05.01.2021
Twój kot nie chce jeść? Wiemy, jak poprawić mu apetyt!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Co zrobić, by zachęcić domowego mruczka do jedzenia? Znamy skuteczne sposoby na kota, który nie chce jeść i ciągle wybrzydza!
fot. Shutterstock
Brak apetytu u domowego czworonoga może mieć wiele przyczyn. Niektóre mruczki są wyjątkowo wybredne i mogą protestować nawet dłuższy czas, jeśli nie zastaną w misce karmy, która trafi w ich gusta. Jedne koty nie znoszą monotonnego żywienia i dwa razy nie zjedzą takiej samej karmy, inne wręcz przeciwnie – ruszą tylko to, co doskonale znają! Nic dziwnego, że nadążenie za kotem stwarza opiekunom tak wiele problemów, a zmiana karmy wymaga nieraz wymyślnych podstępów. Jednak nie zawsze kocia niechęć do jedzenia wynikać będzie z fanaberii zwierzaka. Brak apetytu u kotów wynika także często z przeróżnych poważniejszych problemów… Dlatego jeśli nasz kot nie chce jeść, powinniśmy bliżej przyjrzeć się jego zdrowiu!
Dlaczego kot nie chce jeść?
Niechęć do jedzenia to jeden z najczęstszych objawów wielu kocich przypadłości zdrowotnych. Brak apetytu towarzyszyć może chorobom zębów, zatruciom, silnemu zarobaczeniu, zapaleniu trzustki czy niewydolności nerek. Niestety koci organizm nie toleruje nawet krótkich głodówek. Już po 3 dniach postu w ciele mruczka zachodzą nieodwracalne zmiany prowadzące do śmiertelnego stłuszczenia wątroby. Dlatego każdy pominięty posiłek powinien wzbudzić zaniepokojenie u opiekuna, a powtarzająca się taka sytuacja to znak, że zwierzaka należy dokładnie przebadać… I oczywiście zachęcić do jedzenia. Tylko jak to zrobić?
Jak zachęcić kota do jedzenia?
Oto kilka pomysłów, dzięki którym nakłonisz wybrednego zwierzaka do jedzenia. Jeśli kot nie chce jeść z powodu choroby, skonsultuj się najpierw z weterynarzem – niektóre polecane tu dodatki i sposoby nie są wskazane w przypadku poważnych chorób!
- Zmień karmę na mokrą. Wiele wybrednych zwierzaków natychmiast podbiegnie do miski, jeśli zamiast suchych chrupków poczuje w niej aromatyczny, mięsny pasztet!
- Podgrzej karmę. Wsadzona na kilka sekund do mikrofalówki mokra karma nabierze silniejszego aromatu. Tylko pamiętaj, by nie była za gorąca!
- Dolej do karmy czegoś smacznego. Może to być zarówno odrobina nieprzyprawionego rosołu, jak i kropelka wody z puszki z tuńczykiem lub po oliwkach. W ten sposób możesz doprawić suchą i mokrą karmę.
- Zmień smak karmy. Wiele kotów nie jest w stanie oprzeć się owocom morza, inne szaleją za wołowiną… Sprawdź, czym trafisz w gust zwierzaka!
- Zainwestuj w dodatki. Przeróżne suplementy i posypki, takie jak kocimiętka, olej z łososia, drożdże browarnicze, algi morskie czy probiotyki mogą poprawić smak kociego posiłku. Pamiętaj tylko, by przestrzegać ich dawkowania.
- Zmień i przestaw miski. Niektóre koty nie lubią jeść z głębokich misek – wolą karmę podaną na płaskim talerzyku. Wiele kotów odmówi też jedzenia, jeśli miskę z karmą postawimy za blisko naczynia z wodą lub kuwety.
- Zadbaj o świeżość karmy. Suche chrupki pozostawione zbyt długo na powietrzu wietrzeją i tracą swój smak. Mokra karma może za to wysychać i pleśnieć. Pamiętaj też, by regularnie myć miski!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.