Jak wygląda kot o sobolowej barwie?

fot. Shutterstock

Kolor sobolowy, czyli jaki? Jak wygląda to rzadkie umaszczenie u kotów i jakie mruczki mogą się nim pochwalić?

W nomenklaturze felinologicznej pojawia się czasami tajemnicza barwa sobolowa. Kto wie, jak wygląda kolor sobolowy? I u jakich kotów możemy się z nim zetknąć?

Kolor sobolowy – czyli jaki?

Tak naprawdę kolor sobolowy pod względem genetycznym jest umaszczeniem czarnym burmskim point. A więc jest to odmiana barwy czarnej. Jednak gen odpowiedzialny za wystąpienie wyjątkowego koloru sobolowego rozjaśnia czarny kolor do poziomu nieokreślonego ciemnobrązowego. Czy zatem kolor sobolowy to po prostu kolor ciemnobrązowy? Nie tylko!

Kolor sobolowy to coś więcej niż jednolita barwa. Kluczowe w opisie jest słowo „point”. Umaszczenie „point” kojarzy się najbardziej z kotami syjamskimi i to do nich właśnie porównajmy umaszczenie sobolowe point.

W przypadku kotów syjamskich kontrast pomiędzy tułowiem a znaczeniami znajdującymi się na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie jest wyraźny. Burmskie geny nie dają tak łatwo zauważalnego „odcięcia”. W związku z tym całe ciało kota jest ciemnobrązowe, a znaczenia jedynie lekko ciemniejsze, również brązowe. Allel umaszczenia burmskiego nie rozjaśnia futra aż tak, jak allel umaszczenia syjamskiego.

Porównania

Ponieważ barwę sobolową trudno sobie wyobrazić, powstało wiele odniesień i porównań do znanych już barw. Niektórzy oceniają ją jako miedzianą, inni jako mahoniową, jeszcze inni jako kolor gorzkiej czekolady.

Kod EMS (według FIFe)

Sobolowe umaszczenie u kotów w kodzie EMS zapisujemy jako: n31. Koty o sobolowym umaszczeniu mają genotyp B-cbcbD-.

Jakie koty mają barwę sobolową?

By kot mógł pochwalić się umaszczeniem sobolowym, musi posiadać allel B odpowiedzialny za czarną barwę plus gen rozjaśniający czarną barwę do koloru bliżej nieokreślonego, zwanego sobolowym: allel cb. U kota syjamskiego allel ten nazywa się cs i nadaje mu jasny tułów oraz ciemne znaczenia.

Umaszczeniem tym mogą pochwalić się oczywiście koty burmskie, dla których to pierwotna i podstawowa barwa. Ale nie tylko one. FIFe dopuszcza umaszczenie sobolowe u następujących kocich ras: sfinks, selkirk, rex kornwalijski, rex devoński i rex niemiecki, peterbald, LaPerm, manks, kot bengalski, cymric, burmilla, amerykański curl. O wszystkich tych kocich rasach możesz przeczytać więcej na naszym portalu!

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments