07.07.2018
Jak ułatwić życie starszemu kotu? Oto 8 prostych zmian, które powinieneś wprowadzić
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
O starszego kota należy dbać. Oto 8 sposobów na to, by senior żył w bezpiecznym, spokojnym i zdrowym dla niego środowisku.
fot. Shutterstock
Koty domowe dożywają dziś naprawdę sędziwego wieku. Znamy coraz więcej dwudziesto-, a nawet trzydziestolatków! To prawdziwi rekordziści. Dziesięcioletni kot ma w przybliżeniu 56 ludzkich lat (sprawdź TUTAJ, jak policzyć koci wiek) i jego potrzeby zaczynają się zmieniać, a sprawność przygasa. Taki senior różni się od młodzieniaszka. Jest nie tylko bardziej doświadczony życiowo, ale posiada również nieco inne potrzeby niż młody kot. Warto się im przyjrzeć, a dzięki temu ulżyć staruszkowi w trudach codzienności. Jak ułatwić życie starszemu kotu?
1. Przenieś, zmień lub dodaj kuwetę
Kuweta to jedno z najważniejszych miejsc na kociej mapie. Skomplikowane konstrukcje mogą jednak stanowić dla kota przeszkodę, gdy podupada jego aparat ruchowy, a we znaki dają się także stawy, które utrudniają skakanie i wspinanie się. Zrezygnuj zatem z wysokich progów na rzecz tych niższych. Wysoką kuwetę zmień na niższą.
Ponadto starszy kot może mieć mniejszą kontrolę nad pęcherzem i jelitami, dlatego jeśli masz dwupiętrowy dom, postaw kuwety na każdym piętrze, żeby kot nie musiał wspinać się po schodach za każdym razem, gdy zachce mu się siusiu. O ile kociak nie będzie miał trudności z przestawieniem się na nową, dodatkową kuwetę, powinien być ci wdzięczny.
2. Ułatw kotu wspinaczkę
Sztywne stawy mogą utrudnić starszemu kotu dotarcie do jego ulubionych miejsc odpoczynku i obserwacji, takich jak ciepłe parapety lub górne miejsce na drapaku. Aby pomóc kotu uniknąć ześlizgnięcia się lub zranienia w inny sposób, gdy próbuje uzyskać dostęp do tych obszarów, znajdź sposoby, które ułatwią mu dotarcie do nich. Gotowy stopień można kupić lub zrobić samemu. Często wystarczy też postawić taboret lub krzesło.
Koty uwielbiają wysokości. Wspinanie się pozwala rozciągnąć mięśnie, wpływa na kondycję i daje kotu poczucie bezpieczeństwa. Obserwowanie wszystkiego z góry to ulubione zajęcie niektórych mruczków. Niech wiek nie pozbawia go możliwości wchodzenia na wyższe poziomy.
3. Nie przestawaj się z nim bawić
Gdy twój kot się starzeje, prawdopodobnie będzie chciał spędzać więcej czasu na drzemaniu w ciepłym kącie. To naturalne, że energia już go nie roznosi tak, jak kiedyś. Jednak nie można zapominać o ważnej roli aktywności fizycznej. Regularna zabawa i stymulacja umysłowa pomaga zachować zdrowie! Szukaj zatem delikatnych sposobów, aby zachęcić kota do ruchu. Absorbuj jego uwagę, chociażby chowając smaczki. Niech senior trochę pogłówkuje, by je znaleźć.
Nie przesadzaj jednak z narzuconym tempem. Koty bawią się intensywnie, ale krótko. Starszy mruczek nie powinien się przemęczać. Jeśli wraz z seniorem mieszka młody kotek, w którym energia buzuje niczym wulkan, dopilnuj, aby go nie przytłaczał i nie dręczył ciągłymi zaczepkami. Jak ułatwić życie starszemu kotu? Zajmij się maluchem, ale nie zapominaj przy tej okazji o starszym kocie!
4. Jak ułatwić życie starszemu kotu? Pomóż mu w pielęgnacji
Nasz staruszek może z czasem utracić swoją gibkość i elastyczność. To może mu utrudniać codzienną pielęgnację i toaletę. Już nie we wszystkie miejsca dosięgnie z taką łatwością. Pomóż mu w tym, dokładnie czesząc futro, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.
5. Rozjaśnij ciemność
Koty widzą w ciemności o wiele lepiej niż człowiek i pies. Jednak starszy mruczek może z czasem zacząć tracić wzrok. Dobrym pomysłem będzie lampka, która oświetli drogę w ciemnym korytarzu prowadzącym do kuwety. Jeśli boisz się o rachunki – zaopatrz się w energooszczędną żarówkę.
6. Wstrzymaj się z przemeblowaniem
Koty niezwykle mocno przyzwyczajają się do rzeczy oraz ich rozmieszczenia. Postaraj się nie dokonywać drastycznych zmian, szczególnie jeśli chodzi o kocie wyposażenie. Drapak, legowisko, ulubiony fotel czy kocyk. Jak ułatwić życie starszemu kotu? Dla spokoju naszego seniora, niech zawsze będą na swoich miejscach.
7. Jeśli kot głuchnie
Z czasem więcej zmysłów zaczyna zawodzić. Jeśli masz wrażenie, że kot cię ignoruje, bo nie reaguje, gdy go wołasz lub do niego mówisz, być może po prostu pogorszył mu się słuch. Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo zauważyć, iż kot traci słuch. Wszystko dlatego, że zwierzęta te doskonale dostosowują się do swoich ułomności i w znanym sobie otoczeniu świetnie sobie radzą także przy całkowitej utracie wzroku czy słuchu.
Nigdy nie należy jednak takiego kota dotykać nagle od tyłu, jeśli cię wcześniej nie widział. Z pewnością się wtedy niepotrzebnie wystraszy. Odpada również swobodne wychodzenie na dwór. Kot nie usłyszy wielu zagrożeń. Odwiedźcie weterynarza. Może to stan zapalny lub infekcja, którą da się wyleczyć i zahamować dalszą utratę słuchu?
Jak upewnić się, że kot nie słyszy?
Gdy kot przebywa niedaleko stołu, rzuć pęk kluczy na blat, ale tak, by kot nie zauważył ruchu. Jeśli nie zareaguje, prawdopodobnie nie słyszy. Możesz też, stojąc za kotem, klasnąć głośno w dłonie, upewniając się, że kot cię nie widzi. Test powtórz kilkakrotnie.
8. Składniki odżywcze są ważne dla starszego kota
To, co twój starszy kot je, jest ważne. Jeśli chcesz utrzymać go przy zdrowiu jak najdłużej, zadbaj o jego dietę. Niech będzie pełnowartościowa, suplementowana. Starszemu kotu doskonale służy np. kolagen, który wspomaga aparat ruchu oraz stan skóry. Skonsultuj się z weterynarzem, aby polecił ci witaminy i uzupełniające składniki odżywcze dla kociego staruszka.
Jeśli kot zaczyna mieć problemy z uzębieniem, zadbaj, aby jego pożywienie nie było twarde. Suche chrupki mogą przestać się sprawdzać. Ból zębów powoduje brak apetytu, a to przekłada się na ogólny stan twojego pupila. O zęby należy dbać przez całe kocie życie.
Jak ułatwić życie starszemu kotu? Senior powinien mieć łatwy dostęp do żywności, wody i kuwety. Należy zadbać o jego pożywienie, aby dostarczało niezbędnych składników i minerałów. Jeśli kot nie chce jeść, warto skonsultować się ze specjalistą. Słaby apetyt może być oznaką choroby. By wciąż był zadbany i elegancki, poświęć więcej czasu na pielęgnację jego sierści, pyszczka i pazurków.
Ułatw mu dostęp do ulubionych miejsc, także tych znajdujących się na wyższym poziomie. Nie stawiaj przeszkód na jego codziennych ścieżkach, ale przede wszystkim monitoruj jego samopoczucie! Kocie życie można z powodzeniem przedłużyć, jeśli tylko będziemy profesjonalnie dbać o jego zdrowie i regularnie odwiedzać weterynarza!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined