Lampart – samotnik w dziczy

Polują na nie lwy, tygrysy i stada hien. Padają ofiarami kłusowników. Lampart jest czwartym pod względem wielkości kotem świata.
Terytoria lampartów rozciągają się od południowych i zachodnich wybrzeży Afryki w kierunku południowo – wschodniej Azji, aż po Amur. Żadne inne dzikie koty nie występują na tak rozległym obszarze.

Wygląd
Długość tułowia (z głową): 95-167 cm, długość ogona: 60-97 cm, wysokość: 50-75 cm, waga 30-80 kg.
Najczęściej spotyka się lamparty o umaszczeniu bladożółtym, żółtym bądź złotobrązowym z białą plamą na brzuchu. Ich futro pokrywają nieregularne czarne rozetki. Rzadziej można też spotkać osobniki o całkowicie czarnym umaszczeniu. Nieco inaczej wygląda lampart amurski – ma długie i kremowe futro, z rozetami o grubych nieprzerywanych pierścieniach.
Rozmnażanie
Ciąża lamparta trwa od 90 do 105 dni. W miocie może urodzić się od jednego do czterech kociaków. Zazwyczaj na świat przychodzą dwa lub trzy 500-600 gramowe, ślepe lampartki. Matka karmi młode przez 3 miesiące i przebywa z nimi do 13-18 miesiąca życia. Dojrzałość płciową lamparty osiągają w wieku 2,5 do 4 lat. Średnia długość ich życia to w warunkach naturalnych 15 lat, w ogrodach zoologicznych – 23 lata.
Tryb życia
Znanych jest około 30 podgatunków lampartów. Zamieszkują one wilgotne, zwarte lasy i suchą sawannę, tereny górzyste i równiny w Afryce oraz południowo – wschodniej Azji.
Zwierzęta te są wyjątkowymi samotnikami, zawsze poruszają się w pojedynkę (osobniki płci przeciwnej mają kontakt ze sobą tylko w czasie rui, samica przebywa ze swoimi młodymi tylko do czasu ich usamodzielnienia). Średnio w ciągu doby pokonują dystans ok. 10 km, przeciętna wielkość terytorium lamparta to 1000 km kw.
fot. istockphoto
Polują zarówno w dzień jak i w nocy. Ofiarami ich łowów najczęściej (choć nie tylko) padają małe i średnie ssaki kopytne: antylopy, koziorożce, jelenie aksis, małpy a także, kozy oraz psy. Podczas polowania czatują, obserwują i nasłuchują. Nie mogą liczyć na swój węch, gdyż zmysł ten jest bardzo słabo wykształcony u tego gatunku.
Lamparty po udanym polowaniu ukrywają swoją zdobycz przed innymi drapieżnikami – w zaroślach, krzakach lub… na drzewach. Zaobserwowano osobniki, które potrafią na wysokość 6 metrów wciągnąć 120 kg żyrafę!
Ochrona
Lamparty padają ofiarami kłusowników a także innych drapieżników. Polują na nie lwy, tygrysy oraz stada hien. Niektóre podgatunki lamparta są zagrożone wyginięciem.
Ciekawostki
- Lampart jest czwartym pod względem wielkości kotem świata po tygrysie, lwie i jaguarze.
- Koty bengalskie powstały dzięki skrzyżowaniu lamparta azjatyckiego z kotem domowym.