów to singapura i cornish rex – są to najzdrowsze z małych ras i mogą ważyć maksymalnie 3 kg. Ciekawą, nieuznaną przez FIFe rasą kota domowego jest kot munchkin, który za sprawą mutacji ma wyjątkowo krótkie łapki. Najmniejszy w historii munchkin miał w kłębie jedynie 13 cm! Małe rasy kotów to bardzo różnorodna grupa – znajdują się w niej zarówno żywiołowe, wiecznie chętne do zabawy kociaki, jak i poważniejsze, stateczne mruczki.

Rasy kotów długowłosych

Wśród kotów długowłosych znajdziemy najpiękniejsze rasy. Obfitym futrem obdarzone są między innymi najpopularniejsze rasy kotów, takie jak ragdoll, pers, turecka angora czy maine coon. Rasy kotów długowłosych wymagają czasochłonnej pielęgnacji, częstego czesania i podawania pasty odkłaczającej – zalegające w kocim przewodzie pokarmowym kłaczki mogą powodować wymioty.

Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce

Do najpopularniejszych w naszym kraju ras kotów domowych zaliczamy zarówno rasy długowłose, jak i krótkowłose. Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce to te obdarzone długim futrem – persy, maine coony, ragdolle i koty syberyjskie, charakteryzujące się spokojnym usposobieniem. Niezwykłą popularnością cieszą się także koty brytyjskie krótkowłose – towarzyskie, proste w pielęgnacji i niekłopotliwe. Inne częso spotykane krótkowłose rasy kotów domowych to koty syjamskie i bengalskie, które są aktywnymi towarzyszami rodziny. Jeśli jednak za odrębną rasę uznać zwykłego kota domowego (zwanego także dachowcem), to właśnie on przewyższa swą popularnością wszystkie inne rasy kotów.

Rasy kotów domowych nieuznane przez FIFe

Istnieje niezliczona ilość ras kotów domowych, a wciąż powstają kolejne. Nie wszystkie jednak zdobyły uznanie FIFe i innych organizacji felinologicznych. Do nieuznanych ras kotów należą przede wszystkim najnowsze wynalazki hodowców, takie jak munchkin, lykoi czy toyger. Znaleźć tu można także krzyżówki z innymi gatunkami (rasy hybrydowe) – na przykład kota savannah skrzyżowanego z serwalem i eksperymentalne rasy kotów, takie jak ryś amerykański.


Koty i Psy - E-booki (1).png

Pobierz darmowy poradnik!

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „Poznaj całą prawdę o kotach” całkowicie za darmo

Zapisz się