24.02.2024
Obroża dla kota może być niebezpieczna! Jakie są alternatywy?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zakładasz swojemu kotu obrożę? Uważaj! To może być dla niego niebezpieczne... Co warto wiedzieć o kocich obrożach i czy faktycznie są niezbędne dla mruczka? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Czy obroża dla kota to wymysł estetyczny opiekunów, czy może jednak rzecz niezbędna? Brytyjska organizacja ratująca zwierzęta RSPCA przestrzega przed zakładaniem kotom obróżek. Z uwagi na liczne doniesienia o kotach, które uległy zranieniu wskutek prób ich zdjęcia, rekomenduje inne sposoby zabezpieczania kotów wychodzących.
Dlaczego obroża dla kota bywa niebezpieczna?
Przede wszystkim przez koci upór! Koty, próbując zdjąć drażniące je obróżki, przekładały przez nie łapy lub żuchwę, bardzo poważnie się raniąc. Zdarzały się przypadki głębokich ran pyszczka i tułowia, zwichnięć żuchwy czy nawet uszkodzeń zębów.
Chodzi głównie o obroże zapinane na klamry, zarówno te ozdobne, jak i lecznicze – przeciwpchelne czy nasączone środkiem uspokajającym. Zwierzę samodzielnie takiej nie rozepnie, w przeciwieństwie do bezpieczniejszych obroży zapinanych na „klik”. Ta ostatnia po zaczepieniu o gałąź czy kocią łapkę i mocnym szarpnięciu, rozpina się sama.
Dlaczego zakładamy obroże kotom?
Przede wszystkim w celu identyfikacji. Ładna obróżka oznacza zwykle, że kot ma opiekuna, dlatego nikt inny nie zabierze go do domu. Nie zostanie też uznany za kota wolno żyjącego, bezdomnego czy porzuconego, dlatego raczej nie trafi do schroniska. Wszak nie ma prawa, które zakazuje puszczać luzem koty! Niekiedy do takiej obroży przyczepione są np. lokalizator albo adresówka.
W niektórych krajach, np. Holandii, władze chcą nakazać zakładanie obróżek z dzwoneczkami kotom wychodzącym. Wszystko z powodu szkód, które domowe mruczki robią w populacji małych, rodzimych ptaków. Faktycznie, badania wskazują, że ukochane, puszczane samopas koty mogą zabijać nawet kilka milionów zwierząt rocznie, w tym poważnie przetrzebiać liczbę ptaków.
Co zamiast obroży dla kota?
Do wyboru mamy kilka opcji, zależnie od tego, jaką obróżkę nosi mruczek. Oto nasze propozycje:
- krople spot-on zamiast obroży przeciwpchelnej czy chroniącej przed kleszczami,
- dyfuzor z feromonami w domu zamiast obroży uspokajającej czy przeciwstresowej,
- wygodne, dopasowane szelki zamiast obroży na czas spaceru z kotem.
A co z kotami wychodzącymi? Tutaj sprawa nie jest taka prosta. Najlepiej byłoby po prostu przekonać mruczka do niewychodzenia z domu samopas. Możemy np. przygotować mu wolierę albo zabezpieczoną część ogrodu, aby był tam bezpieczny, a jednocześnie mógł eksplorować.
Każdy kot wychodzący powinien być zaczipowany. Jeśli chcemy, aby nosił obrożę, niech będzie to bezpieczny model, który rozpina się samodzielnie pod naporem siły – umożliwi to kotu ucieczkę w razie zagrożenia i zapobiegnie np. powieszeniu się na płocie czy gałęzi.
O tym pamiętaj, jeśli chodzi o obrożę dla kota!
Obroża dla kota nie może być zapięta zbyt ciasno ani za luźno. Możesz to łatwo sprawdzić – załóż ją kotu i sprawdź, czy zmieścisz między nią a kocią szyję jeden palec. Jeśli tak, to jest w sam raz! Co więcej, nigdy nie spuszczaj z oczu kota, który dopiero przyzwyczaja się do obroży, nawet bezpiecznej. Nie wiesz, jak zareaguje, czy nie wpadnie w panikę albo nie zrobi sobie krzywdy.
Pamiętajmy, że obroża dla kota może być dla niego zwyczajnie niebezpieczna. Nie jest też stuprocentowym zabezpieczeniem, gdy kot wychodzi z domu. Zamiast tego zadbajmy, aby zwierzak był zaczipowany, a jego dane wprowadzone do którejś z ogólnopolskich baz danych, wraz z naszymi informacjami kontaktowymi. A jeśli to możliwe – nie wypuszczajmy w ogóle kota samopas! W domu nie będzie potrzebował obroży.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
11.09.2024
10 cech świadczących o tym, że bliżej ci do kotów niż do ludzi
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz sobie czasem, że mógłbyś urodzić się kotem? A może podejrzewasz, że byłeś kotem w poprzednim wcieleniu? Sprawdź, czy masz rację 😉
undefined
26.07.2024
Jaki drapak dla kota wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Idealnie dobrany drapak dla kota stanowi źródło niezbędnej aktywności i rozrywki dla futrzaka, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym powinien cechować się odpowiedni drapak dla Twojego kota i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
undefined
23.07.2024
8 rzeczy, o których wiedzą tylko opiekunowie kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś opiekunem kota? Czy zauważyłeś, że kiedy dzielisz cały swój świat z miauczącym czworonogiem, zaczynasz pewne rzeczy postrzegać nieco inaczej?
undefined