08.03.2020
Gdzie najbardziej lubią spać koty?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty uwielbiają spać. Na miejsce drzemki często jednak wybierają sobie bardzo dziwne miejsca. Jak się okazuje, każdy ich wybór ma swoje uzasadnienie i to niejedno. Oto, gdzie najbardziej lubi spać kot!
fot. Shuttertsock
Koty lubią czuć się ciepło i komfortowo. Mogłoby się wydawać, że większość swojego wolnego czasu poświęcają na szukaniu okoliczności, które pozwolą spełnić te pragnienia. A jak już znajdą idealne miejsce – nie wahają się z niego korzystać. Nie ma w tym momencie większego znaczenia, czy miejscówka ta jest dla kota przeznaczona, czy też nie, czy ktoś aktualnie z niej korzysta i czy tak naprawdę jest bezpieczna. Gdzie twój kot z pewnością lubi spać? Oto kilka ulubionych kocich miejscówek!
Gdzie najbardziej lubi spać twój kot?
Choć każdy mruczek ma swoje własne preferencje, to jest spora szansa, że któreś z tych miejsc, a może nawet większość, również należą do jego ulubionych.
Tuż pod sufitem
Kot kieruje się kilkoma prostymi zasadami. Jedna z nich brzmi: im wyżej, tym lepiej. Oczywiście, nie wszystkie koty są wysokopienne, ale zdecydowana większość lubi wysokości. Dlaczego? A no dlatego, że z wyższego poziomu wszystko widać. Można zatem odpoczywać, mając przy okazji oko na cały teren. Jest zatem bezpiecznie i… ciepło. Właśnie tak: ciepłe powietrze idzie do góry. Kumuluje się zatem tuż pod sufitem. Szafa, biblioteczka, ostatnie piętro drapaka, karnisz, szczyt drzwi – możliwości jest wiele.
Pod kocem
Pod kocykiem, pod kołderką, w gąszczu poduszek. Jeśli twój pupil lubi zakopywać się pod ciepłymi narzutkami, nie rzucaj się swobodnie na łóżko, czy kanapę, bo możesz zgnieść pupila! Koty wchodzą tam z tego samego powodu, co my. By się ogrzać. To także sposób na stworzenie nie dość, że ciepłej, to także ciemnej i bezpiecznej bazy. Być może mruczek chce także po prostu zaznać odrobiny przysłowiowego świętego spokoju.
Im ciaśniej, tym lepiej
Z dokładnie tego samego powodu, co pod kołdrę, kot chowa się do pudełek, torebek, kartonów, szuflad, koszyków. Wszędzie tam jest ciepło, przytulnie, ciemno i bezpiecznie. Takie miejsca są najlepszymi reduktorami stresu. Stwierdzono naukowo, że poziom lęku u zwierząt zmniejsza się w bezpiecznych i małych przestrzeniach. Niewielkie powierzchnie idealnie izolują od otoczenia i nadają się do zwinięcia w kulkę, która pozwala zwierzętom na zachowanie pożądanej temperatury. Takie miejsca działają również niczym „czapki niewidki” – nikt w nich przecież nie może dostrzec kota!
Na człowieku
Bardzo często zdarza się, że dla kota nie ma wygodniejszego miejsca do drzemki niż twoje kolana. Poza kolanami mruczki uwielbiają także rozkładać się na klatce piersiowej, plecach, szyi, głowie, gdzieś w nogach. Mają ku temu naprawdę wiele powodów. Po pierwsze, człowiek jest doskonałym źródłem ciepła. Po drugie – głaszcze. Nie narzekaj, tylko się ciesz! Obecność mruczyciela pozytywnie wpływa na nasz organizm. To, że śpią na nas albo obok nas to najlepsze lekarstwo na fizyczne i psychiczne dolegliwości.
Na parapecie
Parapet to taki cudowny wynalazek, dzięki któremu latem można kąpać się w promieniach słonecznych, a zimą leżeć – jak na poduszeczce grzewczej. W końcu pod większością parapetów znajdują się kaloryfery! Warto udostępnić mruczkowi parapet, a nawet wyścielić mu go przytulnym kocykiem. Poza tym przez okno 24h/dobę oglądać można prawdziwe przedstawienie!
Na laptopie
Zastanawiałeś się, co w tak magiczny i trudny do powstrzymania sposób przyciąga mruczka do laptopa? Twardy, kanciasty, niewygodny. Mimo to ulubiony. Niektórzy twierdzą, że chodzi tu o emitowane przez urządzenie pole elektromagnetyczne, inni, że przyczyną jest nic innego jak ciepełko, które płynie z niego podczas pracy. Jeszcze inni, że chodzi o zazdrość i zwrócenie na siebie uwagi. Opiekun godzinami wpatruje się w to urządzenia, zamiast głaskać kota. Zajmuje ono także często kluczowe miejsce – ludzkie kolana!
Na gazecie
Chyba każdy kot lubi spać na gazecie, książce – zajmie najmniejszą kartkę papieru. Dlaczego? Być może to kocie dziedzictwo ewolucyjne? Okazuje się, że zamiłowanie do książek może być wpisane w kocie DNA. W końcu mruczki przez wieki rezydowały w księgarniach i muzeach, w których chroniły bezcenne zbiory. Być może do dziś o tym pamiętają. A może podoba im się zapach papieru? Ten w końcu w jakimś stopniu przypomina drzewo. Ale najbardziej prawdopodobne jest to, że znowu chodzi tylko i wyłącznie o ciepło. Papier jest świetną warstwą izolacyjną – odbija ciepło leżącego na nim kota, które wraca do… kota. Cudowny mechanizm!
Koty są zdecydowanie ciepłolubne i wysokolubne. To determinuje miejsca, w których lubią odpoczywać. Gdy zatem zastanawiasz się, gdzie podziewa się twój mruczek – spójrz do góry i tam, gdzie jest ciasno i ciepło. A gdzie najbardziej lubi spać twój kot?
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined