16.08.2020
Co zrobić z kotem podczas urlopu?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choć wakacje to dla nas najlepszy okres w roku, dla naszych mruczących pupili – wręcz przeciwnie. I co z tym zrobić?
fot, Shutterstock
Wbrew popularnej opinii koty nie lubią być same. Nawet jeśli nasze mruczki nie są typowymi pieszczochami, to nasza obecność jest dla nich bardzo ważna. Pozostawione same sobie tęsknią i są nieszczęśliwe. Co w takim razie zrobić z kotem podczas urlopu? Zabrać ze sobą?
Mruczek sam w domu
Co zrobić z kotem podczas urlopu? Czasami najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie pupila w domu. Szczególnie jeśli w grę wchodzi krótka (3-5-dniowa) nieobecność opiekunów. Zwłaszcza że koty to zwierzęta terytorialne, nielubiące zmian. Oczywiście zwierzak musi mieć zapewnioną opiekę. Poproś przyjaciela, sąsiada lub profesjonalnego kociego opiekuna, by choć raz dziennie przyszedł go nakarmić, wymienić mu wodę w misce, posprzątać w kuwecie i się z nim pobawić.
Kot na wyjeździe
Jeśli twój kot lubi podróżować i jest przyzwyczajony do różnorodnego otoczenia, możesz założyć, że zmiana miejsca pobytu na dłuższy czas nie będzie dla niego szokiem. Jeśli jednak to wasz pierwszy wspólny raz lub kot nie jest typowym podróżnikiem – te porady powinny wam pomóc.
1. Hotel – Kotel
Planując urlop z mruczkiem, zarezerwuj pokój w hotelu czy apartamencie przyjaznym dla zwierząt. Właściciele lokum muszą wyrazić zgodę na to, by podczas pobytu towarzyszył ci zwierzak. Dzięki temu możesz być spokojny o miłą atmosferę i o to, że w razie jakichkolwiek komplikacji nie będziesz musiał chować kota do walizki. Sprawdź też, ile będzie kosztował pobyt mruczka – w niektórych miejscach ceny są tak wysokie, jakby z góry płaciło się za ewentualne zniszczenia.
2. Podróż pod kocem
Stres, strach, a także choroba lokomocyjna – to tylko niektóre z niemiłych rzeczy, jakich może doznać kot w podróży. Pamiętaj jednak, że cokolwiek by się działo, kot musi pozostać w transporterze. Najlepiej przypiętym pasami. To podstawowa zasada bezpiecznej jazdy. Jeśli mruczek będzie bardzo zdenerwowany, przykryj transporter kocem – to odetnie go od nadmiaru bodźców wizualnych i częściowo dźwiękowych. Mów uspokajająco do kota, niech wie, że jesteś przy nim.
3. Adaptacja w nowym miejscu
Koty podchodzą do nowych przestrzeni z ciekawością albo z niechęcią, zawsze jednak z dystansem. Pozwól swojemu pupilowi samodzielnie zwiedzić nowy pokój czy mieszkanie. Niech poczuje się tam bezpiecznie, ale na własnych warunkach i w swoim tempie. Możesz spryskać pomieszczenie przyjaznymi feromonami, poustawiać kocie miseczki, a także położyć ukochany kocyk na parapecie. Niech się poczuje jak u siebie!
Z kotem podczas urlopu – ułatw mruczkowi wakacyjne wojaże
Dobrze przygotuj się do podróży z kotem. Te akcesoria z pewnością ułatwią waszą wycieczkę.
Przyjazny transporter
Skoro mruczek musi spędzić w transporterku całą drogę, postaraj się, by kojarzył się mu z bezpiecznym azylem, namiastką domu. Wyściel go czymś miękkim, włóż zabawkę z kocimiętką i parę smakołyków.
Antystresanty
By wspomóc kocią psychikę, przed podróżą rozpocznij terapię antystresową preparatami ziołowymi lub spryskaj transporter feromonami.
Ulubione akcesoria
Jeśli twój pupil ma ulubione zabawki, miseczki, karmę, smakołyki czy legowisko – koniecznie zabierz je z sobą!
Szelki i smycz
Podczas podróży z kotem najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Zabierz szelki i smycz, które pozwolą ci w pełni kontrolować wystraszonego kota w aucie i na ewentualnym postoju. Zwróć uwagę, czy szelki nie są za małe albo za duże!
Produkty higieniczne
Jeśli twój kot cierpi z powodu choroby lokomocyjnej lub przypadłości gastrycznych – bądź przygotowany! Zabierz podkłady higieniczne, którymi wyścielisz dno transporterka; chusteczki nawilżane, papierowe ręczniki – do czyszczenia kota lub transporterka; foliowe torebki – do zapakowania zużytych podkładów czy innych śmieci.
W obcym mieszkaniu
A co zrobić, jeśli wyjeżdżasz na dłużej, a kot nie może ci towarzyszyć? Nie zostawiaj go samego, tylko umów się z kimś, że go na ten czas przygarnie. W takiej sytuacji najlepiej przetransportować kota do domu tymczasowego. Gdy twój przyjaciel albo ktoś z rodziny jest tak miły, że przyjmie mruczka pod swój dach, warto im obojgu to ułatwić.
1. Chcę to poznać
Największe szanse na udany pobyt kota w domu tymczasowym da zapoznanie go z nowym miejscem i z nowym opiekunem. Wizyta zapoznawcza – wskazana! A jeszcze lepiej, gdy zna to miejsce, bo wcześniej bywał w nim z nami (np. u kogoś z rodziny).
2. Moje rzeczy
Zabierz jak najwięcej dobrze znanych kotu przedmiotów: posłanie, zabawki, poduszkę, kartonowe pudło. A może twój mruczek lubi spać w transporterku? Na kota podziała uspokajająco również twój zapach, dlatego do wyprawki dołącz np. swoją bluzę.
3. Moje rytuały
Ważne, by po przyjeździe nie ingerować w nawyki kota i do niczego go nie zmuszać. Jeśli jest karmiony o konkretnych porach, tymczasowi opiekunowie powinni w miarę możliwości je respektować. Jeżeli nie lubi zimnego jedzenia, poproś o podawanie ciepłego. Jeśli lubi spać w umywalce – niech tam śpi. Możliwość zachowania rytuałów poprawi mu samopoczucie.
4. Tak działam
Powierzając komuś opiekę nad kotem, przekaż mu „instrukcję obsługi” twojego ulubieńca. Jeśli nie lubi nadmiernych pieszczot, niech nowy opiekun nie próbuje go w ten sposób uspokajać. Mruczek musi mieć bezpieczne schronienie, w którym będzie mógł powoli oswoić się z nową sytuacją.
5. W razie czego
Przekaż wszelkie informacje dotyczące zdrowia twojego zwierzaka i ewentualny adres przychodni weterynaryjnej, w której znają twojego kota. Niech tymczasowy opiekun będzie z tobą w kontakcie. I niech pamięta o zamykaniu okien!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined