17.10.2020
5 rzeczy, które wiedzą tylko doświadczeni kociarze
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jaką wiedzę zdobywają doświadczeni kociarze dzięki latom spędzonym pod jednym dachem ze swoim podopiecznym? Sprawdź, czego możesz się od nich nauczyć!
fot. Shutterstock
Jak żyć w zgodzie z domowym mruczkiem, nie mieć zszarganych nerwów i nie zostać bez grosza przy duszy? Doświadczeni kociarze radzą, z czym musimy pogodzić się, zapraszając pod swój dach kociaka, z czego powinniśmy zrezygnować i na jakie kompromisy warto pójść!
To wiedzą tylko doświadczeni kociarze!
Koty to specyficzni współlokatorzy. Wspólne funkcjonowanie z czworonogiem na małej powierzchni wymaga nieraz wielu wyrzeczeń, poświęceń i podejmowania trudnych decyzji. Na szczęście każdy początkujący koci podwładny może pobrać kilka nauk od osób, które mają duże doświadczenie w zadowalaniu mruczących futrzaków. Oto 5 rad od doświadczonych kociarzy!
1. Z sierścią nie wygrasz
Kłaki na ubraniu, w pościeli, a nawet w jedzeniu niejednemu świeżo upieczonemu opiekunowi mruczka mogą nieźle zszargać nerwy. Doświadczeni kociarze wiedzą jednak, że walka z kocią sierścią nie jest warta zachodu. Ile by się nie sprzątało, odkurzało i czesało zwierzaka, poranna kawa i tak zostanie przyprawiona kocim kłaczkiem… No i trudno! Przecież od odrobiny futra na języku nikt jeszcze nie umarł. A ubrania? Trzeba po prostu kupować te, które są w kolorze zwierzaka – problem z głowy!
2. Porządek w domu to duża oszczędność
Każdy, kto dłużej żyje z kotem, bardzo szybko uczy się, że w niektórych miejscach warto mieć porządek. Wystarczy jeden zepchnięty przez kocią łapę kubek, by blat w kuchni już nigdy nie był zagracony. To samo tyczy się biurka, z którego w tajemniczych okolicznościach może sfrunąć drogi telefon, niesprzątnięta szklanka po soku czy nawet dekoracyjna figurka. Najbardziej doświadczeni kociarze nie trzymają także kwiatów w wazonach, zamykają papier toaletowy w szafce i zawsze chowają wszystkie sznurowane buty. Porządek warto mieć!
3. Nie wszystko co dobre, musi być drogie
Godzinami wybierasz kocie posłanie w sklepie i odkładasz pieniądze na fikuśny drapak, a twój mruczek i tak woli spać na gazecie? Wydajesz całe kieszonkowe na coraz wymyślniejsze zabawki, które nudzą się kotu zaledwie po kilku dniach? Doświadczony kociarz wie, że w dobra materialne nie warto inwestować! Wiele domowych futrzaków nie ma po prostu wygórowanych wymagań i woli proste, prowizoryczne rozwiązania. Takie jak posłanie zrobione ze starego ręcznika wrzuconego do kartonu po mikrofalówce czy zwinięty w kulkę papier, który można ganiać po podłodze i memłać w zębach. A zaoszczędzoną kasę lepiej odłożyć na dobre kocie jedzenie!
4. Wcale nie musisz rządzić w swoim domu
„To mój dom i kot musi akceptować moje zasady” – takie stwierdzenie może paść tylko z ust kogoś, kto jeszcze z mruczkiem nie mieszkał! Doświadczeni kociarze dobrze wiedzą, kto w kocim domu rozdaje karty, ustala pory posiłków i dosłownie wypina się na pretensje ze strony innych domowników. Chcesz samodzielnie decydować, kiedy zamykać drzwi do łazienki i pracować przy komputerze zgodnie z życzeniem szefa? To po co ci kot?
5. Każdy gest ma znaczenie
Jeśli mieszkasz z kotem już wystarczająco długo, to wiesz, że nieraz wystarczy jeden przypadkowy ruch ręką, by poczuć na niej kocie pazury. Szczególną ostrożność należy zachować, głaszcząc leżącego brzuchem do góry kota-pułapkę, obcinając mu pazury lub czyszcząc uszy. Ale nie tylko ludzkie gesty są ważne! Doświadczony kociarz nieustannie, podświadomie obserwuje ruchy ogona, uszu, wąsów i źrenic swojego zwierzaka. Ich najmniejsze drgnienia mogą świadczyć o zadowoleniu lub morderczych zamiarach głaskanego przez nas kociaka. Wrażliwość na gesty to cecha niezbędna do życia w zgodzie z domowym mruczkiem!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
17.04.2025
Jak zabezpieczyć okna przed kotem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nawet lekko uchylone okno stanowi potencjalne zagrożenie dla ciekawskiego mruczka. Dlaczego w kocim domu wszystkie okna powinny być zabezpieczone? Sprawdź, jak możesz to zrobić!
undefined
10.04.2025
Odczarować „potwora”, czyli jak oswoić kota z odkurzaczem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Większość kotów bardzo boi się odkurzacza. Prawdopodobnie ze względu na okropny hałas i fakt, że przesuwa się za nimi po podłodze. Jak oswoić kota z tym hałasem i przyzwyczaić do odkurzacza?
undefined
09.04.2025
O takim transporterze marzy twój kot. MOVA PB10 Pro - recenzja
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Przez lata przyzwyczailiśmy się już, że transporter dla kota to albo torba, albo plecak niewielkich rozmiarów, wszystko za sprawą oferty na rynku. Wybór był niewielki, nie ma się co oszukiwać. Jednak, na szczęście dla nas i dla naszych kotów, coraz więcej producentów pochyla swoje designerskie głowy nad segmentem zwierząt. Jedni robią to lepiej, inni gorzej - MOVA z kolei zrobiła to fantastycznie.
undefined