21.09.2020
Czy twój dachowiec jest w rzeczywistości kotem rasowym?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zastanawiałeś się kiedyś, czy twój dachowiec może być tak naprawdę kotem europejskim krótkowłosym? Podpowiadamy, jak to sprawdzić!
fot. Shutterstock
Wiele ras kotów dopuszcza rozmaite odmiany, czyli wzory i kolory umaszczenia oraz kilka wariantów koloru oczu. Nie inaczej jest w rasie europejskiej krótko- i długowłosej. Czy twój dachowiec na pewno jest zwykłym buraskiem, czy może drzemie w nim rasowa krew? Sprawdź, czy któreś z tych umaszczeń pasuje do twojego zwierzaka!
Czy twój dachowiec jest rasowy?
Wiele domowych mruczków niezakupionych w hodowli uważanych jest za pospolite dachowce. Jednak nie da się ukryć, że są one łudząco podobne do pewnej rasy… Kot europejski krótkowłosy zwany był nawet niegdyś „kotem domowym”, jednak nazwa rasy uległa zmianie właśnie ze względu na ogromny problem z odróżnieniem go od kotów nierasowych. Szczególnie że rasa ta uznaje ogromną ilość odmian kolorystycznych. Nie można więc wykluczyć, że wśród pospolitych dachowców kryją się koty o prawdziwie szlachetnych korzeniach… Chcesz sprawdzić, czy twój mruczek do nich należy? Przyjrzyj się jego futerku i porównaj do najbardziej cenionych odmian kota rasy europejskiej!
Kot marmurkowy (tabby)
Najczęstsze i najbardziej cenione umaszczenie u kotów europejskich. Marmurkowe mruczki mogą mieć na sierści rozmaite wzory – prążki, fale, cętki… Ta maść uznawana jest także u innych ras kotów, takich jak bobtaile, maine coony czy koty orientalne. Marmurkowe koty nie muszą być szare – wzorki mogą mieć kolor lub tło także rude, kremowe czy brązowe. Najbardziej rozpoznawalną cechą marmurkowych kotów jest wyraźne M umiejscowione tuż nad oczami.
Kot szylkretowy (tortie)
Inaczej kot o umaszczeniu żółwim. Maść ta to połączenie dwóch dowolnych kolorów (najczęściej jednym z nich jest rudy) tworzących bardzo drobną mozaikę na całym ciele zwierzaka. Kociaki o tym umaszczeniu są niezwykle efektowne. Nic dziwnego więc, że maść szylkretowa dopuszczalna jest u tak wielu ras – między innymi u kotów rasy cornish rex, norweskich leśnych czy persów.
Kot tricolor (calico)
Inaczej szylkret z białymi znaczeniami. Ten rodzaj maści występuje przede wszystkim u kotek, choć na skutek chorób genetycznych zdarzają się również trójkolorowe koty. Tricolor to nie tylko połączenie rudego, czarnego i białego – kombinacje mogą składać się także z innych kolorów, takich jak cynamonowy, niebieski, czekoladowy czy liliowy. Tego rodzaju umaszczenie może występować między innymi u lapermów, manxów i kota szkockiego zwisłouchego.
Kot smokingowy (tuxedo)
Umaszczenie to jest połączeniem dwóch kolorów, czarnego i białego. Ich rozmieszczenie przywodzi na myśl smoking lub pingwina – biały kolor rozmieszczony jest na klatce piersiowej, łapach, szyi i pyszczku kota. Niezwykle kontrastowe umaszczenie podbiło serca hodowców wielu ras. Można je spotkać u devon rexów, amerykańskich krótkowłosych i japońskich bobtaili.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.