Czy lisy stanowią zagrożenie dla kotów?


Uwaga lis! Czy wychodzący kot może stać się jego ofiarą? Czy lis stanowi zagrożenie dla twojego kota?

Domowe mruczki, które mają możliwość wychodzenia na dwór, lubią patrolować swoje terytorium przy blasku księżyca, a także, gdy zaczyna świtać. Po pierwsze, jest to uzależnione od aktywności ich potencjalnych ofiar. Po drugie, nocą i o poranku jest ciszej aniżeli w dzień. Panuje mniejszy ruch, ludzie śpią, jeździ mniej samochodów itp. Opiekunowie mają jednak wątpliwości przed wypuszczaniem kotów na dwór na całą noc. Wolą, aby czas ten spędziły bezpiecznie w domu. Czego się boją? Wielu opiekunów chce chronić w ten sposób swoje koty przed lisami. Czy ich obawy są słuszne? Czy lisy atakują koty? Jak to jest na wsi, a jak w mieście?

Lisia dieta – czy lisy atakują koty?

Czym się żywią lisy? Ich dieta jest bardzo zróżnicowana, są tak naprawdę wszystkożerne. Jedzą owoce, warzywa, padlinę. Polują na: owady, gryzonie, gady, bezkręgowce, zającowate, zwierzęta wodne, również ptaki i… w niektórych przypadkach na mniejsze kotowate. Ich celem jest zwierzyna o masie do 3,5 kg.

Lisy najchętniej polują o wczesnej porze, przed wschodem słońca, lub późnym wieczorem. Obawy kocich opiekunów nie są zatem bezpodstawne. Istnieje możliwość, że lis zaatakuje kota. Szczególnie narażone są małe kotki, osobniki drobne oraz chore, a więc słabsze.

Jednak lis nie lubi zbędnego ryzyka – jeśli ma pod dostatkiem innego pożywienia, to zrezygnuje z ataku na kota. Mruczki potrafią się bronić, często lis jest gorszy w walce i woli oszczędzić sobie spotkania z kocimi pazurami. Co innego, jeśli chodzi o kocięta – te nie stanowią dla niego zagrożenia, więc jeśli lis znajdzie kocie gniazdo, najprawdopodobniej zagryzie młode.

Okolicznością, która skłania lisa do podejmowania większego ryzyka jest okres lęgowy. Lisy polują wtedy zdecydowanie więcej, by zaspokoić potrzeby swoich młodych. To oczywiste, że każde zwierzę robi wszystko, by wykarmić swoje potomstwo. Szczególnie, jeśli w okolicy brak jest alternatywnych sposobów zdobycia pożywienia.

Lis w mieście

Lisy wraz z rozwojem cywilizacji mocno zbliżyły się do ludzkich siedlisk. Nie brakuje ich również w miastach – czym się tutaj żywią? Na betonowych osiedlach raczej ciężko o ich ulubione frykasy. Dlatego właśnie miejskie lisy dużo częściej atakują i zabijają domowe koty. Starają się, jak mogą, by znaleźć wystarczającą ilość jedzenia do własnego przetrwania.

lis
fot. Shutterstock

Jeszcze do niedawna koty stanowiły ofiary lisów bardzo rzadko, wręcz sporadycznie. Ataków na koty jest więcej, odkąd w miastach stosuje się bardziej zaawansowane sposoby zabezpieczania śmieci. To resztki z domowych gospodarstw w dużej mierze zaspakajały lisi głód. Gdy dostęp do nich przestał być taki prosty, lisy zostały zmuszone, by radzić sobie inaczej. To jednak wciąż nie one, a auta stanowią największe zagrożenie dla miejskich kotów.

Czy lis zabił twojego kota?

Nawet jeśli podejrzewasz lisa o zabicie swojego kota, to bez dowodów wstrzymaj się od oskarżeń. Być może kotu, który wyszedł i nie wrócił, przytrafiło się coś innego. Nawet jeśli widzisz lisa z martwym kotem, nie możesz mieć pewności, że to on go upolował. Możliwe, że kot padł ofiarą auta, a lis tylko znalazł jego ciało.

Niejednokrotnie widuje się, jak koty przepędzają lisy z podwórek. To dowód, że to nie zawsze kot stanowi ofiarę rudego drapieżnika. Czasami jest wręcz odwrotnie. Koty często zbytnio zbliżają się do lisich gniazd i wtedy w obronie lisy faktycznie mogą je zaatakować. Lisy z natury są bojaźliwe i nieagresywne, nie zagrażają również człowiekowi (wyjątkiem są osobniki chore np. na wściekliznę). Jeśli mają pod dostatkiem innego pożywienia i nie czują się zagrożone, to zdecydowanie wolą się trzymać z daleka od naszych mruczków.

Lis a zdrowie zwierząt domowych

Choć lisy stanowią zagrożenie dla naszych mruczków jedynie w specjalnych przypadkach, to z powodzeniem mogą zarazić je chorobami, których są nosicielami. Mogą również roznosić pasożyty: pchły i różne robaki. Jeśli zatem podejrzewasz, że kot miał lub może mieć kontakt z rudzielcem, zadbaj o zabezpieczenie jego zdrowia. Przy wychodzących zwierzętach warto rozpatrzyć szczepienie na wściekliznę. Profilaktyka przeciwpasożytnicza to oczywiście konieczność. W przypadku zadrapań i ugryzień udaj się do weterynarza, by ten mógł ocenić ich stan.

Podsumowanie: czy lisy atakują koty?

Koty nie są naturalnym pożywieniem lisów. A więc w większości przypadków lis nie będzie próbował zabić zdrowego mruczka, zwłaszcza takiego, który mógłby się obronić. Statystycznie kotom bardziej zagrażają samochody oraz inne koty niż lisy. Lisie ataki na koty zdarzają się wtedy, gdy lis ma pewność, że atak zakończy się sukcesem, gdy są zdesperowane oraz w obronie własnej i potomstwa. Najbardziej narażone są zatem małe kotki, schorowane mruczki, a także koci seniorzy.

A więc podsumowując: czy lisy atakują koty? Bardzo rzadko zdarza się, że lis ma odwagę stawić czoła kotu. Szczególnie zdrowemu i dużemu. Oba gatunki potrafią współistnieć i dzielić przestrzeń. To nie znaczy jednak, że możemy być całkowicie spokojni zarówno o nasze mruczki, jak i o siebie. Choć z natury lis bardziej boi się nas, niż my jego i ucieknie, gdy kot zacznie się bronić, to należy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę i nie zawsze da się przewidzieć jego zachowanie.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments