17.10.2020
5 rzeczy, które wiedzą tylko doświadczeni kociarze
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jaką wiedzę zdobywają doświadczeni kociarze dzięki latom spędzonym pod jednym dachem ze swoim podopiecznym? Sprawdź, czego możesz się od nich nauczyć!
fot. Shutterstock
Jak żyć w zgodzie z domowym mruczkiem, nie mieć zszarganych nerwów i nie zostać bez grosza przy duszy? Doświadczeni kociarze radzą, z czym musimy pogodzić się, zapraszając pod swój dach kociaka, z czego powinniśmy zrezygnować i na jakie kompromisy warto pójść!
To wiedzą tylko doświadczeni kociarze!
Koty to specyficzni współlokatorzy. Wspólne funkcjonowanie z czworonogiem na małej powierzchni wymaga nieraz wielu wyrzeczeń, poświęceń i podejmowania trudnych decyzji. Na szczęście każdy początkujący koci podwładny może pobrać kilka nauk od osób, które mają duże doświadczenie w zadowalaniu mruczących futrzaków. Oto 5 rad od doświadczonych kociarzy!
1. Z sierścią nie wygrasz
Kłaki na ubraniu, w pościeli, a nawet w jedzeniu niejednemu świeżo upieczonemu opiekunowi mruczka mogą nieźle zszargać nerwy. Doświadczeni kociarze wiedzą jednak, że walka z kocią sierścią nie jest warta zachodu. Ile by się nie sprzątało, odkurzało i czesało zwierzaka, poranna kawa i tak zostanie przyprawiona kocim kłaczkiem… No i trudno! Przecież od odrobiny futra na języku nikt jeszcze nie umarł. A ubrania? Trzeba po prostu kupować te, które są w kolorze zwierzaka – problem z głowy!
2. Porządek w domu to duża oszczędność
Każdy, kto dłużej żyje z kotem, bardzo szybko uczy się, że w niektórych miejscach warto mieć porządek. Wystarczy jeden zepchnięty przez kocią łapę kubek, by blat w kuchni już nigdy nie był zagracony. To samo tyczy się biurka, z którego w tajemniczych okolicznościach może sfrunąć drogi telefon, niesprzątnięta szklanka po soku czy nawet dekoracyjna figurka. Najbardziej doświadczeni kociarze nie trzymają także kwiatów w wazonach, zamykają papier toaletowy w szafce i zawsze chowają wszystkie sznurowane buty. Porządek warto mieć!
3. Nie wszystko co dobre, musi być drogie
Godzinami wybierasz kocie posłanie w sklepie i odkładasz pieniądze na fikuśny drapak, a twój mruczek i tak woli spać na gazecie? Wydajesz całe kieszonkowe na coraz wymyślniejsze zabawki, które nudzą się kotu zaledwie po kilku dniach? Doświadczony kociarz wie, że w dobra materialne nie warto inwestować! Wiele domowych futrzaków nie ma po prostu wygórowanych wymagań i woli proste, prowizoryczne rozwiązania. Takie jak posłanie zrobione ze starego ręcznika wrzuconego do kartonu po mikrofalówce czy zwinięty w kulkę papier, który można ganiać po podłodze i memłać w zębach. A zaoszczędzoną kasę lepiej odłożyć na dobre kocie jedzenie!
4. Wcale nie musisz rządzić w swoim domu
„To mój dom i kot musi akceptować moje zasady” – takie stwierdzenie może paść tylko z ust kogoś, kto jeszcze z mruczkiem nie mieszkał! Doświadczeni kociarze dobrze wiedzą, kto w kocim domu rozdaje karty, ustala pory posiłków i dosłownie wypina się na pretensje ze strony innych domowników. Chcesz samodzielnie decydować, kiedy zamykać drzwi do łazienki i pracować przy komputerze zgodnie z życzeniem szefa? To po co ci kot?
5. Każdy gest ma znaczenie
Jeśli mieszkasz z kotem już wystarczająco długo, to wiesz, że nieraz wystarczy jeden przypadkowy ruch ręką, by poczuć na niej kocie pazury. Szczególną ostrożność należy zachować, głaszcząc leżącego brzuchem do góry kota-pułapkę, obcinając mu pazury lub czyszcząc uszy. Ale nie tylko ludzkie gesty są ważne! Doświadczony kociarz nieustannie, podświadomie obserwuje ruchy ogona, uszu, wąsów i źrenic swojego zwierzaka. Ich najmniejsze drgnienia mogą świadczyć o zadowoleniu lub morderczych zamiarach głaskanego przez nas kociaka. Wrażliwość na gesty to cecha niezbędna do życia w zgodzie z domowym mruczkiem!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
03.12.2024
Jak poprawić swoje relacje z kotem? Oto metody na wzmocnienie więzi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot rzadko przychodzi na kolana i nie bawi się z tobą tak często jak kiedyś? Być może wasza więź osłabła, ale nie załamuj się. Wszystko da się nadrobić. Oto niezawodne sposoby na to, abyście znów byli przyjaciółmi, a twoje relacje z kotem wskoczyły na wyższy poziom.
undefined
03.12.2024
Jak dbać o zdrowie swojego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to niezwykle inteligentne i ciekawe świata stworzenia. Jednak bardzo często ich zdrowie, zachowanie, stosunek do człowieka oraz interakcje z innymi pupilami, zależne są od warunków życia oraz spełnienia podstawowych kocich potrzeb. Każdy czworonożny przyjaciel, oprócz ogromu miłości i poświęconego czasu, wymaga także specjalnych akcesoriów, artykułów oraz rozwiązań dostosowanych do jego charakteru, a nawet rasy. Jak zatem dbać o zdrowie swojego kota?
undefined
01.12.2024
Boże Narodzenie i kot. Jak wyglądają Święta oczami mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niedługo minie rok, od kiedy kot o imieniu Mousse podbił serca internautów. Jego właściciel uwiecznił na nagraniu reakcję swojego pupila na widok choinki, którą mruczek zobaczył pierwszy raz w życiu. Film, który błyskawicznie zyskał popularność na TikToku, ukazuje czarnego kota, który leży na szczycie swojego drapaka i szeroko otwartymi oczami wpatruje się w migoczące światełka. „POV: Twój kot widzi choinkę po raz pierwszy” – głosi podpis, idealnie oddając moment kociego zachwytu i fascynacji.
undefined