28.01.2019
Fascynujące fakty o kocich rasach. Snowshoe – retriever w kociej skórze
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Piękny, zabawny, niezwykle rzadki i oryginalny. Snowshoe to kot drepczący przez życie na „śnieżnych rakietach”.
fot. Shutterstock
Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie koty są najlepiej przystosowane do zimowych warunków, na myśli niemal od razu przychodzą nam kot norweski leśny, kot syberyjski albo maine coon. Tymczasem do tej „złotej trójki” należałoby dodać kota snowshoe – dlaczego? O tym dowiesz się już za chwilę. Jaki jest kot snowshoe?
1. Snowshoe? Co to za nazwa?
Nazwa tej rasy pochodzi od charakterystycznych „śnieżnych butów” (z ang. snow shoe), które są elementem umaszczenia tych kotów. Białe skarpetki były cechą, która urzekła Dorothy Hind-Daugherty – hodowczynię kotów syjamskich z Filadelfii. W miocie jednej ze swoich podopiecznych zauważyła troje niezwykłych kociąt w białych butkach, co w żaden sposób nie pasowało do syjamskich standardów. Kobieta postanowiła rozpocząć hodowlę selektywną w celu stworzenia nowej rasy charakteryzującej się białymi stopami.
Jednak jeśli chodzi o zimowe konotacje to na symbolicznej nazwie się kończy – snowshoe jest domowym ciepłolubem 🙂
2. Srebrne koronki
Jaki jest kot snowshoe? Totalnie pomieszany! Rasa powstała w wyniku skrzyżowania kotów syjamskich z amerykańskimi kotami krótkowłosymi. Początkowo otrzymała nazwę „Silver Laces” (czyli „srebrne koronki”) Hodowczyni porzuciła jednak pracę nad rasą, gdyż ta nie odnosiła spodziewanych sukcesów na wystawach. Na szczęście w latach 70. całą pracę hodowlaną uratowała jej koleżanka Vikki Olander. Pierwsze uznanie nastąpiło w końcu w 1974 roku.
3. Trudny w hodowli
Nie chodzi o opiekę nad nim, lecz o hodowle właśnie. Ta może przysparzać wielu problemów. Geny nie są łatwe do kontrolowania, a charakterystyczne cechy nie zawsze odpowiadają standardowi. Piękne umaszczenie tego kota jest jego znakiem rozpoznawczym, a jednocześnie, jak się z czasem okazało, cechą najtrudniejszą do utrwalenia i reprodukcji.
4. Niezwykle unikalna rasa
Przez trudy hodowlane (a może właśnie dzięki nim) snowshoe jest rzadko spotykany zarówno w domach, jak i na wystawach. Jest unikatem wśród innych krótkowłosych kotów, co zawdzięcza niebieskiej barwie oczu i wyraźnemu wzorowi oraz białym wykończeniom.
5. Wokalnie uzdolniony
Po syjamskich przodkach snowshoe odziedziczył wyjątkowe zdolności wokalne. Starannie je szlifuje i nie waha się ich wykorzystywać do własnych celów. Nie ma problemu z głośnym powiadomieniem opiekunów o burczącym brzuszku ani o tym, że czas na zabawę. Nie powinno być to jednak specjalnie uciążliwe, gdyż jego głos jest melodyjny i przyjemny dla ucha, a nie tak jak u syjama – piskliwy i donośny.
6. Wodne preferencje
Snowshoe zazwyczaj uwielbia zabawy w towarzystwie i jest na nie gotowy od razu, gdy tylko zobaczy swojego opiekuna na horyzoncie. Co ciekawe, pewnie czuje się również w wodzie. Lubi wodne igraszki i jeśli zachodzi taka konieczność, okazuje się dobrym pływakiem.
7. Retriever w kociej skórze
Naszego snowshoe na śnieżnych rakietach można porównać do psa, konkretnie do retrievera. Psiaki te są super społeczne i dobrze się czują w gospodarstwach domowych z innymi zwierzętami, a także z dokazującymi dziećmi. Podobnie będzie z omawianą rasą kotów. O ile oczywiście pociechy będą z szacunkiem obchodzić się z mruczkiem i szanować jego zasady.
8. Jaki jest kot snowshoe? Otóż… każdy jest inny
Koty są niesamowitymi indywidualistami, każdy ma inny charakter, upodobania oraz oryginalne cechy temperamentu. Jednak podział na rasy pozwala w jakimś stopniu wyróżnić cechy poszczególnych ras i do pewnego stopnia przewidzieć, jakie tendencje będzie miał mruczek. Ragdoll będzie łagodny, bengal aktywny. Egipski mau gadatliwy, a pers flegmatyczny. Jaki będzie snowshoe, nikt nie jest w stanie określić, ani przewidzieć. Może być otwarty albo nieśmiały, uwielbiający skupiać na sobie uwagę lub bardziej wycofany. Z dużym prawdopodobieństwem jednak większość osobników będzie aktywna i przyjazna.
9. Śnieżne kuleczki
Podobna zasada obowiązuje w kwestiach ubarwienia. Kocięta rodzą się całkowicie białe. Wyglądają niczym kulki ze śniegu! Ich sierść stopniowo ciemnieje w trakcie pierwszych trzech tygodni życia i finalnie uzyskuje różne barwy: najczęściej niebieskie, ale również czekoladowe i ciemnobrązowe. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co wyrośnie z białego malucha. Podobnie jak u kotów syjamskich, sierść snowshoe ciemnieje podczas chłodniejszych pór roku.
10. Z galerii sław
Najsławniejszą kotką snowshoe jest Klepto Kitty – Dusty. Z czego jest tak znana? Swoją sławę zawdzięcza wielokrotnym… włamaniom i kradzieżom. Dusty od swoich sąsiadów ukradła ponad 600 przedmiotów, w tym stroje kąpielowe, gąbki, koce, skarpetki, rękawiczki, piłki, majtki, spodnie i prawie 20 par butów! Została złapana na gorącym uczynku, niosąc w pyszczku biustonosz sąsiadki. Po co jej to wszystko było? Kicia widocznie cierpi na kleptomanię, lecz jej opiekunowie wiedzą, jak wykorzystać ten fakt w słusznej sprawie. Skradzione przedmioty sprzedają na aukcjach charytatywnych, a kicia osobiście bierze udział w różnych zbiórkach pieniędzy na dobroczynne cele.
Jeśli szukasz unikalnej rasy, którą trudno pomylić z inną, aktywnego i zabawnego towarzysza, z którym bez problemu będziesz mógł podróżować – kot snowshoe jest dla ciebie. To więcej niż pewne, że będziesz jedynym opiekunem przedstawiciela tej unikalnej rasy w okolicy.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined