28.06.2023
Czy kot wie, że został wykastrowany?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kastracja jest podstawowym elementem opieki nad kotem i obowiązkiem opiekuna. Jeśli wahasz się, czy ją wykonać, to nie zastanawiaj się dłużej!
fot. Shutterstock
Kastracja jest kluczowym elementem odpowiedzialnej opieki nad kotem. Zapobiega wielu chorobom, męczącym rujkom u kotek i problematycznemu znaczenia terenu przez kocury. Przede wszystkim jednak ogranicza ilość niechcianych kociąt, które nigdy nie będą miały swojego domu. Mimo to nie wszyscy opiekunowie się na nią decydują. Wielu zastanawia się natomiast, czy kot w ogóle wie, że został wykastrowany?
Kastracja a sterylizacja
Słowem wstępu wyjaśnijmy różnicę pomiędzy kastracją a sterylizacją. Nazwy te potocznie często stosuje się zamiennie, z czego tego pierwszy terminu używa się w odniesieniu do kotek, a drugiego – do kocurków.
Kastracja to zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu gonad. W przypadku kocurków oznacza usunięcie jąder, a u kotek – wycięcie jajników i macicy. Sterylizacja u samców to zabieg podwiązania nasieniowodów rozrodczych. Sterylizacja kotki polega na usunięciu jedynie jajników bądź podwiązaniu jajowodów. Co prawda uniemożliwia to zapłodnienie kotki, jednak niewykluczone, że nadal będzie miała rujki. Sterylizacja nie eliminuje także potencjalnych stanów zapalnych macicy – ropomacicza, mogą też powstawać torbiele jajnika, a zwierzę jest bardziej narażone na rozwój nowotworów. Dlatego to zabieg kastracji jest korzystniejszy w przypadku obu płci.
Popęd seksualny szkodzi kotu?
Niestety, w społeczeństwie wciąż funkcjonuje błędne przekonanie, że kot cierpi i wiele traci po zabiegu. Niektórzy twierdzą, że kot przestaje być kotem, a kotka cierpi z powodu niemożności spełnienia rodzicielskiej misji. Tymczasem nic podobnego nie ma miejsca w rzeczywistości.
Popęd seksualny kierujący niewykastrowanym zwierzakiem nie ma – poza przedłużeniem gatunku – żadnego innego celu ani pożytku. Kocurki wałęsają się po okolicy i wdają w często niebezpieczne walki o względy kotki, niejednokrotnie kończące się groźnymi obrażeniami. Samice natomiast cierpią zarówno podczas stosunku, jak i w wyniku zbyt częstych ciąż i porodów. Skutkiem niekontrolowanych narodzin jest oczywiście kocia bezdomność.
Większość mruczków straci popęd seksualny w wyniku operacji. Niektóre zwierzęta jednak (zwykle te, które doświadczyły stosunku seksualnego przed kastracją) mogą jeszcze przejawiać pewne zachowania seksualne w szczątkowej formie. Jeśli jednak twój kot został wcześnie wykastrowany, zanim dojdzie do jakiejkolwiek aktywności seksualnej, najprawdopodobniej jego popęd seksualny po kastracji ustąpi całkowicie.
Czy kot zmienia się po kastracji?
Koty oczywiście zmieniają się po zabiegu. Unicestwiony popęd seksualny, każący kotom bezmyślnie się rozmnażać, zostaje zastąpiony spokojnym napawaniem się urokami życia. Wykastrowane koty są znacznie mniej agresywne. Skupiają się na czerpaniu przyjemności ze spokojnie upływających dni przy boku opiekuna, zamiast marzyć jedynie o ucieczce w celu znalezienia partnera. Zmniejsza się pragnienie zażartego pilnowania swojego terenu i znaczenia go moczem – szczególnie w przypadku kocich mężczyzn.
Czy kot wie, że został wykastrowany? Nie martw się, kastracja nie spowoduje, że kot będzie miał do ciebie żal czy też znienawidzi za to, że odebrałeś mu sens życia, męskość, czy kobiecość. Kot nie myśli w ten sposób, nie rozumie, co się wydarzyło. Nie będzie miał depresji. Wręcz przeciwnie, z wykastrowanym kotem lub kotką o wiele łatwiej nawiązać przyjacielską więź. Dopiero teraz kotu będzie się żyło lepiej. Jednak pod pewnymi warunkami.
Konsekwencje kastracji
Tak jak napisaliśmy wyżej, kot przekieruje zainteresowanie z rozmnażania się na coś innego. Opiekun powinien zapewnić kotu zajęcia, atrakcje i rozrywki, by tym „czymś” nie było tylko jedzenie i leżenie na kanapie. To prawda, że spory odsetek wykastrowanych kotów przybiera na wadze. Lecz to nie zabieg jest tego bezpośrednią przyczyną, a nuda i zbyt kaloryczne jedzenie, jakie fundują kotom opiekunowie. Jeśli chcesz zatem uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci nadwagi i kociej flegmatyczności – nie zamykaj kota w czterech nudnych ścianach. Zapewnij mu atrakcyjne zabawki i sam również baw się z nim dzień w dzień.
Czy kot wie, że został wykastrowany?
Czy kot wie, że został wykastrowany? Subiektywne doświadczenia zwierząt domowych są niemożliwe do całkowitego poznania. Specjaliści sądzą jednak, że kot nie zdaje sobie sprawy z tego, że utracił zdolność do reprodukcji. Nie cierpi z tego powodu. Wręcz przeciwnie – zyskuje dłuższe i spokojniejsze życie. Z pewnością poczuje się oszołomiony bezpośrednio po operacji, ale po kilku dniach nie będzie opłakiwać tego, co się wydarzyło.
Małe kotki są przesłodkie, lecz domy tymczasowe i schroniska pękają w szwach i nie potrzeba więcej maluchów, które będą miały trudności w odnalezieniu domu. Kastracja jest podstawowym elementem opieki nad kotem i jeśli wahasz się, czy ją wykonać, to nie zastanawiaj się dłużej!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined