05.10.2019
Dlaczego kot obgryza pazury?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Widok kota z własną łapką w pyszczku wielu ludzi wprawia w zakłopotanie. Czy takie zachowanie jest powodem do zmartwienia?
fot. Shutterstock
W dzieciństwie prawdopodobnie mówiono ci, że obgryzanie paznokci to bardzo brzydki nawyk. Być może dlatego czujesz się niezręcznie, gdy widzisz, że twój własny kot obgryza pazury i ssie łapkę. Dlaczego to robi? Czy powinieneś jakoś reagować?
Dlaczego kot obgryza pazury i ssie łapę?
Zacznijmy od tego, że ssanie łap i manipulowanie zębami przy pazurach to dość typowe zachowanie, które przejawiają zarówno kocięta, jak i dorosłe koty. Często jest to element pielęgnacji – od mycia łapek mruczek płynnie przechodzi do wylizywania i podgryzania pazurów. Istnieje jednak sporo innych przyczyn, dla których twój pupil może nadmiernie interesować się swoimi łapkami. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.
Odruch ssania
W przypadku kociąt ssanie łapek i różnych obiektów jest naturalnym odruchem, który w przypadku przedwczesnego odłączenia od matki może przenieść się na dorosłe życie. Istnieje teoria, zgodnie z którą ssanie powoduje uwalnianie hormonów szczęścia, co sprawia, że kot chętnie powtarza to zachowanie.
Zadowolenie
Niektóre koty ssą łapy podczas pieszczot, jednocześnie mrucząc. W takim kontekście jest to oznaka dobrego samopoczucia – mruczek czuje się bezpiecznie i daje wyraz pozytywnym emocjom.
Stres
Kot, który uparcie obgryza pazury może być zestresowany. Poprzez ssanie łap i żucie pazurów może próbować się uspokoić. Zazwyczaj pojawiają się też inne symptomy świadczące o złej kondycji psychicznej – niepewność, skłonność do chowania się, obniżony apetyt, pomiaukiwanie. Twój mruczek może potrzebować pomocy – jeśli niepokoi cię jego zachowanie, zabierz go do weterynarza.
Podrażnienie skóry/problemy z pazurami
Zbyt częste lizanie łapki i pazurów może świadczyć o uszkodzeniach kończyny. Być może łapka uległa urazowi bądź podrażnieniu, np. wskutek kontaktu z czymś toksycznym. Niewykluczone też, że problem dotyczy pazurów – któryś z nich może być uszkodzony, co skłania kota do manipulacji zębami. Jeśli masz takie podejrzenia, koniecznie przyjrzyj się kociej łapce i w razie potrzeby zabierz pupila do weterynarza.
Uwarunkowania genetyczne
Uważa się, że koty niektórych ras mają większe skłonności do ssania łap i różnych przedmiotów. Szczególnie predysponowane są do tego koty syjamskie, balijskie i tonkijskie.
Co robić?
Jeśli twój kot obgryza pazury i ssie łapy tylko od czasu do czasu – nie masz się czym przejmować. Zdecydowanie powinieneś reagować wtedy, gdy:
- obgryzanie i ssanie staje się kompulsywne
- zauważysz uszkodzenia skóry bądź pazurów
- pojawiły się inne niepokojące objawy
W powyższych sytuacjach wskazana jest jak najszybsza wizyta u weterynarza. W przypadku zdiagnozowania problemu medycznego zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Jeśli specjalista stwierdzi, że obgryzanie pazurów ma podłoże behawioralne, twoją rolą będzie zredukowanie kociego stresu. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co go powoduje – czy w otoczeniu kota coś się zmieniło? Czy w domu pojawił się nowy domownik, a może mruczek po prostu spędza zbyt wiele czasu sam? Możliwości jest wiele, a w trudniejszych przypadkach potrzebna może się okazać pomoc behawiorysty.
Czy twój kot obgryza pazury? W jakich sytuacjach robi to najczęściej? Daj nam znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2024
Czy twój kot się nudzi? Jeśli robi którąś z tych rzeczy, to znaczy, że tak!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeżeli rozpoznałbyś w tych zachowaniach objawy znudzenia, to masz świetny instynkt kociego opiekuna!
undefined
06.12.2024
Dlaczego mój kot nie chce korzystać z kuwety?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot nie chce korzystać z kuwety? To jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi czasem musi się zmagać koci opiekun… Nie ulega wątpliwości, że jest to sytuacja tak problematyczna, że należy szybko znaleźć jej przyczynę i rozwiązanie.
undefined
05.12.2024
3 szkodliwe mity o kotach. Nie daj im się zwieść!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te trzy szkodliwe mity nie tylko mogą zniszczyć twoją relację z mruczkiem, ale także zrobić ogromną krzywdę zwierzakowi… Nie daj im się zwieść!
undefined