16.12.2021
Długowłose piękności. 5 ras kotów z długą sierścią
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Każdy z tych mruczków mógłby zostać miss lub misterem. A to ze względu na długą, piękną sierść. Oto rasy kotów z wyjątkowo bujnym futrem!
fot. Shutterstock
Ich bujne futro robi wrażenie – i to nie tylko na kociarzach. Tak bardzo, że aż chce się zatopić w tej sierści dłoń. Choć ich okrywa włosowa jest imponująca. Jest też niestety bardziej wymagająca. Poniżej przedstawimy koty z wyjątkowo długą sierścią.
1. Koty z długą sierścią: turecka angora
Angora znana jest ze swojej pięknej, długiej i najczęściej białej szaty. Może jednak występować w każdej innej barwie. Najbardziej imponujący jest jej ogon, nazywany kocim piórem. Sierść angory jest tak delikatna, że w dotyku przypomina aksamit. A gdy kot się porusza, można odnieść wrażenie, że lśni niczym biały jedwab. Zimą futro staje się grubsze i bardziej puszyste, natomiast latem krótsze i lżejsze. Brak podszerstka (czyli pierwszej warstwy sierści tuż przy skórze) sprawia, że włosy się nie kołtunią. Oczy tego kota często są różnokolorowe. To rasa naturalna, więc w Turcji, z której pochodzi, traktowana jest tak, jak u nas dachowiec. Co ciekawe, tak samo pięknym futerkiem mogą się pochwalić króliki i kozy, żyjące w tym samym rejonie co angora.
Najstarsza rasa
Angora turecka uważana jest za przodka kota perskiego. Swoją nazwę zawdzięcza stolicy Turcji – Ankarze, która w starożytności zwana była właśnie Angorą. Naukowcy uważają, że to jedna z najstarszych ras, a może nawet najstarsza kocia rasa świata! Ponieważ Turcy bardzo szanują koty, angora uznawana jest za narodowy skarb Turcji.
Więcej o tej rasie – KLIK!
2. Koty z długą sierścią: kot somalijski
Kot somalijski to długowłosa odmiana kota abisyńskiego. Patrząc na niego, trudno uniknąć skojarzeń z lisem. Głównie przez kolor futra – zazwyczaj kot jest dziko umaszczony lub rudy. Występuje też w innych barwach: niebieskiej, płowej, liliowej, czekoladowej czy srebrnej. Sierść na pierwszy rzut oka wydaje się jednobarwna, ale to tylko złudzenie. Każdy włos jest poprzecznie prążkowany, ma ciemną końcówkę oraz kilka – ułożonych na przemian – jaśniejszych i ciemniejszych prążków. Takie umaszczenie to zasługa genu zwanego aguti. Somalijczyk może się poszczycić również bardzo puszystym ogonem, dłuższą sierścią na szyi i brzuchu, dużymi uszami i migdałowymi oczami. Zielony, bursztynowy lub orzechowy odcień oczu nadaje kotu egzotyczny wygląd.
Mądra gaduła
Koty somalijskie lubią sobie pogawędzić ze swoimi opiekunami. Ich głos jest wprawdzie dość cichy, ale za to melodyjny. Somalijczyki są uznawane za bardzo inteligentne, dlatego z pewnością mają wiele do powiedzenia swoim opiekunom:) Zwłaszcza że bliski kontakt z człowiekiem jest dla nich ogromnie ważny!
Więcej o tej rasie – KLIK!
3. Koty z długą sierścią: selkirk rex długowłosy
Trudno znaleźć mruczka o bardziej nietypowym futerku niż selkirk rex. To kot w owczej skórze! Jego włosy są kręcone, niezwykle gęste, mięciutkie i puchate. Mogą być krótkie albo długie. Stopień skręcenia zależy od wieku, klimatu, pory roku, a nawet płci (najsilniej skręcone futerko mają kocury i wysterylizowane kotki). Włosy najmocniej skręcają się na łapach, szyi, ogonie i brzuszku. Po rozczesaniu mogą się wyprostować, ale z czasem wracają do spiralnej formy. Skręt i ułożenie włosia są indywidualne dla każdego kociaka (właściwy dla rasy wygląd kot uzyskuje w wieku 8-10 miesięcy). Oznacza to, że każdy przedstawiciel tej rasy może wyglądać zupełnie inaczej. Tym bardziej że dopuszczone są wszystkie kolory i wzory umaszczenia. Co ciekawe, selkirk rex ma też kręcone wąsy!
Rasa ze… schroniska
Selkirk rex jest krzyżówką kota domowego o kręconym włosie z kotem perskim, egzotycznym, brytyjskim i amerykańskim krótkowłosym. Co za zakręcona mieszanka! Kotka o imieniu Miss DePesto No Face, od której wzięła się cała rasa, została zauważona w schronisku dla zwierząt przez hodowczynię ze Stanów Zjednoczonych.
Więcej o tej rasie – KLIK!
4. Koty z długą sierścią: ragamuffin
Ragamuffin zachwyca swoją urodą, a szczególnie okazałym futrem. To kot o wspaniałej, gęstej, miękkiej i jedwabistej okrywie włosowej. W dotyku przypomina ona futerko królika! Dłuższe włosy na szyi tworzą kołnierz, a na ogonie okazały pióropusz. Kot bardziej puchaty jest też na tylnych łapkach i wokół pyszczka. Ragamuffin to bliski kuzyn ragdolla. Różni je kolor i kształt oczu, a także to, że ragdoll ma dozwolony tylko jeden rodzaj ubarwienia. W wypadku ragamuffina dopuszczalny jest każdy kolor i wzór. Najrzadsze i najbardziej pożądane są czysto białe osobniki. Co ciekawe, wszystkie kocięta rodzą się białe i dopiero z wiekiem ich sierść nabiera właściwego koloru. Zatem to, jak będzie wyglądał kot w przyszłości, na początku jest wielką zagadką.
Wytworny obdartus
Nazwa rasy w wolnym tłumaczeniu oznacza „obdartus”, „łachmaniarz” . Zaproponowano ją w formie żartu. Okazało się jednak, że się przyjęła i funkcjonuje do dziś. Duża literka „M” w środku nazwy ragaMuffin to znak firmowy tego kota. Odnosi się do dużych rozmiarów, jakie może on osiągnąć. Puszysta sierść dodatkowo powiększa optycznie ragaMuffina.
Więcej o tej rasie – KLIK!
5. Koty z długą sierścią: nebelung
To kot o półdługim, bardzo miękkim niebieskim futrze. Składa się ono z dwóch warstw. Pod wierzchnią warstwą włosów znajduje się krótszy, za to gęstszy, nieprzemakalny podszerstek. Nadaje on kotu puszystość, a w chłodne dni doskonale chroni go przed zimnem i deszczem. Niebieski jest jedynym dopuszczanym umaszczeniem nebelunga, ale dozwolone są różne jego odcienie. Co ciekawe, każdy włosek ma srebrną końcówkę. Efekt takiego ubarwienia jest oszałamiający, nebelung wygląda, jakby błyszczał! To dlatego nazywa się go „kotem z baśni”. Choć przypomina kota rosyjskiego niebieskiego, to jest uznawany za odrębną rasę. Sierść nebelunga jest dłuższa na szyi, gdzie tworzy piękny kołnierz, oraz na końcu ogona – włosy sprawiają wrażenie rozłożonego parasola.
Stworzony z mgły
Nazwa rasy pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „stworzony z mgły”. Określenie to świetnie pasuje do kota, który porusza się w bezszelestny sposób i pozostawia za sobą niezwykłą srebrzystą poświatę. Od tego samego słowa pochodzi nazwa mitycznego ludu Nibelungów – bohaterów średniowiecznej „Pieśni o Nibelungach”
Więcej o tej rasie – KLIK!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
24.05.2023
Największe koty domowe – poznaj rasy dużych kotów
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Słodkie małe kociaki często wyrastają na naprawdę duże koty! Które z ras kotów są największe? Czego potrzebują zwierzaki o takich rozmiarach, żeby zdrowo rosnąć i przeżyć u boku opiekunów wiele lat? Sprawdź! Oto naprawdę duże koty domowe!
undefined
06.05.2023
Małe rasy kotów – TOP 5. Poznaj kieszonkowe kociaki!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Małe rasy kotów często nawet w dorosłym wieku wyglądają jak kocięta. Choć jest to słodkie, to jednak nie zawsze wychodzi zwierzętom na dobre. Sprawdź, jakie są kieszonkowe rasy kotów i jakie konsekwencje zdrowotne ponoszą małe koty.
undefined
13.04.2023
Kotopies – kot z pierwiastkiem psa. Poznaj te rasy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kotopsy to mruczki, które niekiedy można by było pomylić z psami. Witają opiekunów przy drzwiach, aportują... Oto wybrane rasy kotów, które zachowują się... zupełnie jak psy. Przyjrzyjmy się im dokładniej!
undefined