06.07.2019
Czy kot wie, kiedy przeżywasz „te dni”?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty towarzyszą nam każdego dnia, podczas tych lepszych i gorszych chwil. Lecz czy wiedzą, że przeżywamy „te dni”? Czy kot wie, że masz okres?
fot. Shutterstock
Spędzamy dużo czasu z naszymi zwierzętami domowymi. Towarzyszą nam w wielu sytuacjach, widzą nas w różnych stanach emocjonalnych i fizycznych. Są z nami w te dobre i te gorsze dni. Pisaliśmy już o tym, czy koty wiedzą, kiedy zbyt mocno poimprezujemy, i czy koty wiedzą, kiedy kłamiemy. Rozwikłaliśmy też zagadkę, czy koty wiedzą, że jesteśmy chorzy i czy wiedzą, jakimi uczuciami go obdarzamy. Lecz czy kot jest w stanie wyczuć, że jego opiekunka przeżywa „te dni”? Mówiąc wprost: czy twój kot wie, że masz okres?
Podczas „tych dni”…
Gdy my, kobiety, mamy okres, stężenie feromonów w naszych organizmach zdecydowanie wzrasta. Ponieważ koci zmysł węchu jest ponad 10 razy czulszy niż u ludzi, to zwierzęta te ze zdecydowaną łatwością wyczuwają, że coś się z nami dzieje.
Węch kota odpowiada za najważniejsze życiowe czynności tych zwierząt. Gdy dwa koty się spotykają, to poza sygnałami wizualnymi, rozmawiają ze sobą i poznają się wzajemnie głównie za pomocą zmysłu węchu. Podobnie zachowują się w stosunku do ludzi. Wyczuwają jednak o wiele więcej niż my. Węch jest podstawową metodą zbierania informacji przez kociaki. Nic więc dziwnego, że potrafią wyczuć wiele zmian w swoich, a także w naszych organizmach.
Czy kot wie, że masz okres?
Czy koty wyczuwają, że masz okres? Według specjalistów doskonały zmysł węchu tych zwierząt z pewnością pozwala im dostrzegać, że w naszych organizmach zachodzą jakieś zmiany. Ale to nie oznacza, że rozumieją, co takiego dokładnie się dzieje. Na pewno są w stanie wychwycić, że pachniemy inaczej, że inaczej się zachowujemy. Koty to rutyniarze – zmiany w cyklu naszych codziennych czynności z pewnością zostanie przez nie zauważona.
Miesiączkujące kobiety często cierpią z powodu fizycznych niedogodności. Koty nierzadko starają się poprawić ich nastrój. Często współczujące koty układają się wtedy na kobiecych kolanach, by swoim ciepłem ogrzać bolące miejsca i ulżyć opiekunkom w cierpieniu.
Koty z pewnością zauważają, że raz w miesiącu coś zmienia się w zapachu i zachowaniu ich opiekunek. Z pewnością znacie mnóstwo przykładów potwierdzających tezę, zgodnie z którą mruczki próbują przynieść ulgę kobietom, które gorzej się czują. Powinniśmy pamiętać, aby gorszy nastrój nie miał wpływu na nasze relacje z ulubieńcem. Może współczujący mruczek odwdzięczy się za to swoim uspakajającym ciepełkiem i mruczeniem?
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined