18.02.2018
Obroża dla kota może być niebezpieczna? Jakie są alternatywy?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zakładasz swojemu kotu obrożę? Uważaj! To może być dla niego niebezpieczne.
fot. Shutterstock
Obroża dla kota-wymysł estetyczny właścicieli czy może jednak rzecz niezbędna? Brytyjska organizacja ratująca zwierzęta RSPCA przestrzega przed zakładaniem kotom obróżek. Z uwagi na liczne doniesienia o kotach, które uległy zranieniu wskutek prób ich zdjęcia, rekomenduje inne sposoby zabezpieczania kotów wychodzących.
O co chodzi?
Koty próbując zdjąć drażniące je obróżki, przekładały przez nie łapy lub żuchwę, bardzo poważnie się raniąc. Zdarzały się przypadki głębokich ran pyszczka i tułowia, zwichnięć żuchwy.
Chodzi głównie o obroże zapinane na klamry, zarówno te ozdobne, jak i lecznicze – przeciwpchelne czy nasączone środkiem uspokajającym. Zwierzę samodzielnie takiej nie rozepnie, w przeciwieństwie do bezpieczniejszych obroży zapinanych na „klik”. Ta ostatnia po zaczepieniu o gałąź czy kocią łapkę i mocnym szarpnięciu, rozpina się sama.
Obroża dla kota – po co ją zakładać?
Bo w przypadku kotów wychodzących widać, że są czyjeś, bo ładne, bo dzwoneczki przy obrożach ostrzegają ptaki przed drapieżnikiem, a także celem pozbycia się pcheł.
RSPCA zaleca, by zrezygnować z nich całkowicie i zastąpić bezpieczniejszymi sposobami:
- Zamiast obroży przeciwpchelnej – środek zakraplany na kark, działający przez dłuższy czas.
- Zamiast obroży antystresowej – środki w sprayu, suplementy diety czy karma typu calm.
- Czipowanie – w przypadku kotów wychodzących, w ostateczności obroża na „klik”.
Zanim założymy kotu obrożę, zastanówmy się, czy na pewno nasz pupil jej potrzebuje. Jeśli tak, zakładajmy ją początkowo tylko wtedy, gdy zwierzę przebywa w naszej obecności.
Obserwujmy, jak się zachowuje. Czy próbuje ją zdjąć? Czy też wcale się nią nie interesuje? Koty różnie reagują. Dopiero gdy się przekonamy, że mruczek jest bezpieczny, możemy spuścić go z oka.
Na koniec dwie ważne uwagi:
1. Obroża dla kota nie może być zapięta zbyt ciasno ani za luźno. Jest prosty sposób na sprawdzenie. Po zapięciu między obrożę i szyję zwierzęcia powinien się zmieścić swobodnie nasz jeden palec.
2. Czipujmy naszych pupili i dbajmy, by nasze aktualne dane (numer telefonu, adres) były wpisane do bazy zwierząt czipowanych (najczęściej safe-animal). Zmieniamy adres zamieszkania lub telefon – koniecznie udajmy się do weterynarza z prośbą o korektę danych w bazie.
Nawet kot niewychodzący może uciec, a wówczas czip zwiększa szansę na jego odnalezienie. Standardowym postępowaniem schronisk i organizacji prozwierzęcych jest sprawdzanie, czy znaleziony kot nie jest zaczipowany, jeśli tak – telefon do właściciela.
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2023
10 porad, jak stać się lepszym opiekunem dla kota
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dbasz o swojego pupila jak najlepiej – jest w końcu twoim oczkiem w głowie. Czy możesz coś zrobić, żeby lepiej się o niego troszczyć? Sprawdź naszą listę i poszukaj inspiracji na to, jak stać się lepszym opiekunem dla kota!
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
16.11.2023
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Garść praktycznych porad
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak stworzyć optymalne warunki dla kota i uczynić naukę korzystania z kuwety przyjemnym doświadczeniem dla obu stron?
undefined