Jak zadbać o kota przed urlopem?


Wakacje spędzone z dala od pupila niejednemu kociarzowi mogą spędzać sen z powiek. Jak odpowiednio zadbać o naszego kota przed urlopem?

W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany urlop. Wszystko już zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Chwileczkę, a co z kotem? Zostawić go w domu, a może jednak zabrać ze sobą? Chociaż koty przywiązują się do swoich opiekunów, to jednak stres związany z podróżą bywa silniejszy niż smutek z powodu kilkudniowego rozstania z ukochanym człowiekiem. Nie oznacza to jednak, że możesz tak po prostu spakować manatki, wyjechać i zostawić swojego kota samego w domu. Aby wakacje można było rzeczywiście uznać za udane, warto już zawczasu się do nich odpowiednio przygotować, biorąc pod uwagę również potrzeby pupila. Jak zadbać więc o naszego kota przed urlopem?

Zapewnij opiekę

Na czas nieobecności w domu koniecznie pomyśl o opiekunie dla swojego kota. Dla wielu kociarzy kwestia zatrudnienia catsittera (profesjonalnego opiekuna) wciąż kojarzy się z niepotrzebnym wydatkiem. To błędne myślenie. Taka osoba odpowiednio zadba o twojego kota – zapewni mu jedzenie, świeżą wodę, posprząta kuwetę, a także dotrzyma towarzystwa i zagwarantuje zabawę. Ważne, by znaleźć zaufanego catsittera. Dzięki temu mruczek zdecydowanie lepiej zniesie nieobecność swojego ukochanego człowieka, a my będziemy mieć pewność, że dana osoba zapewni zwierzęciu należytą opiekę. Warto już wcześniej poznać się z kocim opiekunem, który ma zajmować się pupilem. Bardzo ważne jest również, by kot miał możliwość wcześniejszego poznania catsittera – w końcu to on będzie z nim przebywał sam na sam. Nie jesteś przekonany do zatrudnienia kociego opiekuna? Poszukaj więc kogoś zaufanego – w rodzinie, wśród znajomych czy sąsiadów – kto przejmie opiekę nad kotem na czas twojej nieobecności.

Sporządź notatkę o kocie

Zanim udasz się na upragnione wakacje, sporządź listę rzeczy ważnych i ważniejszych. Przekaż tymczasowemu opiekunowi wszystkie informacje o stanie zdrowia zwierzaka (na przykład o chorobach, lekach, alergiach czy diecie), jego nawykach, upodobaniach i harmonogramie dnia. Na wszelki wypadek zostaw również numer do lekarza weterynarii. Zawsze lepiej zostawić więcej informacji – nawet jeśli uważasz je za zbyteczne – niż za mało. Jeżeli wyjeżdzasz na dłużej, warto zadbać o kota jeszcze przed urlopem i wybrać się z nim do lekarza weterynarii, aby upewnić się co do stanu zdrowia zwierzęcia czy chociażby w celu przycięcia mu pazurków. Oprócz tego nie zapomnij zapewnić odpowiedniej ilości jedzenia. Możesz pomyśleć o specjalnym dozowniku karmy dla kota lub fontannie do picia. Warto też dostawić dodatkową kuwetę.

Uczyń dom bezpieczniejszym i…

Twój kot nigdy nie interesował się kablami czy roślinami? To wcale nie znaczy, że nagle nie zacznie. Dlatego też na czas nieobecności usuń wszelkie rzeczy, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mruczka. Warto pościągać doniczki, a także pochować wszystkie przedmioty, które kot może zniszczyć. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu okien i balkonu – jest to absolutna konieczność. Pamiętaj, że uchylone okna również stanowią dla kota zagrożenie!

…przyjemniejszym miejscem

Skoro ty będziesz korzystać z uroków pogody, niech twój kot również ma taką możliwość. Zanim wyjedziesz, zostaw więc odsłonięte okna. Koty uwielbiają przesiadywać na parapetach i drzemać w miejscach, do których docierają promienie słoneczne. Ponadto obserwacja widoków z okna dostarcza kotom dużo rozrywki. Co więcej, możesz być pewny, że gdy tylko wrócisz z urlopu, pupil z przyjemnością opowie ci o wszystkim, co działo się na osiedlu. Jeśli twój kot nie radzi sobie najlepiej z twoją nieobecnością, możesz w kilku miejscach zostawić swoje ubrania. Zapach opiekuna działa na zwierzaki uspokajająco. Niektórym mruczkom pomaga także cicho włączone radio, natomiast opiekunom zainstalowanie kamery, która pozwala obserwować kotka czy mówić do pupila od czasu do czasu.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments