27.10.2019
Czy koty siwieją? Kilka słów o powodach zmiany koloru futra
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Siwienie nie jest jedynie ludzką przypadłością. Również u kotów starość może objawiać się zmianą koloru futra. Ale siwienie sierści może mieć także inne przyczyny.
fot. Shutterstock
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy koty siwieją? A może zauważyłeś u swojego pupila srebrne włosy? Owszem, siwienie dotyka nie tylko ludzi. Zwierzęta też doświadczają tego zjawiska. Z wiekiem kocie włosy, podobnie jak ludzkie, tracą pigment i stają się białe. Jednak siwienie w przypadku kotów może wynikać nie tylko ze starości.
Siwienie u kota
Zmianie koloru ulegają zazwyczaj włosy okrywowe kota. Bardzo rzadko zdarza się siwienie podszerstka. Srebrzenie się sierści w pierwszej kolejności możemy zauważyć na pyszczku. Rozjaśnieniu często ulegają również wibrysy. U niektórych mruczków w tym właśnie rejonie proces siwienia się kończy. U innych kotów postępuje dalej, w dalszej kolejności obejmując grzbiet, łapki, a nawet ogon. Wiele zależy od kociego ubarwienia. Zmiany najbardziej widoczne są oczywiście na ciemnym futrze, najmniej na jasnym, a na białym – właściwie niedostrzegalne. Zauważyć można również pewne tendencje rasowe. Koty syjamskie oraz manxy siwieją szybciej i wyraźniej.
Starzenie się
Najbardziej oczywistą przyczyną siwienia kociej sierści jest wiek. Zdaniem ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) koty zaczynają siwieć w wieku 10-12 lat. Nie jest to jednak regułą.
Siwieniu okrywy włosowej spowodowanej starością towarzyszą zazwyczaj inne objawy. Jest to przede wszystkim wiotczenie skóry. Fakt ten ma bezpośredni wpływ na jakość futra. Słaba skóra powoduje osłabienie włosa, jego przerzedzenie, matowienie, sztywność. Starsze koty mają również mniej energii i zapału, by z taką samą starannością oddawać się pielęgnacji. Przetłuszczenie, splątanie, kołtuny – wszystko to składa się na konkretny efekt, który z łatwością zauważy ludzkie oko.
Nie tylko starość
Siwienie nie jest jedynie oznaką tego, że nasz mruczek wszedł w jesień swojego życia. Niestety, koty są bardzo podatne na stres. Ten przewlekły w bardzo negatywny sposób odbija się zarówno na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym kota. Siwe włosy mogą być efektem cierpień natury emocjonalnej. Znane są przypadki, w których kot w krótkim czasie osiwiał z powodu wprowadzenia drugiego kota, utraty ukochanego przyjaciela – kociego bądź ludzkiego – czy z powodu porzucenia.
Poza stresem powodem zmiany kolory włosia może być również choroba. Zmiana koloru sierści występuje w przypadku chorób nerek, trzustki, wątroby. Również niewłaściwa dieta nie pozostaje obojętna na wygląd kociej sierści. Niedobór cynku i miedzi mogą powodować płowienie, łamliwość i nadmierne wypadanie futerka.
Koty siwieją z wielu powodów
Bądź wrażliwy na wszelkie zmiany w kocim wyglądzie i zachowaniu. Pogarszanie się stanu sierści może być naturalną oznaką tego, że nasz mruczek się starzeje. Jednak nie zawsze. Siwienie u kota może oznaczać także problemy zdrowotne i psychiczne. Jeśli twój pupil zaczyna nagle tracić swój naturalny kolor futra, zafunduj mu badania, które pozwolą ocenić jego stan zdrowia. Najprawdopodobniej jednak zaczynasz mieć do czynienia z kocim seniorem – a ten wymagać będzie od ciebie specjalnego traktowania.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined