6 rzeczy, które musisz zrobić, gdy zaginie twój kot


Najlepiej byłoby uniknąć takiej sytuacji, ale - niestety - czasem się nie da. Co zrobić, gdy zaginie twój kot?

Wraz z nadejściem wiosny i lata wydłużają się kocie wędrówki. Niestety, koty czasami potrafią złamać nam serce i nie wrócić do domu. To okropne przez co muszą przejść właściciele zaginionych zwierząt, ale każdemu, kto ma kota wychodzącego, bądź niezabezpieczone siatką balkony czy okna, może się zdarzyć taka sytuacja. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc ci w odnalezieniu kota – oto 6 rzeczy, które musisz zrobić, gdy zaginie twój kot.

1. Zachowaj spokój

Chociaż to trudne, to gdy zaginie twój kot, spróbuj mimo wszystko zachować spokój – czas odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Musisz zlokalizować swojego zwierzaka tak szybko, jak to tylko możliwe, a panikowanie tylko wydłuży czas jego poszukiwań. Liczy się bowiem każda minuta, ponieważ im dłużej nie ma kota w domu, tym większy dystans może on pokonać.

ogłoszenia o zaginionym kocie
fot. Shutterstock

2. Sprawdź okolice miejsca zamieszkania

Zakładamy, że mieszkanie w poszukiwaniu pupila zostało już wywrócone do góry nogami – wspominamy o tym, gdyż historia zna niejeden przypadek, gdy kot uważany był za zaginionego, a tymczasem niezauważony schował się w miejscu, o którym właściciel nawet nie pomyślał.

Jeśli ten etap mamy za sobą, a mruczek wciąż się nie odnalazł, to teraz nadszedł czas, aby w okolicy rozwiesić ogłoszenia z podobizną zwierzaka. Popytaj sąsiadów, czy nie widzieli twojego kota. Dokładnie sprawdź też okolicę swojego miejsca zamieszkania. Weź ze sobą ulubioną zabawkę kota, na którą zawsze reagował w domu. Być może zwierzę przestraszyło się czegoś i ukrywa się w zaroślach w pobliżu domu.

kupno kota rasowego
fot. Shutterstock

3. Odwiedź lokalne schroniska

Warto zadzwonić do schronisk dla zwierząt, które znajdują się w miejscu twojego zamieszkania. Jeszcze lepiej pojechać tam osobiście i porozmawiać z pracownikami. Być może ktoś odnalazł błąkającego się kota i zaniósł go do schroniska. Codziennie dowiaduj się, czy przypadkiem nie trafił tam twój zwierzak.

kot je
fot. Shutterstock

4. Oznacz terytorium

Pozostawienie na dworze w okolicy zamieszkania miski z ulubionym jedzeniem czy smakołykami kota, może okazać się skutecznym wabikiem na twojego pupila, który w ten sposób odnajdzie drogę do domu.

Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, to możesz wystawić nie tylko jedzenie, ale także kuwetę pupila na zewnątrz lub inne przedmioty, które mogą pomóc zwabić uciekiniera.

kot na klawiaturze
fot. Shutterstock

5. Wykorzystaj media społecznościowe

Nie ograniczaj się do rozwieszania ulotek tylko w okolicy zamieszkania. Wszyscy wiemy, jaką potęgę mają obecnie media społecznościowe, np. Facebook. Opublikowanie postu chociażby na lokalnych grupach może być bardzo skuteczne w rozpowszechnieniu informacji o zaginionym zwierzęciu. Poproś również swoich znajomych o udostępnienie wpisu. Jest szansa, że zadziała „efekt kuli śnieżnej”.

kot jest najlepszym zwierzęciem domowym
fot. Shutterstock

6. Nie poddawaj się

„Przetrzepywanie” każdego możliwego miejsca, w którym mógł znaleźć się kot jest niezwykle stresujące i wyczerpujące, jednak mimo to nie przestawaj. Czasami warto przeprowadzić intensywne poszukiwania przez kilka dni od zaginięcia mruczka, by później zrobić sobie na jeden dzień przerwy i ponownie do nich wrócić.

Pamiętaj, że wiele zagubionych zwierząt odnajduje się dzięki zawziętej determinacji właścicieli lub wszczepionemu chipowi.

Gdy zaginie twój kot…

Nigdy nie trać nadziei – niektóre koty potrafią ponownie zagościć w domu nawet po kilkunastu latach rozłąki. Idealnym przykładem jest chociażby kot T2, który odnalazł się po 14 latach –  więcej na jego temat przeczytasz TUTAJ.

Jeśli masz inne sposoby na odnalezienie kota, to koniecznie się nimi podziel – być może pomożesz komuś, kto właśnie w tej chwili jest w trakcie poszukiwania swojego pupila.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments